SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A büfiztetés titkai

Családinet [cikkei] - 2010-06-30
Összeszedtünk néhány jótanácsot, hogy se kisbabádnak, se neked ne legyenek rossz emlékeid az etetés után. Az étellel együtt általában levegőt is nyel a gyermek, ráadásul szoptatott csecsemőknél kevesebb levegő kerül a pociba, mint üvegből etetett társaiknál.
A büfiztetés titkai

A szoptatással, cumiztatással nem feltétlenül kerül levegő a gyermek gyomrába, de körülbelül öt perccel az etetés után mindenképpen meg kell próbálni a büfiztetést, mert a levegő nyomhatja a pici hasát. Nem biztos, hogy büfizni fog, ezért ne erőltessük, mert azzal csak szenvedtetjük a csecsemőt. Ha sikerül, akkor jó, de nem baj, ha nem. Tíz percnél tovább nem érdemes próbálkozni. Különösen a mohón szopizó gyermekeknél lehet sok levegő nyelésére számítani. Őket evés közben is fel lehet néha emelni.

Szoptatás után többnyire elalszanak a csöppségek, azonban így is tudod büfiztetni, anélkül, hogy felkeltenéd őket. Ez azért fontos, mert ha 20-30 perccel az étkezés vagy büfiztetés után felsírnak a babák, akkor szinte biztos, hogy nyomja a pocijukat a levegő. Ilyenkor hamar kijön a büfi.  
 
Egyébként az első hetek elteltével már fogod tudni, mennyinek kell kijönni a te gyermekednél. Egy rendszerint nem elég, legalább 2-3 legyen.
 
Néhány pozíció:
  • Hozd függőleges helyzetbe a babát, tedd a  válladra, és finoman körkörösen masszírozd, vagy alulról felfelé simogasd a hátát, vagy óvatosan ütögesd a fenekét. A másik lehetőség gerinckímélőbb. Helyezd az egyik combodra, vagy a két lábad közé a csecsemőt, és jól támaszd meg,  miközben simogatod, masszírozod a hátát.
  • Hasra fektetve vedd a karodba, vagy hosszában helyezd rá a kinyújtott lábadra
  • Finoman simogasd a feje elülső részét. Az első hónapokban jól kitapinthatók a kutacsok, mert a koponyacsontok csak később záródnak. Ez ellazítja a babát. Óvatos simogatás segíthet előhozni a bent rekedt levegőt.
  • Fektesd hasra az ágyban, tegyél a feje alá  egy pelenkát, mert  itt is kijöhet a levegő vagy egy kis kajafelesleg.
  • Néhány percre tedd hanyatt az ágyba, majd függőleges helyzetben vedd fel.  Ezt néhányszor lehet ismételgetni.
  • Ültesd fel, támaszd meg a fejét és tenyereddel gyengéden ütögesd a mellkasát, a nővérek is így csinálják a kórházban.
  • Ültesd a combodra, támaszd jól meg a fejét és a hátát, majd óvatosan írj le köröket a felső testével. Időnként változtasd az irányt.
Amikor már profi vagy, tudományodat nyugodtan átadhatod párodnak, ő is vegye ki részét a gyermekgondozásból. Ez különösen akkor jön jól, mikor már nagyon fáradt vagy.
A büfiztetést abba lehet hagyni, mikor már biztosan ül a gyermek, mert a levegő megtalálja az utat felfelé.

A bukásról
 
Az etetés után a bukás az első hónapokban természetes. Ettől nem kell megijedni. Azonban, ha rendszeresen nagy mennyiségű étel jön vissza akár több órával az etetés után, is, azt meg kell beszélni a gyermekorvossal.
 
A bukást különböző okok válthatják ki:
  • Mohón és sokat eszik a gyermek.
  • Túl sok levegőt nyel.
  • A gyomor záróizma még gyenge, visszaengedi az ennivalót. A jelenséget Reflux vagy GOR néven emlegetik. (Ezt ki kell vizsgálni, de csak súlyosabb esetben kell kezelni).

Enyhébb esetekben az orvosok etetés előtt általában tápszer hozzáadásával sűrített anyatejet javasolnak.

Magát a tápszert is lehet sűríteni, de a  szilárd táplálék bevezetésével, általában másfél éves korra magától megszűnik a probléma. Ritkán előfordulhat, hogy a baba gyomrának alsó záróizma nem nyílik ki. Ilyenkor nem megy át megfelelően a belekbe a táplálék. Ezen műtéttel szoktak segíteni a korai életszakaszban.
 
Próbáld azt elérni, hogy az evés öröm legyen a babának és ne féljen a következményeitől! Ha túl sokat idegeskedsz a büfiztetéssel, elronthatod a gyermeked étvágyát.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.
Mellkasi fájdalom lefekvéskor - mikor kell orvoshoz fordulni?

Mellkasi fájdalom lefekvéskor - mikor kell orvoshoz fordulni?

Amikor lefekszünk, általában megnyugvásra, ellazulásra számítunk, ezért is lehet nyugtalanító, ha éppen ekkor tapasztalunk mellkasi fájdalmat. Ennek számos szervi és pszichés oka is lehet, amelyek közül a leggyakoribbakat dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa vette számba.

A szerkesztő ajánlja