SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Óvjuk meg babánkat az influenzától!

Singola Edit [cikkei] - 2009-02-13
Az influenza itt van a nyakunkon. A legnagyobb veszélynek a kisbabák vannak kitéve, mert a szervezetük még soha nem találkozott ezekkel a vírusokkal. Mit tehetünk értük, ha észleljük a tüneteket?

A vírustörzsek egyre agresszívebbek, a klímaváltozás, az enyhe tél ráadásul kedvez az elterjedésüknek. Fontos, hogy már az első jeleket felfedezzük a kicsiken, hogy mielőbb segíthessünk, és orvosi segítséget kérhessünk. A kisgyerekekkel érdemes akkor is szakemberhez fordulni, ha nem ítéljük komolynak a bajt, mivel gyerekeknél egyik-percről a másikra súlyosbodhatnak a tünetek.

Tünetek, amelyek jeleznek: nátha, köhögés, étvágytalanság, hőemelkedés, láz.

Lehet, hogy egy kisebb náthával, megfázással állunk szemben, de nem diagnosztizálhatjuk pontosan, és inkább előzzük meg a szövődmények kialakulását. Hirtelen gyorsasággal ki tud alakulni a gyerekeknél egy náthából hörghurut, középfülgyulladás vagy tüdőgyulladás. Ezek pedig orvosi kezelést igényelnek.
Mielőtt elvinnénk a lázas gyereket az orvosi rendelőbe, mérlegeljük, milyen állapotban van, nem ártunk-e neki, ha kivisszük, ha várakozni kell az orvosnál sok más betegséget és vírust hordozó gyerek között. Ha esetleg a miénk még nem kapta el, akkor ott biztosan összeszed valamit.

Miután fény derült probléma okára. Az orvosi utasítás betartása mellett sokat tehetünk a gyermek állapotának mielőbbi javulásáért mi magunk is. A régi, jól bevált módszerek jótékonyan egésztik kis a kezelést.

Szeretet, empátia, nevetés

Mondani sem kell, hogy az első és legfontosabb momentum a szeretet, az ápolás és a biztatás. Törekedjünk arra, hogy a gyerek egy pillanatra se érezze a bajt, ne legyen magára hagyva, érezze, hogy segítséget kap, hogy a szüleire számíthat.
A szülők természetes, hogy megijednek, de nem érdemes kétségbe esni, mert azzal csak elbizonytalanítjuk a gyereket is. A kicsik azonnal érzékelik a szülő reakcióját, észlelik, mi megy végbe bennünk. Ne ijeszzük meg őket a sírásunkkal, bármilyen nehezünkre is esik. A baba elég rosszul érzi magát a betegségtől, nem kell, hogy még féljen is.

Ne türelmetlenkedjünk a kicsivel, ha valamit nem úgy tesz, ahogyan mi szeretnénk, például nem akar enni. A gyermekorvos tanácsot ad a problémára. De a megfelelő folyadékbevitelre mindenképp figyeljünk, nehogy kiszáradjon a gyerek.
Szellőztessünk gyakran, mindig legyen friss levegő a szobában, és igyekezzünk játékokkal, mondókákkal, színes könyvekkel, gyerekdalokkal, meselemezekkel szórakoztatni a picit. A nevetés gyógyít, és az a baba, akit szeretgetnek, dédelgetnek, és türelemmel, mosolyogva segítenek a rossz pillanatokban, gyorsabban meggyógyul, mint gondolnánk.

Tengeri só

0-1 éves korig a gyerekorvosok és a patikusok előszeretettel ajánlják a Nasivin orrcseppet, és a Stérimar (spray) orrcseppet. Ezek kizárólag steril, mikroporlasztású tengervizet tartalmaznak, amely segít feloldani a megtapadt és beszáradt váladékot, amit ily módon könnyedén kiszívhatsz a baba orrából. A tengervíz további előnye, hogy megnyugtatja a beduzzadt nyálkahártyát, és elejét veszi a további orrfolyásnak (egy darabig, legalábbis).

