A babák hallása sokkal kifinomultabb és érzékenyebb, mint a felnőtteké, éppen ezért óvatosabban kell bánni a hangos zenével, s a környezet megválasztásával. Míg egy felnőtt fülét a mérsékelten hangos zene nem sérti, a baba kifinomult hallása miatt "dübörgésként" érzékelheti.
A kisbabák már megszületésük előtt is rendelkeznek egyfajta hallással, érzékelik az anya teste által kiadott hangokat, sőt a kívülről érkező zajokat is. A babazenék, sőt, a kismamák számára kiadott zeneművek is általában magasabb hangokat tartalmaznak, mivel a babák ezt kedvelik leginkább.
Hogyan reagálnak a babák a hangokra?
Kezdetben a baba természetén, hangulatán múlik, milyen reakciót váltanak ki belőle az egyes hangok. A nyugodtabb babák általában a kisebb zajokra is megfordulnak, vagy a hang forrását keresik, a mozgékonyabbak pedig néha csak a hangosabb zajokra reagálnak látható módon. A babák már magzati korban is hallanak bizonyos hangokat (például az anya szervezetének hangjait, s néhány külső zajt), s születésük után reakciójuk attól is függ, az anyaméhben milyen zajokat hallottak.
Általában a megszokott hangok (az utcáról beszűrődő moraj, az anyuka hangja) kevésbé kelti fel érdeklődésüket, hiszen ezek már jól ismert, megszokott hangok. Három hónapos koráig lehet, hogy csak egyetlen pislantás, a szem mozgása, vagy zavaró hang esetén sírás jelzi, hogy a baba valami újat hallott, később viszont -ha éppen nem vonja el figyelmét valami érdekes és új dolog-, próbálja keresni a hang forrását, megfordul és nézelődik.
Hangok és alvás
A szülők igyekeznek teljesen nyugodt és csendes alvókörnyezetet biztosítani gyermeküknek. A babák általában nem csak teljes csöndben tudnak kellemesen aludni, a megszokott, vagy kedvelt hangok sem akadályozzák a nyugodt pihenést. Ha az anyaméhben eltöltött idő alatt a baba megszokja a szülők, a testvérek hangját, valószínűleg ezek születése után sem zavarják az alvásban.
Természetesen a baba hallását óvni kell, hiszen füle rendkívül érzékeny. A hangos és hirtelen zajok, egy mozi, egy esküvő, vagy éppen egy bál hangos zajai fülsértők lehetnek számára, ezért a hasonló környezetet kerülni kell. Ha a baba nagy zajban is képes elaludni, nem jelenti azt, hogy hallásproblémával küzdenének; egyszerűen csak megszokták már ezeket a hangokat.
Óvjuk a babák hallását!
A babák hallási rendkívül fejlett és érzékeny, éppen ezért mindent meg kell tenni azért, hogy megóvjuk azt. Számtalan tényező gyakorolhat negatív hatást a hallásra, többek között a hangos zajok. Halláskárosodás azonban kialakulhat akkor is, ha korábban valamely családtag küzdött ilyen problémával, ha koraszülöttről van szó, vagy ha a szülés során a baba károsodást szenvedett. Az egészséges baba hallásának megóvása nem nehéz feladat, egyszerűen kerülni kell a hangos helyeket, s otthon is csak mértékkel szabad zenét hallgatni.
A hallás fejlesztése
A kisbabák fejlődésében sokat számít a környezetükben hallott beszéd. Nem kell egész nap mesélni a babáknak, de nagyon jó, ha az anyuka öltöztetés, pelenkázás közben elmeséli gyermekének, éppen mit csinál. A zenehallgatás megnyugtatja és örömmel tölti el a gyermekeket, így érdemes beszerezni néhány mese, vagy babazene CD-t. A gyermek fejlődésében segíthetnek a szülők, ha mindig elmagyarázzák melyik zaj mit jelent.
A kisbabák olykor furcsa hangokat kedvelnek; a porszívó, vagy éppen a duruzsoló autó zaját. Szakértők szerint ennek oka az lehet, hogy a magzatban megismert hangokhoz (a gyomor korgása, a köhögés) ezek hasonlítanak leginkább. A legfontosabb, hogy óvjuk a babák érzékeny fülét, igyekezzünk inkább halk zenét hallgatni, s kerülni a hangos környezetet.
A babák hallása |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Játékos fejlődés
antalotto
#1
2012. december 12. 15:19:14 | szerda |
Sokan javasolják, hogy hallgattassunk zenét a babával, akár már akkor amikor az anyaméhben növekszik, és akkor is miután megszületett. Leginkább a komolyzenét szokták ajánlani, ami állítólag fejlesztheti az agyműködést.
Ezzel ellentétben én azt tapasztaltam, hogy a gyermeknek fontos az (ahogy nekünk is) hogy zenei értelemben megértse a zenét. Köztudott tény, hogy ami nekem kellemes zene, lehet zaj valaki másnak. Amit én próbáltam, hogy a kisfiamnak először hangokat kezdtem énekelni. Magasakat, mélyeket, de úgy hogy egyféle harmónia legyen a hangok között. A kisfiam, Oti (Ottó) pici arcán látszott hogy tetszik neki, nagyokat mosolygott. Ezt rendszeresen játszottuk néhány hónapos korában (természetesen a nyugodt hangú beszédet is nagyon szerette). Később jöttek az egyszerűbb énekek (feleségemmel általában más-más éneket énekeltünk). Most 2 éves de nagyon szereti a zenét, sokszor magában dúdol, énekel, sokszor költ is egyszerű énekeket:) Nem állítom hogy a kifinomultabb zenei művek nem segíthetnek az agyműködés javításán, de biztos vagyok benne hogy fontosabb kezdetben a nyugodtabb, csöndes hangok (anya, apa beszédhangja) és az egyszerű harmonikus zenei hangok megismertetése, éneklése a kisbabánkak. A gyermekzenei cd-ket is elég 1 éves kora körül elkezdeni hallgatni, de ott is legyünk óvatosak, nyugodtabb dalokat válasszunk.
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)