SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafürdetés félelem nélkül

Családinet [cikkei] - 2010-12-06
Az újszülött kisbaba első fürdetése egy igazi bátorságpróba, de mi most megmutatjuk, hogy egyáltalán nem boszorkányság!


Babafürdetés


Milyen gyakran  fürdessük a kisbabánkat?

Erre nincs előírás, ezt mi dönthetjük el. Az újszülött csecsemőket nem fontos minden nap megfürdetni. Teljesen elegendő hetente két-három alkalommal. Főleg akkor, ha kemény víz van a lakóhelyünkön, mert  ebben az esetben a gyakori fürdetés kiszáríthatja az újszülött bőrét. Egyes babák nagyon szeretnek fürdeni, mert ellazulnak a kellemes langyos vízben, így a későbbiekben gond nélkül beilleszthetjük ezt a napirendjébe.

Naponta többször is megtisztíthatjuk a baba arcát, illetve kezét. Természetesen a popsit, és a nemiszerveket minden pelenkacsere után tisztára kell törölni!

Az első pár fürdetés félelemmel töltheti el azokat a szülőket, akik még nem tudják, hogyan kell helyesen tartani a picit. Azt tanácsoljuk, hogy az első alkalmaknál mindkét szülő legyen jelen, így hamarosan kialakul az a gyakorlat, amely mindenkinek megfelelő.

 

Így tarthatjuk helyesen a csecsemőt:


Fektessük a babát teljes vállával a bal alsó karunkra, így bal kezünkkel biztonságosan tarhatjuk, míg jobb kezünkkel  fürdetjük őt.
A babák többnyire élvezik a fürdetést és megnyugszanak tőle.



Miben fürdessük a babát?


A normál fürdőkádat nem ajánljuk, mert akkor vagy térdelnünk kellene előtte, vagy nagyon bele kellene hajolnunk. Amellett, hogy mindkét megoldás kényelmetlen, nem is biztonságos, mivel nem tudjuk közben rendesen tartani a babát.

Az első néhány hétben fürdetővödröt is használhatunk, mert ebben a babák jobban érzik magukat és kényelmesebben tudnak mozogni. A fürdetővödör azért is előnyös, mert az anyaméhbeli állapotokra emlékezteti a csecsemőt.



Melyik napszak a legalkalmasabb a fürdetésre?


Válasszunk ki egy olyan időszakot, amikor semmi sem zavarhat meg bennünket abban, hogy teljesen a babánkra tudjunk figyelni. Fontos, hogy a csöppség éber és nyugodt legyen. A két etetés közti időszak a legmegfelelőbb erre, amikor  a poci nincs túlságosan tele, és nem is éhes a baba. Az első pár hétben talán jobb, ha napközben fürdetünk, azonban néhány hónap múlva már beilleszthetjük az altatás körüli rituáléba, mert a meleg víz ellazítja a babát és el is álmosíthatja. Ilyenkor már bevonhatjuk a többi családtagot is, pl. az apukák különösen szívesen veszik ki részüket a fürdetésből.

Ha esetleg csengetnek, vagy csörög a telefon, miközben egyedül fürdetjük a babát, akkor, a következő módon járjunk el: Vegyük ki a babát a vízből, csavarjuk bele egy törölközőbe és vigyük magunkkal. Soha ne hagyjuk magára, egyetlen másodpercre sem!
Pár másodperc egyedüllét is veszélyes lehet a baba számára. 

Kép: nguyenhuyentrang17280 / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja