SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyerekkori szemölcsök

Gaba Medical Center orvosai [cikkei] - 2008-11-24
Gyakran fordulnak hozzánk kisgyerekek kezén, ujján, arcán, talpán, de a test bármely pontján kialakuló kicsiny, kiemelkedő, nem fájdalmas bőrelváltozásokkal.
Ezek a szemölcsök, melyeket az úgynevezett HPV (Humán Papilloma Vírus) különböző típusai okoznak.

Általában fertőzés útján terjednek; emberről, tárgyról, sőt akár állatról is. Ezek a kis szemölcsök bárhol elkaphatók, uszodában a leggyakoribb (pl. papucs nélküli tusolás, járás az uszoda kövén, más törölközője, más ruhája által).

Gyakran a köröm rágása, vagy az ujj szopása által okozott hámsérülés lehet a behatolási kapu.

A vírus általában a legyengült ellenállású szervezetben könnyebben tapad meg. Így bármely betegség, sérülés, akár a cipő nyomása is elősegítője lehet a betegség kialakulásának.

A szemölcsök, ha felszínük megsérül, szinte az egész testen szétszóródhatnak. Kiirtásuk történhet konzervatív és sebészi úton:
  • Konzervatív gyógymódok: a különböző, patikákban recept nélkül kapható szemölcsirtó szerek. Ezek általában maró anyagok, melyek a felszíni hámot elpusztítják. Az eredménytelenség oka lehet, hogy nem jól alkalmazzák, vagy kevés ideig; nem távolítják el elegendő mélységig az elpusztult hámréteget és a vírus (a szemölcs „szeme”) továbbra is bent marad.
     
  • Ugyanakkor óvatosan kell alkalmazni ezeket a szereket, mert az ép bőrt is felmarja, mely igen fájdalmas, és gyulladást okoz.

     
  • A sebészi eltávolítás helyi érzéstelenítésben, kicsiny injekcióval történik. Fagyasztással, égetéssel és úgynevezett Volkmann kanalas kifordítással végezzük. Igen kicsiny, de hatásos beavatkozás.

Gyakori, hogy az elsőként keletkezett szemölcs kiirtásakor a többi visszahúzódik, eltűnik. Mindez szakorvosi vizsgálatot igényel.

Kisgyermekkorban nagymennyiségű szemölcs esetén szóba jöhet az altatásban történő eltávolítás is, melyet kórházban végeznek.

Dr Nagy Zsuzsanna
Proctologus, sebész főorvos
Gaba Medical Center
1158 Budapest, Apolló u. 61.
Előzetes bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés és információ: 06 1 416-0886
www.gabamedical.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja