Családinet.hu
#985 mamagi
2007-05-17 00:07
nem szex és nem nyújork 364
nem szex és nem nyújork

Ez egy kicsit hosszú lesz. (részlet saját munkából)


Rosalind Miles amerikai újságíró, az Idő leányai című, nem kevéssé elfogult könyve szerint, cáfolható az a sztereotípia, amely az ősnőt a barlangi tűznél guggoló asszonyalakban látja.
Az elmélet szerint az ősnő hajnaltól napnyugtáig intenzíven dolgozott, húszadik életéve előtt halt meg, harmincat kevesen, a negyven évet csodával határos módon néhány szerencsés nőegyed élhette meg – legalábbis ezt igazolják a kutatási adatok. Az ősnő élelmet gyűjtött, gyermeket gondozott, bőröket munkált meg, ruhákat, szíjakat, kulacsokat készített állatbőrből, főzött, szőtt, font, kosarat készített, gyöngyöket, díszeket alakított ki fogból és csontokból. Felverte a táborhelyet, szerszámot gyártott, növényeket és gyógyfüveket használt fel gyógyító célzattal.

A kőkorszaki asszony őskori társadalomban betöltött szerepével kapcsolatos elképzelés, legyen nő vagy férfipárti, – legalábbis az amerikai szerzői megközelítést tekintve, – rendkívül szélsőséges és elfogult. Mint Miles írja, a történelem előtti asszony csupán, mint a férfi szexuális tárgya foglalkoztatta a kutatókat. "...esküvő előtt jól felhízlalták a kőkorszaki asszonyokat" - írta H. G. Wells, majd így folytatta: "A nők az összes asszony felett uralkodó, legidősebb férfi védelme alatt álló rabszolgák voltak."(32.p.)

Mindezt cáfolandó, Miles úgy gondolja, a "vadászó férfi" teória elvethető, hiszen a vadászat csoporttevékenység volt, amiben a nők és a férfiak együttműködtek. Szerinte a férfiúi agresszióra a csoportvédelem szempontjából volt szükség, s mint írja "Az utódgondozás és a csoportvédelem az egyetlen feladatpáros, amely a nemek munkamegosztásán alapul..." (37.p)

Az írónő szerint a primitív társadalmakban a nők kevésbé éltek alárendelten, mint azt ma elképzeljük.
A törzsi kultúrában számtalan előkelő szerepet tölthettek be, így lehettek javasasszonyok, vezetők, mesemondók, orvosok és varázslók. Miles ezt a gondolatát a Tanzoumaitak - Taszili N'Ajjer-ben talált sziklarajzzal támasztja alá, ahol "két nő jár szertartásos táncot kecskék gyűrűjében, a nők nyakláncot, karkötőket és gyöngyből készült fejdíszt viselnek. A dél-afrikai Drakensberg hegység barlangjaiból előkerült másik, igen híres kőkori festményen, az úgynevezett "Fehér Hölgy" rituális törzsi táncban vezet férfiakat és nőket maga után." (39.p.)
Miles a témát tárgyaló fejezet legvégén nem késlekedik leírni: "A megmagyarázhatatlan holdhónap ritmusát követő, életet adni képes nő ugyanis a törzs számára maga volt a legszentebb rejtelem."(40. p.)

A női lét tiszteletét valóban igazolni látszanak a női isteneket dicsőítő versek, szobrok, faragványok. Ezzel szemben Simon de Beauvoir (1949) szerint, a női aranykor valójában mese, s a társadalom mindig férfitársadalom volt.

Nagyot ugorva az időben, Spárta az a hely, ahonnét a női léttel kapcsolatos emlékek vannak. Itt a nők tulajdonában volt a földek kétharmada, a házassági szerződésekben a nőket egyenlő partnerként kezelték s elfogadták jogaikat. "Babilonban, ha egy férfi "megalázta" feleségét, a nő bíróság elé vihette az ügyet és válásért folyamodhatott férji kegyetlenség miatt" - írja Miles (56.o). A nők szabadon rendelkeztek testükkel.

Miles szerint a váltás akkor történt, amikor a férfiak megunták a nők "felsőbbrendűségét". Az anyaméh-kultuszt Kr.e. 1500-ban - felváltotta a fallosz-kultusz. "... a közvetlenül Krisztus születését megelőző évezredben ...megjelent a Nagy Istenanya trónfosztásának a története." (73. p.)

Rosalind Miles úgy véli, hogy attól a pillanattól, amikor fény derült a születés titkára, a nők sorsa megpecsételődött, az őket övező misztikum megszűnt.
A monoteista vallásokban már az Isten a férfit teremti meg először. A vallásgyakorlók fő erénye nők esetében az engedelmesség, és ismét kiemelt érték lesz a szüzesség. A patriarchális törvények elnyomták a nőket. A 11. századtól az asszonyok erényövet hordtak. Német ásatások bizonyítékai szerint nem csak hordtak, előfordult, hogy abban is temették el őket.

....sat, sat, sat
Hozzászólások: (összesen 4)
Új hozzászólás írásához be kell jelentkezni!
2007-05-17 16:15 Zidah
Én szívesen vagyok hátország, ha az "előország" is teszi a dolgát.......
2007-05-17 09:08 mamagi
Igen, ez csak részlet volt egy régi szakdolgozatomból, tulképpen a fejezetből is csak a vonatkozó részt csatoltam ide.
2007-05-17 08:23 mötyösz
Kész van? Mert szívesen elolvasnám az egészet!:-)
2007-05-17 08:19 mötyösz
Felfordult világban élünk. A férfiak irányítanak, de az energiát, ötletet, tanácsot a "hátországból" viszik. Az hiányzik, amit ők "női gyengeségnek" tartanak, és nem mernek élni vele, nehogy gyengének tartsák őket a Többiek. Sok idő kellett hogy idáig jussunk, és nem tudom maradt-e elég ,hogy ismét a méltó helyre kerülhessen a nőiség.Maradt-e igényünk rá, vagy magunk is segítünk temetni a sírját...