SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csodálatos animáció mutatja be a szoptatás folyamatát (videó)

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-10
A természet mindent úgy rendezett el, hogy a baba a lehető legkönnyebben tudjon az anyamellből táplálkozni. Nézd meg az alábbi másfél perces kisfilmet, és engedd, hogy lenyűgözzön, milyen tökéletes is az emberi test!
Csodálatos animáció mutatja be a szoptatás folyamatát (videó)

A videó angol nyelvű, magyar fordítását alább közöljük:

Az anyatej számtalan módon segíti a kisbaba fejlődését: megfelelő arányban tartalmazza a szükséges tápanyagokat, védelmet nyújt a betegségek és fertőzések ellen, és elképzelhető, hogy az agy fejlődését is segíti. A baba fizikai felépítése is a szoptatást segíti elő: megfelelő szopási technika esetén a csecsemő szája és állkapcsa a lehető legszorosabban simul az anyamellhez.

A minél szorosabb érintkezés érdekében a baba nyelve a szája többi részéhez képest nagy méretűre nőtt, az orcákban pedig zsírpárna található, ezzel is segítve, hogy a nyelv a megfelelő pozícióban maradjon. Ugyanezek a zsírpárnák biztosítják, hogy az orcák szopáskor nem húzódnak nagyon össze, ami csökkentené a száj méretét, és fordított nyomást gyakorolna a mellből áramló tejre is.

A csecsemő felső légútja – amin keresztül a levegő beáramlik és kilégzéskor elhagyja a tüdőt – szintén a szoptatást segíti. Az újszülött felső légútja nagyon rövid, és a gégefedő - egy kis darab lapos kötőszövet a nyelv alján, aminek feladata, hogy megakadályozza az ételnek a légcsőbe jutását -, érinti a szájpadlás hátsó lágy részét. Ezek az adottságok együttesen teszik lehetővé, hogy az anyatej a nyelőcsőbe, majd a gyomorba kerüljön, és lecsökkentik a félrenyelés kockázatát.

Ugyanez a folyamat készteti arra a babát, hogy a nyakát kinyújtsa, az állát pedig előre tartsa, ezzel is a lehető legszorosabb fizikai kontaktust hozva létre az anyamellel.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Bru-nO / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja