SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csodálatos animáció mutatja be a szoptatás folyamatát (videó)

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-10
A természet mindent úgy rendezett el, hogy a baba a lehető legkönnyebben tudjon az anyamellből táplálkozni. Nézd meg az alábbi másfél perces kisfilmet, és engedd, hogy lenyűgözzön, milyen tökéletes is az emberi test!

A videó angol nyelvű, magyar fordítását alább közöljük:

Az anyatej számtalan módon segíti a kisbaba fejlődését: megfelelő arányban tartalmazza a szükséges tápanyagokat, védelmet nyújt a betegségek és fertőzések ellen, és elképzelhető, hogy az agy fejlődését is segíti. A baba fizikai felépítése is a szoptatást segíti elő: megfelelő szopási technika esetén a csecsemő szája és állkapcsa a lehető legszorosabban simul az anyamellhez.

A minél szorosabb érintkezés érdekében a baba nyelve a szája többi részéhez képest nagy méretűre nőtt, az orcákban pedig zsírpárna található, ezzel is segítve, hogy a nyelv a megfelelő pozícióban maradjon. Ugyanezek a zsírpárnák biztosítják, hogy az orcák szopáskor nem húzódnak nagyon össze, ami csökkentené a száj méretét, és fordított nyomást gyakorolna a mellből áramló tejre is.

A csecsemő felső légútja – amin keresztül a levegő beáramlik és kilégzéskor elhagyja a tüdőt – szintén a szoptatást segíti. Az újszülött felső légútja nagyon rövid, és a gégefedő - egy kis darab lapos kötőszövet a nyelv alján, aminek feladata, hogy megakadályozza az ételnek a légcsőbe jutását -, érinti a szájpadlás hátsó lágy részét. Ezek az adottságok együttesen teszik lehetővé, hogy az anyatej a nyelőcsőbe, majd a gyomorba kerüljön, és lecsökkentik a félrenyelés kockázatát.

Ugyanez a folyamat készteti arra a babát, hogy a nyakát kinyújtsa, az állát pedig előre tartsa, ezzel is a lehető legszorosabb fizikai kontaktust hozva létre az anyamellel.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Bru-nO / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja