Tényleg problémát jelent az együtt alvás?
A friss szülők nagyrésze hoz olyan döntéseket még a baba megszületése előtt, amit aztán az élet később felülír, vagy nem. Az egyik leggyakrabban emlegetett elhatározás, hogy bizony a gyerek nem fog a hitvesi ágyba aludni, mert hát van neki külön kiságya, és egyébként is, az a szülők helye, ne zavarjon ő ott. Majd egy átvirrasztott éjszaka után, amikor csak azért se akar a saját helyén aludni, a kimerült apuka, vagy anyuka maga mellé veszi, és mindenki megnyugszik.
Számtalan ilyen történetet hallottunk a környezetünkben, és valószínűleg mi is átéltük már ezt, ha szülők vagyunk. Egy kisbaba számára, aki nem rég jött a világra, minden új, furcsa és félelmetes. Egyetlen ember van, akit igazán ismer, aki mellett megnyugszik, aki védelmezi őt, ez pedig az anyukája, később pedig a csapat kétfősre bővül, és az apukája is nyugtatóként hat rá. Ebből fakadóan teljesen természetes, hogy nyűgös és nem bír egy különálló szobában egyedül aludni.
Több kutatás is kimutatta, hogy azok a kisgyermekek, akik együtt alszanak a szüleikkel 1-2 éves korukig, sokkal önállóbbak és magabiztosabbak lesznek későbbi életük során. Az együtt alvás alapvetően jó mindkét félnek. Az igaz, hogy a kisbaba sokkal többször ébred fel az anyukája közelségében, és nem alszanak olyan mélyen, mintha külön ágyban aludnának, viszont sokkal hosszabb ideig pihennek, így a friss szülők nem lesznek kialvatlanok pár hét után. Sokan félnek attól is, hogy alvás közben ráfekszenek a babára, ám ezt babafészek használatával könnyel el lehet kerülni. Nem ajánlatos egy ágyban aludni a kisbabával, ha a szülők valamelyik fele alvajáró, nagy mennyiségű alkoholt vagy tudatmódosító szert fogyasztott az elmúlt 12 órában, valamint altatót vett be a könnyebb alvás érdekében.
Létezik természetesen olyan megoldás, ami biztosítja az együtt alvást, de mégsem kell osztozni az ágyon. Manapság már számtalan babaöböl alternatívát gyártanak, amit közvetlenül az ágy mellé lehet helyezni, így az anyuka rögtön meg tudja nyugtatni az álmából felsíró gyermeket. Emellett az is jó megoldás lehet, ha az első 6 hónapban egy szobában alszunk a kisbabával. Az a lényeg, hogy neki és nekünk is kielégítő legyen az alvásunk, és ne mászkálgatásról szóljon az éjszaka.
Indexkép: Kevin Liang/unsplash.com
Közösségi hozzászólások: