A válasz viszonylag egyszerű, ahogy a szájról szájra terjedő hagyományátadás változik, így változott a mikulás története is. Egyes országokban a mikulás hozza karácsonykor is az ajándékot és nem a Jézuska, van ahol a Télapónak hívják, és olyan is van ahol egy manó, vagy épp boszorkány oldja meg ezt a feladatot.
A karácsonyi ajándékozás időpontja is változó, néhol 24-én adják át az ajándékokat, van ahol azonban csak másnap reggel, és olyan is előfordul hogy csak januárban, vízkeresztkor kapják meg az áhított kincseket.
Magyarország
Amíg nálunk Magyarországon a Mikulás már december 6-án hozza a piros csomagokat, a karácsonyfát pedig az ajándékokkal Szenteste (dec.24-én) a Jézuska, más nemzeteknél ez egészen másképp alakult.
Nálunk azt tartja a hagyomány, hogy Szent Miklós Püspök jócselekedetei után alakult ki ez a szokás, aki megsegítette a rászorulókat télvíz idején az éj leple alatt.
A piros ruhában nagy szakállal érkezik a Mikulás, ördög krampusz kísérői meglehetősen félelmetesek a virgácsaikkal. A csokival megtömött piros csomagocskát a kipucolt csizmákba, vagy akár az ablakokba is csempészheti éjszaka, örök fejtörést okozva a gyerkőcöknek, hogy hogyan tudott ilyen csendben lopakodni.
Németország
Németországban már Weihnachtsmann, a Karácsonyapó hozza a csomagokat, de időnként Ruprecht lovag veszi át ezt a szerepet, aki arról volt híres hogy ajándékokat osztogatott.
Jézuska - Christkindl szokása itt is él, Szenteste meglátogatja a családokat az ajándékokkal.
Hollandia
A Télapó hagyománya Hollandiában is keveredik a jó lovagok tradíciójával. Valószínűleg ennek a két hagyománynak az összeolvadásával magyarázható, hogy itt a Mikulás időnként fehér lovon jár.
Hollandiában a Karácsonyapónak megfelelő Kerstman hagyománya is él, hogy teljes legyen a zűrzavar, persze lehet, hogy csak mi nem látjuk át, mindenesetre hasznos, ha ilyentájt van nálunk facipő, amelybe kerülhet az ajándék.
Finnország
Finnországban, pontosabban a Lappföldön lakik a Télapó „hivatalosan”. A finnek így hívják őt: Joulupukki. Pontos lakhelye az Északi-sarkkör közelében, a Fülhegyen (Napapiiriben) található.
Még postahivatalt is rendeztek be, ahova egész évben érkezhetnek a levelek a gyerkőcöktől, de e-mailt is lehet küldeni: santa.claus@santaclausoffice.fi címre.
A finn Télapó megkérdezi a gyerekeket, mielőtt odaadná az ajándékokat, hogy jól viselkedtek-e az utolsó látogatása óta eltelt egy évben. A Mikulás itt természetesen rénszarvasok vontatta szánon érkezik, krampusz manócska segítőivel.
Svédország
Jultomten, vagyis a karácsonymanó hozza a karácsonyi meglepetéseket, egy hatalmas nagy zsákban.
Olaszország
La Befana boszorkány ajándékozott januárban Vízkeresztkor, de a Mikulás akit Babbo Natale, vagyis Karácsonyapónak hívnak, itt is kezdi kiszorítani a hagyományos ajándékozási időpontokat és szimbolikus személyeket. Vigyázzunk azonban ha rosszak voltunk, jutalmunk csak egy széndarab lesz.
Spanyolország
Itt az olaszokéhoz hasonló a helyzet, vagyis erősödik a Karácsonyapó szerepe. A spanyol gyerekek a bibliai napkeleti bölcsektől, a Háromkirályoktól várják az ajándékot, különösen Boldizsár népszerű közöttük. Az ajándékok itt is Vízkeresztkor, január 5-én kerülnek a gyerkőcök birtokába, de cserébe szépen csillogó lábbelit kell felmutatni.