Orrszívó porszívó

Ez a nagyon egyszerű (magyar feltaláló által szabadalmaztatott) készülék a legegyszerűbb porszívóra is csatlakoztatható: valójában nem más, mint egy műanyag, hajlékony cső, amelynek a végén egy sterilizálható üvegszipka található. A szívás erősségét maga a cső és a szűkített végű szipka szabályozza. Használata is egyszerű: orrcsepp használata után 10perccel kiszívjuk a gyerek orrából a váladékot.

Édeskömény tea

A beteg baba étvágya általában rosszabb, mint az egészségeseké. A gyógyszerektől és a szervezetében felszaporodott vírusoktól, baktériumoktól fájhat a hasa, felfúvódhat, keményebb lehet a széklete. Kifejezetten csecsemők részére árulnak édeskömény teát a patikákban: egész édeskömény és filteres, őrölt édeskömény formájában. Előbbiből csipetnyit adjunk egy bögre forralt vízhez, utóbbiból egy filtert. Megkönnyíti az emésztést, megszünteti a puffadást, és talán még jobb étvágya is lesz tőle a picinek.

Köhögést csillapító, hurutoldó balzsam

A csecsemő bőre igen érzékeny, ezért mindig nagy figyelemmel vásároljunk olyan balzsamokat, amelyek hurutoldó hatásúak, és a légzés megkönnyítését hivatottak elősegíteni. Érdemes rögtön olyan terméket keresni, amit kifejezetten csecsemőknek ajánlanak. (Ilyen a Luuf Baby Balzsam, amit 6 hónapos kortól lehet használni.)

Megemelt ágyvég

Mivel a babák még nagyon sokat fekszenek háton, így könnyebben hátracsorog az orrukból a váladék, ami fejfájást, arcüreg- és fülgyulladást okoz, illetve légcsőhuruthoz vezethet. Az esti fürdés, vacsora és tengerisós-orrszívás után emeljük meg 2-2 nagyméretű könyvvel az ágy fejvégét, a lábak alatt, így a kicsi feje magasabban lesz, kevesebbet fog köhögni, és nyugodtabban fog aludni. Párnával sosem szabad megemelni a baba fejét, mert álmában belefordulhat!

Párologtatás

A köhögős, légcsőhurutban és/vagy náthában szenvedő kisbaba szobáját fontos, hogy párásan tartsuk az éjszaka folyamán. Remek párásító készülékeket lehet kapni, amelyeken beállíthatjuk a kívánt páratartalom mértékét. Ez esetben 75%-os páratartalmat javasolnak a gyerekorvosok.

Hőmérőzés

A baba testhőmérsékletét legegyszerűbben a popsijában, kifejezetten babáknak gyártott hőmérővel, de a kapott értékből mindig le kell vonni 0,5 fokot. Még egyszerűbb a ma oly népszerű digitális fülhőmérő, vagy a homlokhőmérő használata.

Hűvös babaszoba és séta

A legtöbb szülő, ha megbetegszik a kisbabája, ösztönösen magasabbra állítja a lakás fűtését, ami például influenza, krupp, hörghurut, asztmás köhögés esetén kifejezetten rosszat tesz a babának. A babaszoba optimális hőmérséklete 20-21 fok, amit ilyenkor érdemes éjjelre 19 fokra hűteni ; a baba így jobban kap majd levegőt, és kevesebbet fog köhécselni. Természetesen ilyenkor melegebben, rétegesen kell felöltöztetni. A séta hideg, száraz időben kifejezetten jót tesz a légúti betegségben küzdő babáknak.

Kanalas orvosságok

A szoptatós babáknál eleve nehéz kanállal beadni bármit is a kicsiknek, nekik pici (2 ml-es), steril fecskendőt javasolnak, amely segítségével könnyedén a szájukba fecskendőzhető az orvosság. Nagyobb, kanállal etethető kisbaba esetén a gyógyszert keverd gyümölcspépbe, így nagy valószínűséggel el fogja fogadni. A barack és a banán, valamint nagyobb babáknál a szilva és az áfonya jól elveszi a szirup esetleges mellékízét.

www.nana.hu cikke alapján

Fotó: Kourtlyn Lott / flickr
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja