Az ételallergia gyakorisága felnőtt korban 1,5-2 % körülire tehető, gyermekkorban - különösen csecsemőkorban - ez ennél jóval magasabb, elérheti akár a 6-7 %-ot is.
A legismertebb allergének a tej, tojás, szója, hal, eper és mogyoró, de szinte nincs olyan táplálék, amire allergiát nem írtak volna még le.
Szerteágazó tünetek
Az ételallergiák tünetei a gyomor- és bélrendszerben, a bőrön és a légzésben jelentkezhetnek. A kicsinél véres széklet, testszerte száraz, ekcémás bőr jelentkezhet. Allergiás reakció lehet a hányás, hasmenés, haspuffadás, csalánkiütés és orrfolyás is. Talán nem is gondolnánk, de bizony még a csecsemőkori krónikus középfülgyulladások okozója is lehet táplálékallergia.
Anyatejes babáknál is jelentkezhet
Az anya által elfogyasztott ételek molekulái - ugyan csak nagyon kis mennyiségben -, de átjutnak a tejbe. A kifejezetten allergiás hajlamú csecsemőknél ettől az anyatejbe került igen minimális mennyiségű idegen fehérjétől is jelentkezhetnek a tünetek.
Vizsgálati módok
Nagyobb gyermekeknél - 6 hónapos kor felett - az ételallergia vizsgálatának egyik módja a bőrpróba, melynek során allergén kivonatok 1-1 cseppjét egyesével feltesszük az alkar bőrére, majd ezen a cseppen keresztül pici karcolást ejtünk a bőrben. Bőrpróba helyett - kisebbeknél - vérvizsgálattal is kimutatható, mi okozza a tüneteket.
A kizárásos diéta során mellőzzük az étrendből a tejtermékeket, majd megfigyeljük, ezzel egy időben javulnak-e a panaszok. A kizárólag orvos felügyelete mellett végezhető terheléses vizsgálatok során a panaszokat kiváltó ételt fogyasztja a beteg, fokozatosan emelkedő adagokban, így állítható fel a pontos diagnózis.
Mit tehetünk?
Anyatejes babák esetében a megoldást semmiképp sem a szoptatás elhagyása jelenti. A kiváltó okok pontos meghatározásával segíthetjük a megfelelő étrend összeállítását, így ha az édesanya az allergént kihagyja az étrendjéből, szoptathat tovább.
A jelenlegi hazai ajánlások 6 hónapos korig javasolják a kizárólagos szoptatást.
Ha korábban elfogy az anyatej, vagy mennyisége nem elegendő a tünetmentes csecsemőnek, kiegészítésként hipoallergén, (HA, azaz allergia megelőző) tápszerek javasoltak.
Igazolt tejfehérje-érzékenység esetében azonban kizárólag nem tejfehérje alapú, vagy speciális tápszert adhatunk. Szójás tápszer 6 hónapos kor alatt nem ajánlott, féléves kortól azonban nagyon jól használható a szója alapú tápszer a tejfehérje-érzékeny csecsemők táplálásánál.
Hosszútávú kezelés
Az ételallergiás gyerekek 95 százalékánál 3 éves korra megszűnnek a panaszok, a gyermekek kinövik a betegséget. Addig azonban nagyon fontos, hogy a problémát okozó ételeket, összetevőket szigorúan mellőzzük. A táplálékallergia legbiztosabb kezelési módja ugyanis az adott allergén teljes kihagyása az étrendből addig, amíg a túlérzékenység meg nem szűnik. A tüneteket természetesen egyéb szerekkel is enyhíteni lehet, így például csalánkiütés esetén adhatunk antihisztamint, ekcéma kezelésére pedig helyileg alkalmazott szteroidos krémet.
Igazoltan tehéntej allergiás gyermekek esetében a hozzátáplálás során illetve a későbbi időszakban megfelelő diéta betartásához is fontos, hogy ismerjük milyen típusú élelmiszerek tartalmaznak tehéntejet. Mielőtt megvásárolnánk a következő élelmiszereket, gondosan tanulmányozzuk át az összetevőket, mivel egyes termékek tejszármazékokat tartalmazhatnak: kenyér és péksütemények, instant italporok, margarin, salátaöntetek, cukorkák, húsipari termékek, felvágottak, levesporok, konzervek, édesipari termékek.
www.allergiakozpont.hu
Ételallergia csecsemőkorban |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Lisztérzékenység és megelőzése
noani80
#2
2010. október 05. 10:11:47 | kedd |
8 hónapos kisfiam van, a hozzátáplálást normál 6 hónapos korban kezdtük (tápszer + zöldségek). Első ételek után hasfájós, hasmenéses lett a baba. Kiderült tejallergiás. Azóta mindenből az allergénmentes verziót keresem: tápszerből még csak van, de a bébiételeknél....Most képedek el, hogy az ajánlások ellenére a többségében van cukor és nem garantálják az allergénmentességet. Eddig csak az Univer bizonyult jónak, bármelyik ízt megvehetem, nem kell a címkéket bogarásznom. Remélem kinövi a baba, nem lesz egyszerű 1 éves kora után, amikor már azt ehetné, amit mi.
|
|
|
|
Pote
#1
2010. július 20. 15:37:30 | kedd |
Na igen, a legtöbb esetben kinövik a gyerekek az ételallergiát... viszont, aki nem, az nagyon megszenved vele, főleg, ha a gyereke sok mindenre allergiás.
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)