Az örökletes tényezők mellett az asztmás betegség kockázatát tovább növeljük, ha gyermekeink nap, mint nap szennyezett, kipufogó gázokkal teli levegőt lélegeznek be.
Korábbi kutatások olyan gén variációk létezését igazolták, melyek a belélegzett káros anyagok eltávolításáért felelős enzimeket irányítják. A szervezetben betöltött méregtelenítő feladatukon kívül azonban fontos szerepet játszanak az asztma és más légúti betegségek kialakulásában is.
A Thorax folyóiratban megjelent kutatás során 3,000 asztmás gyermeket vizsgáltak. Az EPHX1 és GSTP1 enzimek segítik a szervezetet megtisztítani a méreganyagoktól, beleértve a kipufogógázok égéstermékeit is.
A vizsgálatok alapján jól látható, hogy az EPHX1 túlzott aktivitása 1.5-szeresére növelte az asztma kockázatát, s amennyiben ez bizonyos GSTP1 variációval párosult, úgy a betegség kialakulásának esélye négyszeresére nőtt.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Az eredmények igazolták, hogy az örökletes tényezők és a forgalmas közlekedési útvonalakhoz való közelség egyaránt fontos szerepet játszanak az asztma kialakulásában. Amennyiben azonban a gyermek esetében az öröklött hajlam által már eleve nagyobb a betegség kockázata, azt a kedvezőtlen környezet tényezők, ez esetben a légszennyezettség akár kilencszeresére is növelheti.
www.orvostkeresek.hu
Veszélyek a levegőben 1.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)