A lakosság nagy százaléka szenved a rhinitis allergica, közismert nevén szénanátha kellemetlen tüneteitől. A triggerek, vagyis az allergiát kiváltó tényezők a leggyakoribb esetekben a pollen, a poratka, vagy állati szőrök.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a fogamzásgátló készítmények szedése növeli a gyermekek közt jelentkező allergiás megbetegedések kockázatát. Az Allergy folyóiratban közölt vizsgálat azonban azt a tényt is feltárta, hogy a kockázati tényező függ az adott tabletta összetételétől. A különböző ösztogén és progeszteron koncentráció eltérő módon befolyásolja a gyermekeknél, a későbbi életkorukban kialakuló allergiás tünetek megjelenését.
Finn kutatók vizsgálatukat 5-6 éves gyermekek részvételével végezték el. A résztvevők 52 százaléka asztmás, 35 százaléka szénanáthás, 48 százalékuk pedig ekcémás tünetektől szenvedett. A szülők kérdőíveket töltöttek ki, melyekből az is kiderült, szedtek-e és ha igen, milyen fogamzásgátlót a teherbeesést megelőző egy éven belül.
A vizsgálatban résztvevő szülők kombinált - szintetikus ösztrogént és progeszteront tartalmazó-, vagy csak progeszteront tartalmazó készítményeket szedtek. A szintetikus progeszteront tartalmazó tablettákat a kutatók két csoportba sorolták. Az elsőbe az androgén, a másodikba az antiandrogén jellegű progeszteront tartalmazó készítmények kerültek. Az androgén olyan hormon, mely a férfi jellemvonások kifejlődését stimulálja, szabályozza.
Az eredmények azt mutatják, hogy a kevesebb androgént tartalmazó tabletták növelik a szénanátha megjelenésének valószínűségét a kisiskoláskorú gyermekek esetében, különösen a fiúknál. A betegség kockázatát tovább emeli a szülők közt előforduló allergiás megbetegedés is.
www.orvostkeresek.hu
Fotó: Heinz Hasselberg & Anja Gros, Steinfurt: 075 Pillen & Tabletten - Aus der Apotheke
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)