A szakemberek szerint a vásárlási kényszer ugyanolyan impulzuskontroll-betegségnek számít, mint a drog, az alkoholizmus, a szerencsejáték- vagy a számítógép-függőség. A kényszeres vásárlókra időnként - különösen, ha boldogtalannak, rosszkedvűnek érzik magukat - szabályos rohamok, impulzusok törnek, ilyenkor szinte önkívületben felvásárolnak mindenféle felesleges vacakot, jelentős összegeket az üzletekben hagyva. Eközben fokozódó izgalmat, örömöt éreznek, önbizalmuk megnő (általában ezek az emberek alacson önértékeléssel rendelkeznek).
A vásárlási roham aztán ideig-óráig megnyugvást nyújt a betegeknek, kis idő múlva azonban visszatér, sőt még fokozódhat is levertség-érzésük, szorongásuk. A mániákus pénzköltés miatt a roham elmúltával erős bűntudatot éreznek; a vásárlási láz azonban nem csak lelkileg, hanem gazdaságilag is rendkívül káros, hiszen ezek az emberek - elvesztve vásárlási önkontrolljukat - aránylag rövid idő alatt teljesen csődbe mennek.
A shopping fever leggyakoribb áldozatai negyven év alatti, magányos nők. Egyes felmérések szerint a manapság divatos szingli életmód tipikusan kedvez a kóros vásárlási láz kialakulásának. A betegségnek azonban férfiak is könnyedén áldozatul eshetnek, s míg a nők leggyakrabban ruhákkal, kozmetikumokkal, ékszerekkel próbálják depressziójukat legyőzni, a tipikus kóros vásárló férfi technikai cikkeket gyűjt be hatalmas mennyiségben.
A legsúlyosabb kóros vásárlók azonban mindent, tényleg mindent összeszednek, ami az útjukba kerül, és ezeknek a tárgyaknak a nagy részét hazaérkezése után röviddel kidobja. Legjobban ők vannak meglepve, miért tértek haza árucikkektől dagadó szatyrokkal, hiszen csak egy-két fontos dolgot akartak beszerezni!
A betegségben szenvedők gyakran összetűzésbe kerülnek hozzátartozóikkal, hiszen azok előbb-utóbb - különösképpen, ha nem ismerik fel, hogy ez egy betegség - elfordulnak tőlük anyagi megbízhatatlanságuk miatt. Való igaz, nem lehet könnyű egy kényszeres vásárló családapára vagy sokgyermekes anyára stabil családi háztartást építeni, ezért rendkívül fontos, hogy idejében felismerjük: szenvedélybetegségről van szó. Szenvedélybetegség esetén pedig legcélravezetőbb a pszichiáter szakember segítségét igénybe venni, vagy önsegítő csoporthoz fordulni.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)