Koraszülött babák fejlesztése Katona-módszerrel
Hogyan segít a Katona-módszer?
A módszert a Szent Margit Kórház Fejlődésneurológiai Osztályának vezetője, a jelenleg 94 éves Katona Ferenc fejlesztette ki több mint 40 évvel ezelőtt. Célja, hogy a minden babával veleszületett mozgásformákat (ülésbe húzódzkodás, felállás, mászás) napi rendszerességű gyakorlással kiváltsák a babáknál.
Ehhez a csecsemőket különböző gravitációs helyzetekbe hozzák, amelyek során az agy reflexszerűen parancsot ad az izmoknak a mozdulatok elvégzésére. Egy ilyen példa a lebegtetve ülés: a csecsemőt a combcsontjánál felemelik, amely hatására először görnyedten ül, majd kisvártatva felemelkedik, és a karjaival egyensúlyozni próbál. Az ehhez hasonló gyakorlatok hatására az agy akkor is megtanulja az adott mozgásformát, ha erre egyébként a sérülése folytán nem lenne képes.
Kevés eszközzel végzendő, fájdalmatlan gyakorlatok
A kezelés előtt mindenre kiterjedő vizsgálatot végeznek el a babán, hogy megállapítsák, nem található-e az agyában bármilyen eltérés (pl. agykamratágulat, ciszta), megvizsgálják a szemét, szűrik epilepsziára. Ezek fényében állítják össze a személyre szabott gyakorlatsort, amelyeket otthon végez el velük a szülő.
A feladatok egyszerűek, fájdalmatlanok, kevés eszközt igényelnek. Fel lehet dobni őket pl. csörgővel, ami hasznos, de nem létszükséglet. Naponta többször, átlagosan alkalmanként öt percig kell végezni a gyakorlatokat, amelyeket a szülő és a baba egyaránt egyre ügyesebben fog az idő múlásával végrehajtani.
Mivel az agy az élet első hónapjaiban alkalmazkodik a leghatékonyabban, a kezelést lehetőleg 3, de mindenképp 6 hónapos kor előtt el kell kezdeni.
Kapcsolódó cikkeink:
- Száz sérült baba közül nyolcvanon segít a Dévény-módszer
- A korai fejlesztés módszerei
- Ombudsman: a koraszülött intenzív osztályon lévő gyermek joga van a szülő állandó jelenlétéhez
- "Nincs az a koraszülött gyermek, akinek ne lenne szüksége fejlesztésre" - Zsuzsáék sikertörténete - 1. rész
- "Nincs az a koraszülött gyermek, akinek ne lenne szüksége fejlesztésre" - Zsuzsáék sikertörténete - 2. rész
Kép: Szent Margit Kórház / youtube
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: