Közlekedni tudni kell, gyalogosan és járművel is. Ha belegondolsz, nem is annyira egyszerű. Ha szeretnéd, hogy a gyerek ne a rutint lássa, és biztonságosan közlekedjen, hívd fel a figyelmét, tanítsd, gyakoroljatok!
Gyakran elsuhanunk az adódó lehetőségek mellett. Mert ott van például a zöld meg a piros lámpa: színtanulásnak sem rossz, de ha még el is magyarázod, már a kétéves is felfogja a logikai összefüggést. Igen, ilyen apróságokkal kezdődik.
Mutasd meg!
Akár autóval, akár gyalog közlekedsz, akár busszal utaztok, minden nap van lehetőség arra, hogy egy-két érdekességet fedezzetek fel az úton. Nézzétek meg együtt a zebrát, a járművek helyét, a gyalogosokét. Azt is, hogyan működik a forgalom, milyen járműveket láthattok az utcán, ezek milyen színűek, a nagyobbakkal meg is beszélheted, ezek hogyan működnek. Ha lehetőségetek van rá, nézzétek meg néha felülről is az utcát, nagyon érdekes lehet az emeleti ablakból vagy egy hegyről.
Tudatosíts!
Ha a séták során beszélgettek, feltétlenül tanítsd meg a kicsinek, hogy a gyalogosok helye a járdán van, "vendégségben" vagyunk csak az úttesten, az az autók, a buszok, a villamosok részére épült. Fontos, hogy tudja, hogyan kell körülnézni (bal-jobb-bal), és hogy kivétel nélkül mindig körül kell nézni, még akkor is, ha fogod a kezét. Ne légy ilyenben engedékeny, a kisgyerekek villámgyorsak, egy pillanat alatt kiszaladnak az úttestre.
(Ha nem emlékszel pontosan, inkább ismételd át a kresz-szabályokat, vagy ha nem vezetsz, akkor vedd elő a kresz-könyvet, nem árt pontosan tudni. A gyerekkel közlekedni mindig más, és nem mindegy, mit tanítasz neki.)
Látni és látszani
Ezt is érdemes tudnia a kicsinek, mielőtt önállóan közlekedni kezd: attól, hogy ő látja az autót, még nem biztos, hogy a vezető is ugyanúgy érzékeli a gyereket. Ha a busz előtt, után szalad át az úttesten, vagy a labda után rohan, netán a barátját látja meg a túloldalon, mind hatalmas veszélyhelyzetet hordoz magában. Vedd ezt már az elején komolyan, magyarázz el neki minden ok-okozati összefüggést. Értse meg, hogy nem azért kell odafigyelni, mert különben megszidod, hanem azért, mert különben nagy baja eshet. Szerezz be felvarrható vagy ragasztható fényvisszaverős csíkokat, és a táskáját, kabátját, cipőjét "díszítsd" ki vele, pláne, ha kivilágítatlan utakon kell hazáig gyalogolnia.
Az autó adta lehetőség
Amikor a dugóban ültök, ne dühöngj, nagyon sok lehetőség van az idő hasznos eltöltésére. Például ilyenkor beszélgethettek a közlekedési szabályokról. Játsszatok játékokat: mondja meg ő, mikor indulhatsz el, melyik tábla mit jelent, milyen sebességgel szabad épp menni. A gyerekek nagyon fogékonyak erre, szeretik megjegyezni a közlekedési jelzések jelentését, sokan még sportot is űznek belőle.
Mutass példát, és mint autós is közlekedj mindig helyesen. Sajnos meg kell arra is tanítani a gyerekeket, hogy az egyirányú utcából néha jöhetnek szembe is, ha elsőbbséged van, nem biztos, hogy megadják, ha az egyik sor autó megállt, hogy átengedje a zebrán, nem biztos, hogy a mellette levő is meg fogja tenni!A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Tömegközlekedés etikett
Bár megfelelő kultúránk általában ehhez sincs (tisztelet a kivételnek), de azért nem árt, ha tudja a kicsi a viselkedés alapszabályait:
- A tömegközlekedési eszközökön halkabban beszélünk
- Jegyet vagy bérletet kell váltani a közlekedéshez
- Átadjuk a helyünket az időseknek, kismamáknak, mozgásukban korlátozottaknak, kisgyerekeseknek
- Kapaszkodni kell a járműveken
- Leszállás előtt jelezni kell, és nem nyomkodjuk feleslegesen a leszállásjelzőt
- Nagy tömegben udvariasan kell már jó előre mondani, ha le akarsz szállni
- Vigyázni kell az értékekre, táskára, ne vegye elő a telefont, vagy pénztárcát, ha egyedül közlekedik
- Nem szabad fel/leszállni, ha a vezető elkezdi becsukni az ajtót,
A végső próba
Mielőtt a gyereked végleg egyedül közlekedne, érdemes végigjárni vele együtt az útvonalat, minden veszélyhelyzetet megmutatni neki. Második körben megbeszélni, hogy ő úgy megy, mintha nem lennél ott, de azért a sarkában legyél, kövesd, és ha elbizonytalanodik, fogd meg a kezét! Ha már nagyon biztosnak érzed, engedd, hogy egyedül közlekedjen - talán az első egy-két alkalomkor érdemes még messzebbről ellenőrizned - no nem bizalmatlanságból, hanem hogy tudd, valóban mindenre felkészült. Menet közben úgyis rájössz, ha valamit kifelejtettél a "leckéből".
Forrás: www.ma.hu
Kép: wikimedia.org
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)