Portugália
Karácsonyapó hozza az ajándékot, itt is keverednek a különböző szokások, amelyek Európában terjedtek el. A vegyítésre jellemző, hogy az ajándékozás időpontja itt december 25-én reggelre esik.
Franciaország
Itt szintén karácsonykor kell a cipőket gondosan megpucolva elhelyezni, mert 24-én abba kerülnek bele az ajándékok.
Anglia
Angliában is változásokat láthatunk, Father Christmas a Karácsonyapó nem 24-én hozza az ajándékokat, hanem másnap reggel találhatóak meg a fa alatt. Ő is a kéményen át közlekedik, és a kandallóra akasztott zoknikba is juttat meglepetéseket.
Amerika
Az USA-ban valódi egyveleg jött létre, Santa Claus, Angliához hasonlóan többnyire a kéményen át érkezik a lakásba. Szánját rénszarvasok húzzák, kedvence Rudolf, de a gyermekek kívülről fújják az összes pajtás nevét. Az amerikaiak Mikulása az Északi-sarkon él, amely nincs annyira messze Lappföldtől sem.
Oroszország
Gyed Maroz, a Fagy Apó, vagy Télapó néven ismert.
A kék vagy piros hímzett ruhájú Télapó Újévkor osztogatja az ajándékait, kísérője a nagyon szép jégkoronás unokája: Hóleányka - Sznyegurocska.
Ő nem rénszarvas húzta szánon járja a világot, hanem orosz trojkán, ami igazából szintén szán.
Részt vállal még a feladatokban Babuska, ez a név a Nagymamára, illetve Anyókára utal, aki szintén ajándékokat ad a gyerekeknek.
Írország
Karácsonykor a gyerekek egy zsákot raknak ki, hogy a Mikulás abba tegye az ajándékokat. De hogy ő is kapjon valamit cserébe: az asztalra süteményt, és egy üveg sört helyeznek el.
Ausztria
A hozzánk földrajzilag közelebbi országban szinte ugyanazok a szokások, mint nálunk: a Mikulás december 6-án, a Jézuska pedig karácsonykor lepi meg a gyerekeket.
Ausztrália
A Mikulás szánját itt nem a rénszarvasok vontatják, hanem nyolc fehér kenguru.
Belgium
Az itt élő gyerekeknek már december 6-án elhozza a Mikulás a meglepetéseket, nemcsak a csokoládékat. Karácsonykor a fenyőfa alá zoknikat raknak ki, ebbe már csak kisebb ajándékok kerülnek.
Norvégia
Fontosnak tartják karácsonykor a rossz szellemek távol tartását. Emiatt a pajtában zabkását hagynak kis csészében. Feldíszítik a fenyőfát és közösen körültáncolják, közben karácsonyi dalokat énekelnek.
Kenya
Mivel ebben az országban meleg van karácsonykor, kint készülnek az ünnepre, és ott is tartják meg. Feldíszítik a templomot léggömbökkel, virágokkal, szalagokkal. A vacsorát is kint fogyasztják el, nyílt tűzön készítik. A család ilyenkor összegyűlik, hazautaznak a távol élők.
Ukrajna
Az ajándékot Jégapó hozza. Három rénszarvas húzza a szánját, és vele tart Hópehely leány is, aki ezüst kék, szőrmedíszítéses ruhát visel, fején korona formájú hópelyhet. A gyerekeket ámulatba ejti a szépsége és nagyon várják.
Dél-Afrika
Az ünnepi étkezés délben zajlik, ami után a családok meglátogatják a barátokat. Karácsonyi dobozokat visznek egymásnak, amik általában finomságokat tartalmaznak.
Svájc
Mese-villamosok viszik körbe a gyerekeket a városon (főleg a nagyvárosokban jellemző). A kicsik karácsonyi dalokat zengnek és édességet kapnak.
Lettország
Az biztos, hogy a letteknél a legjobb gyereknek lenni, ugyanis a szentestétől számított 12 napon át hozza egyfolytában az ajándékot a Mikulás!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)