Anyának lenni igenis jó!
[cikkei] - 2011-04-26
Mi magyarok hajlamosak vagyunk a pesszimizmusra. Igaz ez a gyermekvállalás és az anyaság kapcsán is: a gyermek nyűg, kolonc, akadályoz, az anyaság egyenlő a fáradtsággal, kialvatlansággal. Valóban csak így lehet látni a kérdést?
Cikkíró pályázatra beküldött írás.
Cikkíró pályázatra beküldött írás.
Női magazinokban folyton azt olvassa az ember, hogy csodálatos és örömteli dolog az anyaság, de a cikkek csak a nehézségekről, problémákról szólnak. Az anyaság előtt állók számára ez ellentmondásos és elbizonytalanítja őket: mindenkinek van elég problémája, minek még több? Íme egy kis kedvcsináló, miért is jó anyának lenni!
- rengeteg pozitív visszajelzést, szeretetet kapsz a gyermekedtől: például rád mosolyog, ha meglát; átkarolja a nyakadat, amikor felveszed; szoptatás közben simogatja a cicid, hónod alatt átnyúlva az oldaladat, hátadat
- amikor a szemébe nézel, beszélsz hozzá, vagy kitalálod, éppen mire akart megkérni, rávenni sírásával, rád mosolyog, vigyorog, örömsikolyt hallat, netán kacag, közben jár a keze és a lába – és ezeket az érzelmeket Te váltottad ki belőle
- csodálatos megtapasztalni, ahogy a nemrég még csak pár sejtből álló sejtkupac a szemed láttára kész emberkévé fejlődik, napról-napra egyre többet tud: megfog tárgyakat, oldalra fordul, gügyög, önállóan képes megtartani a fejét, hason fekve karjára támaszkodik és érdeklődve lesi környezetét, mindent a szájába vesz, mert meg akarja ismerni, fel akarja fedezni a világot
- jó látni az örömöt és a lelkesedést az arcán, amikor meglátja a cicid, vagy a türelmetlenséget: „Anya, add már ide! Nem látod, hogy éhes vagyok!?” Majd két kézzel megfogja és szája felé/mellé irányítja, aztán rácuppan, és jóízűen falatkázik: néha mohón, néha óvatosan; a végén pedig a tejcsitől fehérlik a szája.
- jó érzés tudni, hogy valakinek igazán fontos és nélkülözhetetlen vagy.
- jó érzés önzetlenül adni szeretetet, gondoskodást, egész nap csodálni azt a pici testet, simogatni, dögönyözni, cuppanós puszit adni rá, ápolni, fürdetni, magadhoz ölelni, táncolni vele és látni, hogy ő mindezt élvezi, tetszik neki.
- hihetetlen, de a természet a hormonok révén gondoskodik róla, hogy szerelmes legyél a saját gyermekedbe, úgy lásd, hogy ő a legszebb a világon, a pici test minden alkatrésze a lehető legtökéletesebb!!! Esetleg apát nézve rácsodálkozol arra, hogy ki az az óriás melletted az ágyban, hisz kisbabád az etalon, a mérce.
- rájössz arra, hogy egy érző lény vagy, akit sokszor az ösztönei irányítanak és nem egy küldetésteljesítő, feladatkipipáló robot, akinek korábban hitted magad. A munkahelyi törtetéssel, előrejutással szemben az érzelmeké, emberi értékeké lesz a főszerep az életedben
Kép: skimpton007 / Pixabay
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Közösségi hozzászólások: