Mit játsszunk újszülött babánkkal?
Bizonyára minden szülő észrevette, hogy gyermeke születése után még egy darabig nem lát tökéletesen. Ez azért van, mert még nem képes azokat a szemizmokat kontrollálni, amelyek a fókuszálásban segítik őt. Ezt abból láthatjuk, hogy nem vesz tudomást a messzebb lévő tárgyakról, nem érdeklődik utánuk, viszont ha egyre közelebb hozzuk őket, egy idő után az felkelti érdeklődését és követni kezdi szemével, fejével. Erre figyelmesnek kell lennünk akkor is, amikor olyan játékokat szeretnénk használni, mint a bölcső felé lógatható, mozgó, zenélő forgók, a kiságyban elhelyezett plüssök, de tekintettel kell lennünk erre az alábbi közös játékok során is.
Bábujj játék
Kor: 0-4 hónap
Fejlődési terület: látás, interakció
Kellékek: bábujj
Ehhez a játékhoz csupán néhány bábujj figurára van szükségünk. Nem is kell boltban vennünk, készíthetünk maguknak is egy egyszerűbb fajtát papírból úgy, hogy két, formára nyírt lapot összetűzünk, kifestünk.
Játék menete: Húzzuk fel mutatóujjunkra egymás után sorban a figurákat, közelítsük újszülöttünk arcához, egészen addig, amíg láthatóan észre nem veszi, ez után személyesítsük meg a bábukat, mutatkozzunk be, „hajoljunk meg” velük, várjuk meg, mit reagál rá gyermekünk, majd folytassuk az interakciót.
Először ne várjuk el, hogy csecsemőnk tökéletesen kövesse szemével és fejével mindazt, amit mutatunk neki. Egyszerűen csak élvezzük a közös játékot. Az együtt töltött idő, a megfelelő gyermek-szülő kötődés kialakítása a fontos.
Játék csörgővel
Klasszikus szófordulattal élve, már az ókorban is játszottak csörgővel a gyerekek. Nem csoda, hiszen a csecsemők szinte összes érzékszervét lebilincselik ezek a mozgó, csörgő színes tárgyak.
Kor: 0-3 hónap
Fejlődési terület: hallás
Kellékek: legalább egy csörgő
A játékoz nem kell más, mint egy csörgő, ami szinte minden kismama kap ajándékba, de ha épp nincs kéznél, bármilyen zörgő, hangot adó tárgy megfelelő lehet.
Játék menete: Fektessük babánkat a hátára. Közelítsük a csörgőt a fejéhez, majd gyengéden rázzuk meg. Mozdítsuk el a csörgőt az egyik füle irányába, majd rázzuk meg, tegyünk ugyanígy a másik oldalon is.
Először babánk csak a csörgő megváltozott helyzetét veszi észre, magát a mozgást nem tudja még követni, de ahogy fejlődik a szeme, úgy változik ez is. Próbáljunk óvatosan csörögni, a túl hangos zaj megijesztheti őt. Figyeljünk a reakcióira is!
Kendős játék
Kor: 0-10 hónap
Fejlődési terület: kéz-szem koordináció, tapintás
Kellékek: különböző anyagok
A játékhoz nem kell más, mint különböző textúrájú, tapintású, puha anyagok pl. selyem, szatén, bársony, tollas anyag. Nem kell a boltba szaladni értük, bármilyen, a háztartásban megtalálható anyag megfelelő lehet, a lényeg, hogy tiszta legyen, és ne legyen túl durva tapintású.
Játék menete: Simítsuk végig először lassan majd gyorsabban a különböző anyagokat csecsemőnk testén, esetleg nevezzük meg a vele járó érzést is, vagy az anyagot, amit épp használunk. Ha már képes rá, ösztönözzük, hogy ragadja meg őket és hagyjuk, hogy tartsa a kis kezében, vagy vegye a szájába. Különösen figyeljünk arra, nehogy kiragadjon belőle egy darabot, és véletlenül lenyelje azt!
Beszélgetős játék
Annak ellenére, hogy babánk még nem érti, mit mondunk neki, már az elején felismeri az emberi beszédet és annak lényegét. Az összes vicces hangocska, ami elhagyja a száját egy fajta próbálkozás arra, hogy ő is kommunikáljon velünk. Minél jobban sikerül rá reagálnunk, annál lelkesebben folytatja ezt a „beszélgetést”.
Kor: 0-4 hónapos
Fejlődési terület: beszédkészség fejlesztés, hallás
Eszköz igény: semmi más csak a hangod és a fantáziád
Játék menete: Akkor leszünk a legsikeresebbek, ha a természetes érdeklődésére támaszkodva vonjuk be kisbabánkat ebbe a kérdez-felelek játékba. Alapozzunk az általa megszokottan kiadott hangocskákra, várjuk meg, míg kiejti őket, majd ismételjük meg mi is ezeket a gügyögéseket. Néhány kör után lehet már más hangot is mutatni neki. Cuppantsunk egy hangosat a levegőbe, hangadás közben húzzuk szét ujjunkkal a szánkat vagy berregtessünk egyet. Még nem várhatjuk el, hogy leutánozza ezeket a hangokat, de biztosan meg fog rajtuk lepődni és érdeklődéssel figyel minket.
Bármit próbálunk is ki, fontos, hogy minden baba a maga ütemében fejlődik, ha gyermekünk még nem kész egy játékra, nem kell aggódni, próbálkozzunk vele később.
Kép forrása: pixabay.com
Közösségi hozzászólások: