Igen, amikor az idősebb generáció rosszalló megjegyzéseit kell hallgatnunk, néha dühösek leszünk, és egyszerűen azt mondjuk: "Ne légy már ilyen konzervatív." Holott sok esetben mégis igazat kell adnunk; ma már lazábbak az erkölcsök, sokszor olyan mértékben, hogy az a legtöbb ember számára már zavaró.
Persze a régi szokásoknak is megvolt a maga hátránya. Nagyszüleink idejében szinte senki nem kapott lehetőséget arra, hogy igazán megismerje leendő párját, s a válás is olyan "szégyennek" számított, hogy kevés tönkrement házasságnak vetettek véget. Napjaink statisztikája ennek pont az ellenkezőjét mutatja; a válásban élen járunk.
Sokszor éri a vád a huszonéves korosztályt, miszerint nem akarnak házasodni. Néhány évtized alatt rengeteg változás zajlott le; fejlődésnek indult a technika, a nők munkába álltak, egyre magasabb iskolai végzettségre van szükség az érvényesüléshez, így kitolódott a házasságkötés lehetséges ideje is. De ez lenne az egyetlen indok? Bizonyára nem.
Szinglik
Míg évtizedekkel ezelőtt a nők nem dolgozhattak, "csupán" az otthon megteremtésével törődtek, addig ma néhányan átestek a ló túloldalára. Igen, ők a szinglik. Valószínűleg nem is olyan régen még azt sem tudta az emberek többsége, mit takarhat a szó valójában. Ma már divattá vált, s akár a feminizmus egyik jelképének is tekinthető. Mert a vérbeli szingli nem azért tengeti egymagában mindennapjait, mert nem találja a nagy Őt, vagy akkora csalódás érte, hogy nem képes egy újabb kapcsoltra.
Egyszerűen azért él egyedül, mert számára nem a családdal, hanem a karrierrel, barátokkal és az önmagával való törődés került az első helyre: ők képviselik a női függetlenséget. A ma már elég nagy létszámot képviselő szingliket tehát alapvetően kizárhatjuk a házasságkötést preferálók csoportjából.
A család az oka mindennek
Persze van olyan eset, amikor nem az elvek korlátozzák a házasság lehetőségét. Néha olyan külső okok tartják vissza a fiatalokat, mint a rossz tapasztalat; például ilyen az elvált szülők esete. Ha valaki elvált (vagy ami még rosszabb; rossz kapcsolatban élő) szülők gyermekeként nő fel, nagyobb valószínűséggel tekinti a házasságkötést rossz dolognak, vagy fél attól, hogy az elmérgesedett kapcsolatban élő apák és anyák elrontják a gondosan eltervezett esküvőt.
Mert az emberek néha az indulataikra hallgatnak, s nem a józan észre. Ilyen eset áll fent, amikor az elvált szülők percekig sem képesek egy légtérben lenni, rosszabb esetben még ellenzik is a házasságot.
Mert miről is kell(ene), hogy szóljon az a bizonyos nagy nap? Nem a családban feszülő ellentétekről, nem arról, hogy minél nagyobb legyen a ceremónia, vagy ki vásárol értékesebb nászajándékot. Az emberek sokszor elfelejtik, hogy ez egy életre szóló élmény, ami nem lehet presztízskérdés...
Félelem a változástól
A fiatalabb generációhoz tartozók többsége már nem részesült olyan szigorú neveltetésben, mint a tőlük csupán néhány évvel idősebbek. Ennek köszönhetően kevesebb korlátot szabtak számukra, s talán ez lehet az ok, amiért félnek a kötöttségtől. Sok esetben csak hosszas együttélés után kerül sor a házasságra, mely így sem hosszú életű. Ilyenkor megint csak jönnek az untig ismételt szólások "Persze, amíg nem házasodtak össze, nagyon jól megvoltak. Ahogy megvolt az esküvő, tönkrement a kapcsolatuk."
De vajon tényleg tönkrement az a kapcsolat? Talán egyáltalán nem is volt jó. Vagy csak a kötöttségektől való félelem tette olyan rémisztővé az addig harmonikus együttlétet.
Egyéb okok a "Nem" mellett
Sok fiatal a baráti kör- vagy a rokonok összeférhetetlensége miatt igyekszik halasztani az esküvőt. Mások elvakultan a szingli-lét mellett teszik le a voksukat, gondolni sem szeretnének a családalapításra. Azonban léteznek más, érthető indokok is. Mivel ma már elég nehéz munkához jutni, kevesen engedhetik meg maguknak az egy-két hetes hiányzást, sokan még betegségük alatt sem mernek távol maradni munkahelyüktől, hiszen féltik a nehezen megszerzett állásukat.
Mert nem mindenhol megértők a munkaadók.
És persze egy nagyobb esküvő költségeit sem nevezhetjük alacsonynak.Hiszen ha nagy a rokonság, és valaki kimarad a meghívottak listájáról, akkor elkerülhetetlen a sértődés. Ha viszont mindenkit meg szeretnénk invitálni életünk egyik legnagyobb eseményére, akkor a költségek lesznek túl magasak. Persze, mindent meg lehet oldani, a legelszántabbakat ez sem tántoríthatja el a házasságtól.
De egyenlőre hazánkban marad a kevés nász, és a számtalan véget ért házasság.
Kép: www.foter.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)