SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit játsszunk négy hónapos babánkkal?

Engel Zita [cikkei] - 2015-02-19
Kicsink a negyedik hónapba lépve egyre több mindenre képes. Folyton mocorog, talán már képes arra, hogy megforduljon, kezét egyre tudatosabban használja, kapaszkodik, nyújtózkodik a tárgyak felé.

Add a kalapod!

Babánk mostanra nem csak arra képes, hogy megragadjon dolgokat, hanem kitartóan tartja is a kis kezecskéjében. Ha így van, akkor elérkezett az idő az add a kalapod! vagy inkább, a fogd meg a kalapod! játék kipróbálására.

Kor: 4 hónap - 1 év
Képesség: ok-okozat értelmezése
Kellékek: egy karimás kalap

Játék menete: Kalappal a fejünkön hajoljunk közel kicsinkhez, engedjük, hogy elérje a fejfedőt, és levegye a fejünkről. Talán még arra is képes lesz, hogy egy kis segítséggel ugyan, de visszategye. Cserélgethetjük is a fejfedőket, de ne túl gyakran, nehogy elveszítse a fonalat. A játék végén csipdessük meg egy kicsit az orrocskáját, majd a sajátunkat, és hajoljunk ismét közel. Ha elérte az orrunkat, talán meglepetéssel veszi majd tudomásul, hogy azt nem lehet úgy levenni rólunk, mint előtte a kalapot.

Csiklandós pamacska

Csemeténk lassan már az összes végtagját akaratlagosan úgy mozgatja, ahogy akarja, már megtehetjük, hogy olyan játékokba is bevonjuk, ahol ennek jó hasznát veszi.

Kor: 4 hónap - 1 év
Fejlődési terület: szóbeliség, finommotoros készségek
Kellékek: egy műanyag gömbszivacs, fürdőkád

Játék menete: miután beültettük babánkat a fürdőkádjába, nedvesítsük be a szivacsot, majd a víz alatt közelítsük gyermekünk felé. Közben beszélgethetünk vele, valahogy így, „most megcsiklandozom a lábujjaidat, most a hátadat, most a popsidat”, minden egyes alkalommal, mikor megpróbálja megfogni a szivacsot, húzzuk el tőle.

Mikor már kicsit idősebb, hagyjuk, hogy tartsa a szivacsot, és mutassuk meg neki, hogy tudja megcsiklandozni vele saját lábát, vagy rakjuk bele a vízbe a kezünket és most csiklandozza meg ő a mi ujjunkat. Fontos, hogy sose hagyjuk egy pillanatra sem magára babánkat a kádban.

Vigyázz, kész, rajt!

Mivel lassan már csak néhány lépés választja el babánkat attól, hogy felüljön, hogy elkezdjen csúszni-mászni, elkezdhetünk olyan játékos gyakorlatokat is elvégeztetni vele, amik ezekre a mozdulatokra ösztönzik.

Kor: 4 - 7 hónap
Fejlődési terület: motorikus mozgás, egyensúly
Kellékek: nincs szükség kellékre

Játék menete: Még a mászási korszak előtt felkelti kicsink érdeklődését a környezete, szívesen megindulna már a tárgyak felé. Gyakorolhatjuk közösen a megindulásra ösztönző mozdulatsorokat. Az ülési képesség fejlesztésére ültessük fel és támasszuk ki párnákkal, hogy ne dőljön el. Próbáljuk rávenni, hogy egyensúlyozzon, ha borulna. A biztonság kedvéért ezt a gyakorlatot egy ágyon végezzük, vagy rakjunk valamilyen puha párnát mellé, arra az esetre, ha egy idő után nem sikerülne megtartania magát. A mászási készségek felébresztéséhez pedig fektessük a pocakjára, nyomjuk oda a talpához a tenyerünket, ahogy elkezdi nyomni a kezünket, úgy fog mozogni előre, először talán véletlenül teszi, de ahogy felismeri az ok-okozati összefüggést, egyre lelkesebb lesz.

Buborékozzunk!

Kor: 4 hónap - 1 év
Fejlődési terület: szem-kéz koordináció
Kellékek: Buborékfújó

Játék menete: Ezt a játékot bárhol játszhatjuk, de talán legjobb akkor, mikor fürdetünk, vagy a fürdőszobában, hogy ne legyen minden szappanos. Ültessük be babánkat a kádszékébe, vagy fektessük egy törülközőre, és kezdjünk el buborékokat fújni a levegőbe. Próbáljuk felé fújni, úgy hogy talán el is érje, de vigyázzunk, hogy nehogy a szemébe menjen. Ha még nem is tudja elkapni őket, már az nagy élvezettel fogja eltölteni, ha megpróbálja. Fújjunk úgy, hogy egyszer a kezei felé, egyszer a lába irányába vándoroljanak a buborékok, közben beszélhetünk is hozzá, megnevezhetjük a közel kerülő végtagokat.

Bármit próbálunk is ki, fontos, hogy minden baba a maga ütemében fejlődik, ha gyermekünk még nem kész egy játékra, nem kell aggódni, próbálkozzunk vele később.

A sorozat többi része:

Mit játsszunk 1 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 2 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 3 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 5 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 6 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 7 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 8 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 9 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 10 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 11 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 12 hónapos babánkkal?


Kép forrása: pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja