SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10 készségfejlesztő játék a babával 6 hónapos korig

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-09-24
Már egy újszülöttel is tudunk játszani! A Prágai Szülő-Gyermek Program (PEKiP) mozgásfejlesztő gyakorlatainak lényege, hogy a közösen eltöltött idő alatt önálló mozgásra ösztönözzük a babát. A PEKiP mottója: "Segíts, hogy én magam tegyem!"
A játékok nemcsak a baba fejlődésében segítenek, hanem abban is, hogy egy erős és mély kötődés alakulhasson ki közöttünk.
10 készségfejlesztő játék a babával 6 hónapos korig

Készségfejlesztő játékok a babával

1-3 hónapos korban


1. Na ki van itt?

Hajoljunk a hanyatt fekvő baba fölé és mosolyogjunk rá, beszéljünk hozzá, közben pedig ne mozgassuk a fejünket, hogy ránk figyelhessen. Egy ilyen kicsi babának ez még nagyon nehéz. Később mutathatunk neki valamilyen élénk színű tárgyat, és ha már jól fókuszál rá, akkor óvatosan elkezdhetjük jobbra-balra mozgatni.

2. Kézsimogatás

Az úgynevezett fogóreflex miatt a baba kezecskéje gyakran ökölbe szorul, nagyjából 5 hónapos koráig. Egy kis kézsimogatós játékkal segíthetünk a biztos kötődés kialakulásában.

Mutatóujjunkkal simogassuk meg a baba kézfejét. Ilyenkor kinyitja, majd újra összeszorítja a kezét. Tegyük bele az ujjunkat a kezecskéjébe, és közben mosolyogjunk rá, beszéljünk hozzá! Később különféle tárgyakat is mutathatunk neki, hogy érezze, minek milyen a tapintása. Nehéz tárgyakkal ne próbálkozzunk, nehogy véletlenül megüsse magát! Egy tárgyat több napig is adhatunk, mielőtt újat választunk!

babaujjakLisa fotója a Pexels oldaláról


3. Lábjátékok

Simogassuk a talpacskáját, és figyeljük meg, mikor tárja szét és szorítja össze a kis lábujjait. Simogathatjuk mondókára is:

Patkó, patkó (kört rajzolunk a talpára),
itt vannak a szögek (ujjunkkal megbökjük a talpát több helyen),
jól beverjük őket (finoman megnyomjuk a szögek helyét),
megreszeljük (dörzsölgetjük a talpát),
lesimítjuk (simogatjuk),
kész a patkó, mehet a lovacska! (tenyérrel finoman megpaskoljuk a talpát)

játék a baba talpávalRene Asmussen fotója a Pexels oldaláról


4. Segítség a megfordulásban

Ha a baba hanyatt fekszik, óvatosan fogjuk meg az egyik lábát (ha balra néz, akkor a jobb lábát, ha jobbra, akkor a balt), és finoman fordítsuk a másik láb fölé. A baba ezzel a kis segítséggel már könnyebben megfordul, megemeli és elfordítja a fejét és a felsőtestét, és megjegyzi magának ezt a mozdulatsort.
 

5. Babafoci

Fektessük a babát hanyatt, és a kezünkkel nyúljunk be egy kicsit a feneke alá, megemelve azt. Készítsünk elő egy strandlabdát, amit ne fújjunk fel teljesen, hogy ne legyen nagyon kemény. A labdát egy madzagra erősíthetjük, és úgy tartsuk oda a baba lábához, de ne túl magasra. Figyeljük a reakcióját! A legtöbb kisbaba élvezettel rúg bele, először persze még kicsiket, és nagyon örül annak, hogy egyedül meg tudja ezt csinálni.
 

6. Hasra fektetés sok bőrkontaktussal

Feküdjünk hanyatt, és fektessük a babánkat a hasunkra vagy a mellkasunkra, miközben mosolyogva beszélünk hozzá vagy énekelünk neki. Az én kisfiamnak ez volt az egyik kedvenc játéka. Figyeljünk arra, hogy a babák ebben a pózban még hamar elfáradnak, azonban fejleszti a mozgásukat. Végigsimíthatjuk az ujjunkat vagy a kezünket a hátán, és a popsiját óvatosan megnyomva segíthetünk neki abban, hogy jobban tudja tartani a fejecskéjét.

A játék közbeni sok testi érintés hatására pedig oxitocint, vagyis szeretethormont választ ki a szervezetünk, ami tovább erősíti a kötődést.
 

4-6 hónapos korban


1. Szemtől szembe

Fektessük hasra a babát, és feküdjünk mi is hasra vele szemben! Ezt nagyon fogja élvezni! Mosolyogjunk rá, beszéljünk hozzá, esetleg mutassunk felé játékokat, és figyeljük a reakcióit. Egy idő után lassan forgathatjuk, ingathatjuk a fejünket jobbra vagy balra, hátha ő is elkezd utánozni minket. A babának az is nagyon tetszik ilyenkor, ha egy kicsit magasabbról szemlélődhet: nyugodtan tegyünk alá egy matracot, de mindig legyünk mellette ilyenkor, akkor is, ha még nem tud átfordulni!


2. Repülős játék

Ezt a játékot is nagyon szokták szeretni a babák. Emeljük magasba a picit úgy, hogy közben hason fekvő helyzetben van, mi pedig a kezünkkel átkulcsoljuk a törzsét, egyfajta repülő pózban. A karunkat kinyújthatjuk és behajlíthatjuk, hogy ezzel is változtassuk a távolságot. Később jobbra-balra is hajladozzunk vele, és a fejünkkel is kövessük a repülést, hogy még inkább ösztönözzük őt!


3. Labdajáték

Fektessük a babát hason egy 40 centiméter átmérőjű, feszesre felfújt strandlabdára! Fogjuk és figyeljük közben, hogy mozog, mennyire tetszik neki, hogy előre-hátra gurul, egyre tudatosabban, nem pedig reflexszerűen! Később a labda elé játékot is tehetünk, amit majd úgy próbál meg elérni, hogy előregurul a labdán.


4. Nyújtózkodjunk!

baba hason fekszikVictoria Borodinova fotója a Pexels oldaláról

Szintén hason fekve tegyük a baba elé 10-15 centiméter magasságba a számára érdekes játékokat! Ezzel is ösztönözzük őt a mozgásra, arra, hogy előbb-utóbb felemelje az egyik kezecskéjét és utánanyúljon. Hogyha van otthon rácsos szennyestartónk, akkor kipróbálhatjuk azt is, hogy a lyukaiba színes kendőket teszünk félig kilógva, amiket majd egyesével megkaparinthat magának a baba, ezzel is fejlesztve a mozgását.

Figyelem! A játék során soha nem szabad megrázni vagy dobálni a babát, ebbe ugyanis bele is halhat, vagy tartós károsodást is szenvedhet!

Olvasd el ezt is: 

Indexkép: RODNAE Productions fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja