Nem kisebb jelentőségű az a lelki válság sem, amibe egy „felesleges” férfi kerülhet. Megrendülhet az egészsége, néha a házassága is veszélybe sodródik. A tartós munkanélküliség olyan válsághelyzet, amelyet a családnak együtt kell megélni és átvészelni. Ezért a feleségnek, általában a nőnek nagy a szerepe van a vészhelyzet kezelésében.
A munkanélküli többször veszekszik
Gyakran tapasztalható, hogy a munkanélkülivé lett férfinak időre van szüksége, hogy feldolgozza sérelmeit, kétségeit. Ez akár heteket, hónapokat is igénybe vehet. Akár milyen nehéz is a család helyzete, türelemmel ki kell várni a „gyász” elmúltát. Ez idő alatt a feleség helyzete sem sokkal könnyebb, mint munkanélkülivé vált társáé. Természetesen együtt éreznek, midőn látják és hallják a sikertelen kísérleteket, a munkakeresés stációit, a kudarcokat. A kezdeti megértést és együttérzést azonban sokszor düh és értetlenség váltja fel. Főleg, ha csak múlnak a hetek, a hónapok, és férj egyre kevesebbet, vagy már semmit sem tesz a helyzet javítására. Minél tovább tart ez az időszak, annál több a veszekedés, a vita otthon. A feleség, a barátnő sokat segíthet abban, hogy a férfi viszonylag gyorsan leküzdje elkeseredettségét és nekilásson az álláskeresésnek. Agresszív nógatás azonban ellenkező hatású! Persze nem könnyű hallgatni, ha társunk egész nap csak az ágyban heverész, vagy tévézik, miközben haragban van az egész világgal.
Hogyan segíthet a feleség, a társ?
- Igyekezz táplálni a férfi önbizalmát, önbecsülését.
- Bátorítsd abban, hogy kiöntse fájdalmát, dühét.
- Mondogasd, hogy milyen intelligens és képzett és hogy bármilyen cég örülni fog, ha felveszi.
- Nyugtasd meg, hogy nem kötelező elfogadnia az első ajánlatot.
- Biztosítsd arról, hogy szereted.
- Ha hetekig, hónapokig semmi nem történik, vess véget a tétlenségnek és siránkozásnak, és beszéljétek meg, hogy mit tudtok tenni közösen a helyzet megoldására.
- Segíthetsz az újságok böngészésében, az önéletrajz megírásában, az interjúra való felkészítésben.
Ne feledd! Akárhogy is erősködsz, olyasmire nem tudod rávenni társad, amit ő maga nem akar megtenni. Csak a közösen kidolgozott terv segít. Az álláskeresés persze nem a Te dolgod, de abban óriási szereped lehet, hogy serkentsd párod, hogy a közös terv megvalósításáért lépéseket tegyen.
Depresszióveszély
Manapság egyik munkahely sincs bebiztosítva átszervezés, sőt megszűnés ellen. Mindenki fölött ott lebeg a változás, változtatás kényszere. Anélkül, hogy pesszimizmusra serkentenénk bárkit, ha olyasmit hallasz a munkahelyeden, - akár csak folyosói pletyka szinten -, hogy hamarosan átszervezésre, leépítésre kerül sor, kezdj el körülnézni a munkaerőpiacon. Legalább képet kapsz arról, hogy milyen lehetőségeid vannak a szakmádban. Ezzel némi előnyt szerezhetsz sorstársaihoz képest, ha bekövetkezne a leépítés, vagy a munkahelyed bezárása, megszűnése. A valós helyzet azonban többnyire az, hogy a dolgozók többsége nem hiszi el, hogy ő is az elbocsátottak listájára kerülhet, és az utolsó pillanatig reménykedik. Ezt követi a hatalmas csalódás és reményvesztettség. A férfit már az elbocsátás gondolata is megbénítja. Önbecsülése ugyanis szorosan összefügg a munkahelyén betöltött pozícióval, a munkában elért sikerekkel. Látszólag rezzenéstelen arccal fogadja a felmondást, és nem enged szabad folyást kétségbeesésének. A csalódás azonban gyakran változik olyan dühvé és elkeseredettséggé, ami a feleségre és a gyermekre zúdul. Mások teljesen magukba zárkóznak, mert félnek, ugyanakkor nem akarják, hogy szégyenük és sebzettségük napvilágra kerüljön. A bezárkózás nem jó jel, mert a depresszió első lépcsőfoka is lehet. Abból pedig nem lehet egyedül, segítség nélkül kilábalni. Szemben a dühvel a depresszió nem múlik el az idővel.
Forrás: www.nana.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)