Zséda kezdeményezésére a NANE Egyesület (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) az Avon Magyarország és az UNIFEM Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület koncertet szervezett, melyen híres énekesek, közéleti személyiségek dalban és prózában hívták fel a figyelmet a nők elleni erőszakra, melynek következtében Magyarországon hetente legalább egy lány vagy nő hal meg.
Az emlékükre készült „Néma tanúk” sziluettek gyűrűjében több százan vettek részt a programon, melyen Zséda, „Ajtók mögött” című dalával mindenkiben megerősítette azt az elhatározást, hogy véget kell vetnünk a nők elleni erőszakot közös belenyugvással tűrő magatartásnak.
A nők ellen elkövetett erőszak semmilyen országban, kultúrában vagy közösségben sem elfogadható, megbocsátható vagy tolerálható. A férfiak, a fiatalok és az idősek bevonása pedig nélkülözhetetlen ahhoz, hogy véget vethessünk az erőszaknak. Ennek szellemében a félelemtől inkább mély hallgatásba burkolózó lányok, asszonyok nevében Zséda kezdeményezésére a NANE Egyesület az Avon Magyarország és az UNIFEM Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület figyelemfelkeltő koncertet szervezett, melyen Bozsik Yvette és társulata, Horgas Eszter és Szűcs Kinga a nőket, Csonka András, Feke Pál és Geszti Péter pedig a férfiakat képviselte.
Hetente egy nő, havonta egy gyerek a családon belüli erőszak következtében veszti életét. Magyarországon minden időpillanatban 400 ezer nő szenved el a párkapcsolatában fizikai vagy szexuális bántalmazást. A távoltartást – a bevezetését követő első két évben – az egész országban összesen 141 esetben rendelte el a bíróság. A nők elleni erőszak leggyakoribb fajtája a szexuális zaklatás, szinte valamennyi nő átéli közterületen, munkahelyen. A szexuális bűncselekmények kétharmadát Magyarországon az áldozat által ismert személy követi el.A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Zséda, aki egyben a rendezvény háziasszonya is volt, bevezetőjében kiemelte – „Évek óta foglakoztat ez a téma. Megdöbbentőek a hétről hétre felszínre kerülő esetek, de sokkal megdöbbentőbbek azok a számok, melyekkel azóta szembesültem, mióta elkezdtem aktívan érdeklődni a családon belüli erőszakkal kapcsolatban. Úgy éreztem a saját eszközeimmel kell tennem valamit azokért a nőkért, akik a legfájóbb pofonokat szenvedik el minden ötödik ajtó mögött, a saját otthonukban. A zene csodálatos eszköz, mellyel minden otthonba bekopoghatok, reményt adhatok azoknak, akik némán tűrnek, és felhívhatom a többiek figyelmét, ne hagyják, hogy ilyen esetek történhessenek. Mert, ha csak a számokat vesszük alapul, biztos, hogy mindannyiunk környezetében él olyan nő, akinek segítségre, reményre, támogatásra van szüksége. Ezért született meg a Rouge albumon található „Ajtók mögött” című dal, és ezért hívtam kollégáimat, barátaimat erre a rendezvényre, hogy együtt megmutassuk, azok vagyunk többen, akik hiszünk abban, hogy mindenkinek joga van egy biztonságos, szeretetteljes életre.”
Dobrev Klára, az UNIFEM Magyar Nemzeti Bizottság elnökeként hangsúlyozta – „A jövő generációinak egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy megteremtsük a családon belüli harmónia és agressziómentes egymás mellett élés lehetőségét. Nem tűrhetjük némán, hogy évente világszerte lányok és asszonyok százai esnek gyilkosság áldozatául férjük, élettársuk vagy apjuk által. Ez akár közvetlenül érint minket akár a környezetünkben zajlik, nem hunyhatunk szemet felette. Az emberekben tudatosítani kell, hogy ez a probléma kortól, nemtől, iskolázottságtól, lakóhelytől, vallási hovatartozástól függetlenül mindenkit érint.”
A kampányban részt vevő civil szervezetek közül a NANE Egyesület és a PATENT Egyesület, szakértői a helyszínen a témával kapcsolatban egyéni tanácsadást tartottak, a Stop-Férfierőszak Projekt, a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség és az Amnesty International pedig bemutatta a témával kapcsolatos tevékenységét és támogató információkat adott az érdeklődőknek. A kisebb gyerekek ezalatt játszóházban tölthették el az időt.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)