SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit játsszunk két hónapos babánkkal?

Engel Zita [cikkei] - 2015-02-19
Ahogy gyermekünk növekszik, egyre jobban tudja kontrollálni testét. Felfedezi kezeit, nézegeti őket, megpróbál elérni vele tárgyakat, egyre nyitottabb az új helyzetekre, szituációkra is.

Repül a baba

Kicsink kezdi megszeretni azokat a játékokat, ahol elemeljük őt a talajtól, és „repülhet”. Az alább leírt gyakorlat nem csak neki örömteli manőverezés a levegőben, de nekünk is jó alkalom lehet egy kis tornára.

Kor: 2 - 6 hónap
Fejlődési terület: motoros készségek
Kellékek: nincs szükség rá

Játék menete: Kezdetnek üljünk le az ágyra és húzzuk fel lábunkat, fektessük rá alsó lábszárunkra babánkat pocakjával lefelé. Ez után fogva őt, óvatosan feküdjünk a hátunkra, úgy hogy lábszárunk legyen párhuzamos a padlóval, nehogy a kicsi leguruljon róla. Amennyire fizikai erőnk engedi, kezdjük el mozgatni őt oldalra, előre-hátra. Ha bírjuk szusszal, beszélhetünk is hozzá közben, vagy utánozhatjuk a repülőgép hangját, ezzel még teljesebbé tesszük az élményt.

Nyújtózkodós játék

Gyermekünk kettő és négy hónapos kora között erősen kezdi fejleszteni kézkoordinációs technikáját. Folyton kapálózik, próbálja elérni a körülötte levő dolgokat. Mi lehetne ellenállhatatlanabb, mint egy számára még idegen, különös tárgy látványa? Ha sikerül elérnie valamit, vagy kapcsolatba tud lépni valamivel, azzal nem csak koordinációs képességei fejlődnek, hanem ezzel növeli biztonság érzetét is.

Kor: 2 - 6 hónap
Fejlődéi terület: szem-kéz koordináció
Kellékek: zsinór, és néhány egyszerű, világos tárgy, pl. gombolyag, csörgő, bármilyen műanyag tárgy

Játék menete: Vegyünk egy erős spárgát, horgász zsinórt, lógassuk fel babánk fölé a csörgőt vagy a gombolyagot olyan magasra, hogy ne tudja egyszerűen, véletlenül megérinteni, de ha felnyúl, meg tudja ragadni és húzogatni. Cserélgessük néhány percenként a felaggatott tárgyakat, hogy fenntartsunk babánk érdeklődését. A biztonság kedvéért ne használjunk olyan kicsi játékokat, amiket lenyelhet, ha véletlenül elszakad a fonal, és az a szájához kerül. Ezt a játékot nyugodtan kipróbálhatjuk odakint, a kertben is, ha jó az idő.

Kukucs, levélkék!

Az előbbihez hasonló fellógatós játékok a vizuális fejlődést is segíthetik, ezért ebben a kontextusban is felhasználhatóak.

Kor: 6 hét - 3 hónap
Fejlődési terület: látás
Kellékek: ragasztószalag, néhány világos, színes levél

Játék menete: Egy közös séta alkalmával gyűjtsünk néhány szép falevelet, ha lehet, ne csak színük legyen eltérő, de a formájuk is. Tépjünk egy darab ragasztószalagot, és egymás alá nyomjuk rá szerzeményeinket. Elragadó látványt nyújtanak ezek a természetes díszek, ahogy a szellő lágyan ringatja őket, ahogy a nap keresztülsüt rajtuk. Ha már babánk képes megragadni tárgyakat, akkor figyeljünk arra, hogy ne tudja elérni a szalagot.

Forduljunk!

Majd három hónaposan babánk már nem elégszik meg azzal, hogy kezét és fejét kontrollálni tudja, szeretne egész testével odafordulni a tárgyakhoz. Ez az egyszerű, akár szabadtérben is játszató gyakorlat segít neki felkészülni arra, hogy meg tanuljon fordulni.

Kor: 2 - 6 hónap
Fejlődési terület: Motoros készségek, tapintás, testtudat
Eszköz: egy nem túl kicsi lepedő, pokróc

Játék menete: Egy kellemes nyári napon vigyük ki babánkat egy parkba, terítsük le egy pokrócot. Fektessük gyermekünket az egyik szélén a hasára, és kezünkkel óvatosan forgassuk át, segítsünk neki abban, hogy át tudjon fordulni. Ha visszaérkezett a kiinduló pozíciójába, ismételjük meg addig, amíg el nem éri a pokróc másik végét. Ez után kezdődhet a játék előröl. Vigyázzunk, hogy ne hempergessük túl gyorsan, legyünk türelmesek, hagyjuk, hogy babánk a saját ütemében mozogjon.

Bármit próbálunk is ki, fontos, hogy minden baba a maga ütemében fejlődik, ha gyermekünk még nem kész egy játékra, nem kell aggódni, próbálkozzunk vele később.

A sorozat többi része:

Mit játsszunk 1 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 3 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 4 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 5 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 6 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 7 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 8 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 9 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 10 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 11 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 12 hónapos babánkkal?


Kép forrása: pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja