Mit játsszunk tizenegy hónapos babánkkal?
Én kis trampolinom
Nem titok, hogy a gyerekek szeretnek az ágyon ugrándozni. Még a kicsik is, sőt, ez egy tökéletes alkalom arra, hogy erősítsük alsó végtagjaikat, és hogy megtanulják, hogy kell kontrollálni céltalanul kalimpáló lábacskákat.
Kor: 7 - 15 hónap
Fejlődési terület: járás, állás
Kelléke: ágy ruganyos matraccal
Játék menete: Állítsuk fel babánkat az ágy közepén, támasszuk meg óvatosan kezünkkel őt a két karja alatt. Segítsük őt abban, hogy fel-le ugráljon, emeljük el az ágyról, majd vissza. ha már képes járni, akkor már csak fogni kell a kezét, a többi megy magától is.
Melyik melyik?
Ezekben a hónapokban kezdi megérteni, elmélyíteni a kategorizációval kapcsolatos tudását. Talán már lát összefüggéseket és különbségeket, de valószínű, hogy a még fejlődésben lévő kézkoordinációja miatt nem képes arra, hogy egy műanyag játékot a megfelelő formájú lyukba helyezze. Ez a csoportosítós játék ezért lehet segítségünkre.
Kor: 11 hónap - 2 év
Fejlődési terület: finommotoros képesség, csoportosítás
Kellékek: egy muffin sütő tál, kicsi játékok, pl. golyók, radírok, kis figurák
Játék menete: Gyűjtsünk a lakásban egymással összefüggésbe hozható apró tárgyakat, pl. kagylókat, radírokat, egyforma színű, kicsi figurácskákat. Öntsük össze egy nagy kupacba, majd ültessük le babánkat mellé. Mutassuk meg kicsinknek, hogy lehet ezeket belehelyezni a muffin kelyhekbe. Próbáljuk bevonni a szortírozásba, ha kész vagyunk, borítsuk ki, és ismét kezdődhet a pakolászás. Hagyjuk, hogy ő is kialakítson valami féle csoportokat, és a szerint szortírozza a tárgyakat. Ezt a játékot az évek során lehet bonyolítani, variálni, akár nagyobb darabokkal is. Vigyázzunk arra, hogy a játékokat nehogy lenyelje gyermekünk, ne hagyjuk őt őrizetlenül!
Házhoz jön a tengerpart
Hideg van, nem lehet kimenni a homokozóba? Semmi baj! Ez a játék ezt is megoldja.
Kor: 9 - 18 hónap
Fejlődési terület: finommotoros képesség
Kellékek: egy nagy, alacsonyfalú tároló doboz, néhány zacskó homok vagy búza, homokozó játékok, vagy műanyag gyerekeknek készült sütőjátékok, újságpapír
Játék menete: Töltsük meg a dobozt a búzával vagy a homokkal, és rakjuk a földre. Tehetünk alá, körbe újságpapírt, hogy utána könnyebb legyen feltakarítani. Adjunk oda babánknak a homokozós játékait, vagy a sütőfelszerelését, majd ő eldönti, melyikkel szeretne játszani.
Csőalagút
A csipeszfogás – mikor képes egy tárgyat a mutató és a hüvelykujja között tartani –mérföldkő kicsink fejlődésében. Ha már egyszer képes rá, folyton ezt akarja „gyakorolni”, ez a játék ebben segít.
Kor: 8 hónap - 1 év
Fejlődési terület: finommotoros képesség, ok-okozat megértése
Kellékek: egy-két hosszú papírcső, csomagolópapír vagy törlőkendő, golyók, ragasztószalag
Játék menete: Vágjuk a hossza mentén félbe a papírcsövet, ragasszuk az egyiket a másik után. Üljünk le babánkkal, és mutassuk meg neki, hogy kell tartani ferdén ezt az elkészített vályút. Helyezzünk az aljához egy tálat, ahol majd gyűlnek a leguruló tárgyak. Kezdjünk el belehelyezni a magasabban elhelyezkedő végén a golyókat, és nézzük együtt, hogy gurulnak le. Engedjük, hogy ő maga rakja bele a labdácskákat, és mozgassuk együtt a szerkezetet, hogy hol lassabban, hol gyorsabban gördüljenek lefele.
Bármit próbálunk is ki, fontos, hogy minden baba a maga ütemében fejlődik, ha gyermekünk még nem kész egy játékra, nem kell aggódni, próbálkozzunk vele később.
A sorozat többi része:
Mit játsszunk 1 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 2 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 3 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 4 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 5 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 6 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 7 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 8 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 9 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 10 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 12 hónapos babánkkal?
Kép forrása: pixabay.com
Közösségi hozzászólások: