Kedves dolog az, amikor egy kisgyerek névnapja vagy születésnapja alkalmából a szülők gyerek bulit vagy más néven gyerekzsúrt szerveznek. Meghívják a szülők, illetve a kisgyerek a rokonságból vagy az ismerősi körből az ünnepelttel hasonló korú gyerekeket, az óvodai vagy iskolai társak közül néhányat.
A vendéglátó szülőknek ilyenkor gyakran nemcsak a menü, hanem a díszítés és a programok összeállítása is problémát jelent. Sokan éppen ezért eleve bele sem fognak a gyerekzsúr szervezésébe. Ha a gyerek szeretne ilyet, inkább lebeszélik róla. Pedig egyáltalán nem olyan ördöngös, valamint pénz- és időigényes dolog megszervezni.
A házon, teraszon vagy lakáson belül is jobb, ha egy helységbe szűkítjük le a zsúr helyszínét. Nem szerencsés az, ha az egész házban vagy lakásban bóklászhatnak a gyerekek. Ha csak egy adott területen vannak, sokkal könnyebb vigyázni rájuk és sok balesetet, problémát is megelőzhetünk ezzel. A kiválasztott helyiséget többnyire át kell rendezni. Fontos, hogy ne maradjon elől olyan tárgy, ami könnyen törhető és balesetveszélyes lehet, pl.: porcelán vagy üveg díszek, padlóváza, kisebb gyerekek esetén olló. Arra is ügyelni kell, hogy a szúrós növények el legyenek különítve vagy távolítva. Pl.: kaktusz.
A vendégek kiválasztása esetén az a legjobb, ha olyan gyerekek neve kerül a vendéglistára, akiket a gyerek kedvel, és a szülő is ismer. Ne erőltesse a szülő, hogy a saját baráti körének csemetéi is meg legyenek hívva, ha a gyerek nem nagyon kedveli őket. Kisebb gyerekek meghívása esetén jobb, ha lehetőség szerint a meghívandó gyerek szüleivel is beszélünk. Ez főleg a kicsik esetén fontos, akik még csak el sem tudják olvasni a meghívót, illetve azért is, mert így a másik szülő is szívesebben engedi el a gyerekét. A meghívóban szerepeljen az, hogy mettől meddig fog várhatóan tartani a mulatság. A legideálisabb a szombati nap, és azon belül a délután három vagy négy óra körüli kezdés.
Az illem szerint abban az esetben is, ha nem tud valaki megjelenni az eseményen, legalább valamilyen apróbb ajándékkal ildomos megköszönni a meghívást. Amennyiben a meghívott elfogadja a meghívást ezt is illik jelezni, és ilyenkor nem jelenhet meg üres kézzel a zsúron. Az ajándékozásnál nem szerencsés, ha a vendégek versenyeznek az ajándék értékét illetően. Jó ötlet egyeztetni, hogy ki mit fog adni, mert így elkerülhető, hogy nagyon hasonló vagy egyforma holmikat kapjon az ünnepelt. Természetesen olyasmit jó adni, aminek vélhetően örülni fog. A házigazda is meglepheti a vendégeit valamivel. Például kaphat mindenki egy-egy kis marcipán- vagy mézeskalács figurát.
A gyereket vonjuk be nyugodtan az előkészületekbe. Segíthet elkészíteni a meghívót, a dekorációt és akár a szendvicseket, süteményeket is. A meghívó szövegét lehet nyomtatni is, azonban tegye a gyerek valamivel egyedivé. Ez lehet egy-egy rajz, kivágás, festés, színezés.
A terítésnél is érdemes néhány dologra odafigyelni. Szerencsésebb papír vagy műanyag tányérokat használni, mert az, semmiképpen sem törhet össze.
Készüljünk különféle játékokkal és igyekezzünk ezekbe minden kisgyereket bevonni. Jobb a hangulat, ha a háttérben valamilyen gyerekeknek való zene szól. Ne hagyjuk a gyerekeket felügyelet nélkül! Ne hagyjunk senkit sem unatkozni! Nem jó, ha videózásba vagy tévézésbe fullad a buli. Csoportos játékokkal igyekezzünk lekötni a kis vendégeket.
www.nevelesitanacsok.hu
Gyerekzsúr |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
A játék csodálatos, mert...
Higgyünk-e a Mikulásban?
emigyerekanimator
#1
2011. február 24. 19:49:06 | csütörtök |
Fontos, hogy ha programokat szervezünk a gyerekeknek, akkor a meghívóban tüntessük fel a kezdés időpontját. Érdemes tájékoztatni őket, hogy időben érkezzenek, különben lemaradnak a játékokról. Másrészt könnyebb az egész zsúrt úgy lebonyolítani, ha mindenki egy időben érkezik, és lehetőleg senki sem zavarja meg a program menetét az érkezéssel, üdvözléssel.
Az ajándékosztást is célszerű a buli végére, mint külön "játék" beiktatni, mert szintén megzavarja az egész zsúr levezetését. A zene rendkívül fontos kelléke a szülinapi rendezvénynek. Fokozza a gyerekek jó hangulatát, főleg az idősebb (7-12)korosztály számára elengedhetetlen. Így nem árt, ha a szülő naprakészebb. Kisebb gyerekek esetében fontos, hogy a program folyamatosan lekösse a figyelmüket, egy kisebb szünet, baki kizökkenti őket, s elveszíthetjük az érdeklődésüket a program iránt, s csak kergetőzés, rohangálás lesz belőle.
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)