A Népesedési Kormánybizottság ezért azt javasolja, hogy könnyítsék a nők visszatérését a munkába szülés után. Megoldás lehet például távmunka, a részidős foglalkoztatás, a hosszított bölcsődei és óvodai nyitvatartás és más kedvezmények, amelyek anyagi biztonságot adnak a családoknak.
Két gyerekhez általában mindenből kettőre van szükség - ennek költségét azonban nem minden család tudja vállalni. Szakemberek szerint ezért egyre gyakoribb, hogy csak az anyagi feltételek megteremtése után szülnek a nők.
Szekeres Imre politikai államtitkár, Miniszterelnöki Hivatal: A nőknek legyen módjuk a gyermekvállalás mellett munkára. Ma az a helyzet, hogy vagy munka, vagy gyerek. Ha mi azon segítünk, hogy ez megváltozzon és lehessen vállalni a gyereket munka mellett, akkor ezzel tesszük a legtöbbet.
Magyarországon azonban évtizedek óta egyre kevesebben születnek és egyre többen halnak meg, ami népességfogyáshoz vezet. A családok szerint a jelenlegi állami támogatás nem jelent biztos megélhetést, sok esetben csak a hitel a megoldás. Ennek törlesztése azonban nem megy, ha az egyik szülő otthon van a kisgyerekkel.
Csordás Ágnes elnök, Magyar Védőnők Egyesülete: A kölcsönöknek esetleg az eltolása vagy 50 %-os csökkentése a várandósság illetve a gyermek első évei alatt - egy nagyon jó támogató lehetőség lenne.
A Népesedési Kormánybizottság megvitatja azt is, hogy a lombikbébi-program további támogatása milyen sikereket hozhatna - hiszen 150 ezer családot érint ez a probléma Magyarországon.
A XXI. század kérdése: gyerek vagy karrier? |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
"Kattints rá, Nagyi!" - országos képzési hálózat
Törölt felhasználó
#1
2006. november 13. 22:43:48 | hétfő |
Kívánságlistákról már jogelveket sértő elemek
is bekerültek, ugyanakkor a tapasztalat szerint kétes eredménnyel kecsegtetnek. Ha születésszám érdekében további kedvezményekkel segítjük a családokat, akkor gyermeküket egyedül nevelőket sem lehet kihagyni, őket pedig nem lehet segíteni anélkül, hogy azzal ne nőjön tovább a válási kedv (71%-ban nők válnak). Az egyoldalú családfelbontó magatartással a magyar jogban semmilyen vagy csekély joghátrány jár. Megoldást csak a közös felügyelet alapintézménnyé tétele hozhat, amely a csládi jogbiztonsággal együtt a tudatos gyermekvállalást erősíti, biztosítja a gyermekek jogait, megőrzi a gyermek-szülő kapcsolatokat és segít visszaállítani a jogági bíróság tekintélyét.
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)