A betegség és a fogyatékosság fogalma társadalmunkban már-már a mindennapokhoz tartozik. A hírekben is rengeteget hallunk a legújabb egészségügyi reformokról és az üres kasszákról. Mégis minden szülőt szíven talál a hír, újszülött gyermeke valószínűleg az xy-betegségben szenved, vagy fogyatékos lehet. Előfordul, hogy a baba egészségesen születik, később mégis áldozatul esik egy-egy betegségnek.
Vannak betegségek, melyek a gyermeket mozgásában korlátozzák, akadnak olyanok, melyek akár életét is veszélyeztethetik. Betegségek, melyek fennállásakor a szülő tanácstalan és tehetetlen. Olyanok, melyek azonnal észrevehetők és olyanok, melyeket nem lehet rögtön felismerni.
Az alábbi sorokban a teljesség igénye nélkül szemezgetünk a gyermekkorban kialakuló betegségek között, az egyszerű beszédhibáktól a súlyosabb betegségekig bezárólag.
Sorra veszünk továbbá nyugaton nagy népszerűségnek örvendő, ám itthon kevésbé ismert terápiákat, gyógymódokat is. Mit tehet a szülő, és miben segít az orvos? Ezekre a kérdésekre próbálunk meg választ adni.
Bevezetésként ejtsünk néhány szót az ergoterápiáról!
Ez a gyógymód széles körben alkalmazható olyan gyermekeknél, akik testi, lelki, szellemi fejlődési rendellenességgel, finommotorikai, koordinációs és észlelési zavarokkal küszködnek, esetleg gondjuk van a beilleszkedéssel. Az ergoterápia egy játékos gyógymód, mely során a gyermek önállóságát és teljesítőképességét fejlesztik, különös hangsúlyt fektetve gyengeségeire. Célja, hogy a gyermek önállóságát és egyéni teljesítőképességét fejlessze.
Ez azt jelenti tehát, hogy mindenki személyre szabott kezelésben részesül, valamint a terapeuta tanácsainak segítségével a szülők is bevonhatók a terápiába. Különösen fontos a szülő szerepe a házi feladatokat illetően, melyeket nagyon komolyan kell venni, hiszen heti 45 percnyi foglalkozás önmagában nem elég.
Maguk az órák a gyermek igényeihez igazodnak, finommotorikai, kitartásbeli és koncentrációs zavarok esetén például jó gyógymódnak bizonyulhat a barkácsolás, kislányoknál a kézimunka, kisfiúknál a fafaragás. A strukturált gondolkodást segítheti elő, ha a gyermeknek olykor szortíroznia kell az előszobában a cipőket, vagy a tányérokat, poharakat a konyhában. Koordinációs problémákkal küzdő gyermekünkkel sétáljunk, ugrándozzunk, vagy szaladjunk hátrafelé! A lényege ezeknek a feladatoknak, hogy játékosan kössük össze őket mindennapi életünkkel!
Érdemes időben orvoshoz fordulni, ha rendellenességet veszünk észre a gyermeken. Első állomás mindig a háziorvos legyen, aki, ha szükséges, ajánlhat egy jó terapeutát, vagy eloszlathatja felesleges aggodalmainkat.
Az ergoterapeuta több órát is rászán arra, hogy tesztelje a gyermeket és a lehető legoptimálisabb ütemtervet állítsa fel a gyógyulás érdekében.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)