SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyává válni (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Szobonya Erzsébet [cikkei] - 2011-04-06
Anyává válni jó. Vagy talán még annál is jobb. És, hogy mi a legjobb? Az irónia, amivel a női nem képes kezelni kudarcait és családban betöltött szerepét. Mi nők, ilyen szuper lényeknek születtünk. Vajon tudják ezt a férfiak?

Egy fárasztó nap után, sokszor azon gondolkodunk, ki is volt olyan agyament, aki kijelentette:”Az anyaság a legcsodálatosabb dolog a világon.” Valljuk meg, ilyenkor el sem tudjuk dönteni, hogy ezen a megfogalmazáson mosolyogjunk, vagy sírjunk.

A gyermekvállalás olykor nagy elhatározás, olykor csak úgy jön. Bárhogyan is kezdődjék, a végén várjuk a kis jövevényt és tiszta szívvel örülünk neki. Ezt a várakozást még a szüléstől való félelem sem árnyékolja be.
Arra azonban már igenis készülni kell, hogy a neheze csak ezután jön.
 
Hazatérve a hétköznapokba, minden beindul. Szó szerint. A kórházban jól viselkedő gyermek síróssá válik, mindenki tiszteletét szeretné tenni nálunk, miközben a legnagyobb beindulást az ember melle produkálja. Állva a gyerek fölött, azon morfondírozunk, hogy mi a fontosabb. A csönd, amivel végre megajándékozott minket, ­hiszen éjjel kettőig ordított-, vagy, hogy fel kéne kelteni, mert szétdurran a mellünk. Nagy dilemma!
Ez csak az egyik oldala az éremnek, mert mindeközben persze egy halom mosnivaló vár a fürdőszobában, mosogatnivaló a konyhában. Főzni is kell valamit, hiszen enni kell! Takarítás, bevásárlás……, no de nem érdemes sorolni. Persze közben hazajön a nagyobb gyerek, aki azonnal enni akar, mert az éhhalál küszöbén áll. Ja, és mivel kamasz, ránk zúdítja követeléseit, mely szerint a cipője már tök ciki, a táskája csupa sár lett, legyünk szívesek kisikálni, és holnap ne téliszalámis szendvicset csináljunk neki, mert az „uncsi”. Arról pedig még említést sem tettünk, hogy az ellenőrző látványa heves szívdobogást vált ki.


Naná, hogy a kamasz szókimondó a hangerőre nem figyel, így felkelti a kicsit, aki eget rengető üvöltésbe kezd. Máris szoptatni kell, pelenkázni, babusgatni. Közben megérkezik apa, aki szemöldökét felhúzva néz végig a lakáson, mert az egy majomfészekhez inkább hasonlít, mint egy meghitt otthonhoz. Ami a lényeg azonban az, hogy ő szintén éhes. Újra terítés, kajamelegítés, elpakolás, mosogatás. Az már csupán hab a tortán, hogy mást szeretne enni, mint amit fél órával azelőtt megmelegítettünk.
Persze nekünk még aznap megfésülködni sem nagyon volt időnk, így végig frusztrál a tudat, mely szerint inkább hasonlítunk egy  túlélő showban résztvevő őrültre, mint egy szexi démonra.
 
A nap végén károkat mérünk fel. Túl hangosan szóltunk a gyerekre, nemet mondtunk neki egy kérésre, csak azért mert éppen dühösek voltunk, meg sem kérdeztük a férjünktől, hogy mi történt ma vele, ráadásul az új csipkés hálóingünkbe sem bújtunk bele a kedvéért.
Túltesszük magunkat a megrázkódtatáson, még sincs vége, mert megkapjuk életünk párjától az oly jól eső kérdést:” Mit csináltál egész nap?
„Hát igazán semmit. No és megpróbálhatnád drágám ezt a semmit utánam csinálni!”
 
A lakás elcsendesül, miközben a kiságy felett állva, az angyali arcot mustrálva, újra felötlik bennünk a kérdés. Ki is mondta, hogy az anyaság a legcsodálatosabb a világon? Bárki is volt, neki köszönhetjük a legszebb felismerést, és a legnagyobb igazságot. 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja