A babák mozgásfejlődése 0-3 éves korig
A folyamat azzal indul az anyaméhben, hogy kialakulnak az irányító idegsejtek és az izmok. Ezek igen korán kapcsolatot teremtenek egymással és létrejönnek az első izomösszehúzódások. Ahogy egyre fejlődik az agy és az idegrendszer, úgy válik lassan éretté 9 hónap alatt a baba a megszületésre. Mikor megszületik, végtagjai az izomtónus eloszlás miatt hajlítva vannak, mozdulatai még összerendezetlenek. Ekkor még jelen vannak mind a csecsemőkori reflexek, mind azok az elemi mozgásminták, melyek evolúciós örökségként lehetővé teszik a mozgásfejlődés megindulását. A reflexek közé tartozik a szopó, markolótónusos nyaki reflexek, többek közt, míg az elemi mozgásminták körébe a kúszási, ülési, támaszkodási és felegyenesedési minták tartoznak. Ezek teszik lehetővé, hogy mind a helyzetváltoztatásért, mind a felegyenesedésért felelős izmok megfelelően megerősödjenek, az őket ellátó idegpályák pedig véglegesítődjenek.
Ahogy telnek a hónapok úgy válik egyre biztosabbá a fej emelése hason, illetve háton fekve. 3 hónapos korában a csecsemő már képes mellkasát is elemelni hason fekvésből. Ekkor állítható, járatható a kicsi, bár ez még nem járás, csak az elemi mozgásmintái miatt létrejövő mozgássor.
4-5 hónaposan kezdi felfedezni saját testét, kezecskéit, lábait, és forog. 6 hónaposan kúszni próbál, lábaival tolja magát előre.
7 hónaposan négykézlábon állva előre-hátra ringatja magát, tárgyakat húz magához. Lassacskán kúszik a pici és kapaszkodva képes már felállni.
12-13 hónapos korukban kezdenek általában járni a picik. Ekkor még egyensúlyuk és koordinációjuk bizonytalan, így széles alapon, kifelé forgatott lábakkal teszik meg lépteiket. Ahogy fejlődnek, úgy tudnak megtenni egyre nagyobb távolságot, és úgy válik járásuk is egyre biztosabbá, akaratuk által irányítottá. Ezzel párhuzamosan kézügyességük is fejlődik, egyre finomabb mozdulatokra lesznek képesek, egyre kisebb tárgyakat tudnak megfogni és megtartani a kezükben. Testképük, járásképük fejlődik. Ahogy bomlik ki tudatuk és értelmük, úgy színesedik mozgáskészletük is. Másfél évesen futkároznak, két és fél évesen pedig már páros lábon ugrálnak.
3 éves korukra a legtöbb alapmozgásuk kialakul, ezek után már az olyan képességek elsajátítása következhet, mint az úszás, kerékpározás, kicsivel később pedig a sportmozgások. Ezek mind leírhatatlanul fontosak, hiszen a gyermek a mozgásos tapasztalatokon, és a játékon keresztül ismeri meg a világot, így adjunk nekik lehetőséget mindig önmaguk kipróbálásra, magára a fejlődésre!
Kép: James Willcox / Flickr.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: