SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kevés a tej? Mi a sikeres szoptatás titka?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-07-28
Csak három óránként szoptass, mert nem lesz elég tejed. Egyszerre csak egy mellből, kizárólag 20 percig. Ne egyél K betűs zöldségeket, minden szoptatás után fejjél és igyál tejserkentő teákat. Jó tanácsnak tűnnek, mégis csak tévhitek. Ugyanis nem ez a sikeres szoptatás kulcsa, hanem valami egészen más. Erről beszélgettünk Bocskainé Irci laktációs szaktanácsadóval.
Kevés a tej? Mi a sikeres szoptatás titka?

Podcast sorozatunk mostani adásában Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó volt a vendégünk, a sikeres szoptatásról beszélgettünk és arról, hogy vehetjük észre hogy kevés a tejünk, és mit tehetünk ilyenkor. 

A videón belül az alábbi témák itt érhetők el: 

02.00- Szoptatás egyenlő éhség? Leggyakoribb tévhit!

02.42- Melyek azok a tényezők, amelyek segíthetik a tejtermelést és a sikeres szoptatást? 

04.05- Mely tényezők hátráltathatják a tejtermelést és a sikeres szoptatást?

04.47- Mire figyeljünk hogy ne legyen kevés a tejünk? 

08.06- Milyen módszerek vannak tejserkentésre? Melyik a hatásos? 

09.12- Honnan vehetjük észre hogy kevés a tej?


Szoptatás egyenlő éhség? 

A válasz nem. Bocskainé Irci laktációs szaktanácsadó azt mondja, sokszor kizárólag az éhséggel kötjük össze, pedig a szoptatás inkább egy gondozási forma. 

"Mindenképpen azt látom, hogy arra szoktak gondolni, hogy a szoptatás egyenlő az éhséggel. Talán ez a legtévhitek egyike. Mert a szoptatás különösen az elején teljesen egy gondozási forma. Ha bármi van, akkor a kisbabámat meg tudom szoptatni. Ha sír, ha nem sír, ha csak cupppog, tátog, rágja az öklét, úgy érzem hogy meg kell szoptatnom."


Melyek azok a tényezők, amelyek segíthetik a tejterlemést és a sikeres szoptatást? 

  • Gyakori és hatékony szoptatás:

Az újszülött azzal a veleszületett képességgel születik, hogy fel tud mászni az anya mellkasára, képes megtalálni az anyamellet, születéstől számított 1-2 órán belül már hatékonyan tud szopizni. Segíti a folyamatot az, ha a baba együtt van a lehető legtöbbet az anyukájával, ha minden korai éhségjelre mellre kerül.

A szakértő hangsúlyozza, hogy

- bármikor lehet szoptatni, nincsenek nagy szabályok, mint például 3 óránként szoptassunk.

- van jelentősége a komfortcicizésnek is, abban az időintervallumban is sok tej termelődik és fokozza a tejtermeléstű

  • Ha van egy támogató közeg az anya mögött (egészségügyi ellátórendszer, család)


Mely tényezők hátráltathatják a tejtermelést és a sikeres szoptatást?

  • Szervi okok is állhatnak a háttérben, például lenőtt nyelv, vagy probléma az arcizmokkal. 
  • Gátolja a folyamatot, ha a baba cumit kap.
  • Akadályozó ényező, ha több órákat töltenek külön szobában.
  • Ha az anyának nagy fájdalmai vannak, ha nagyon fáradt, feszült, szomorú,
  • Problémát okozhat a tejtermelésben ha az anyának nincs segítsége. 


Mire figyeljünk hogy ne legyen kevés a tejünk? 

  • Érdemes várandósan járni szoptatás felkészítőre, hogy tudjuk mi után mi következik, ne ijedjünk meg.
  • Mindent lehet enni, semmiféle tiltólista nincs, mint például a K betűs zöldségek
  • Rengeteg az ellentmondásos információ, érdemes kicsit jobban utánanézni, utánaolvasni.
  • Olyan anyák véleményét meghallgatni, akik maguk is sikeresen szoptattak.
  • Fontos az aranyóra, hogy a kisbaba nyugodtan szopizhasson.
  • Tévhit hogy csak 20 percig szopizhat, vagy 10-10, ez nem tesz jót a tejtermelésnek. Amikor korlátozzuk a szopizást, az apasztja a tejtermelést. 


Milyen módszerek vannak tejserkentésre? Melyik a hatásos? 

"A tejtermelés mechanizmusa az, hogy ahogy szívja a cicit a gyerek, úgy termelődik a tej. Nem kell különösebben fejni sem. Simán lehet kizárólagosan igény szerint szoptatni úgy, hogy az anyuka nem is látott és nem is találkozott fejővel." - mondja szakértő. 

"Nagyon sokszor külsőleg várjuk el a segítséget. Ha megiszom ezt meg ezt a sört meg ha még iszom ezt meg ezt a teát és ha megveszem a legdrágább akármit, akkor majd lesz tej. Holott tudjuk, hogy ez abszolút nem így működik. A kisbaba szabja meg."

Vagyis, ő nem ajánlja különösebben se a fejést se a drogériákban kapható tejserkentő termékeket. Mint mondja, a legjobb tejserkentő maga a baba, a sikeres szoptatás alapja a gyakori és hatékony szoptatás. 


Honnan vehetjük észre hogy kevés a tej?

  • Ne ijedjünk meg ha többször igényli a szoptatást a baba, ez lehet a növekedési ugrás jele is vagy hogy az aznapi ingereket fel kell dolgoznia, esetleg a nyári időszakban melege van és szomjas. 6 hónapos korig nincs szükség semmilyen más folyadékra csak anyatejre. 
  • Megnyugtatólag hathat ha hetente egyszer lemérjük a babát, de nem muszáj.
  • Figyeljük a pelenkákat: legalább az első hat hétben napi 1-3 kakis pelenka és 4-5 pisis pelenka legyen.
  • Védőnővel, gyerekorvossal tudunk konzultálni folyamatosan, ha bármi van, akkor kérjünk segítséget.

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja