A déja-vu-élményt sokáig ezoterikus dologként tartották számon, ezért eddig mellőzte is a tudomány. Amerikai pszichológusok azonban meglepő, életszerű választ találtak erre a különös jelenségre.
Egy olyan helyre érkezünk, ahol még soha nem jártunk. Ennek ellenére ismerősnek tűnik. Az érzés intenzív: vajon voltunk-e már itt egyszer? Korábbi életünk emléke? A dallasi South Methodist Egyetem pszichológusai úgy vélik: nem. A kutatók a déja-vu jelenséget számos kísérletben figyelték, és életszerű magyarázatot találtak mibenlétére - számol be a New York Times.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Bár a felnőttek kétharmada átélte már a déja-vu-t, a pszichológia eddig nem foglalkozott elmélyülten vele. Sok kutató szerint a jelenség kísérteties - mondta Dr. Alan Brown, pszichológus. A déja-vu azonban nagyon is valóságos, amelyet lassan kezdünk megérteni.
Azok az emberek, akik a legtöbb déja-vu-t átélik, élénk, gyakran izgató képzelőerővel rendelkeznek. De azok is sűrűn átélik, akik sokat utaznak, vagy magas az iskolai végzettségük. A korra vonatkozólag a fiatal felnőttek találkoznak elsősorban a jelenséggel, a kor előrehaladtával, amikor egyre inkább a rutin dominál az életben, a déja-vu gyakorisága csökken. Az is megállapítható továbbá, hogy a kimerült állapot vagy a stresszhelyzet is okozhatja azt az érzést, hogy ez már velünk egyszer megtörtént. (Die Presse)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)