A tervek szerint a SZÉP Kártya már idén nyáron használható lesz. Az Üdülési Csekk és a SZÉP Kártya rendszere egy ideig párhuzamosan működik, a SZÉP Kártya fokozatosan váltja fel az Üdülési Csekket.
A SZÉP Kártya nem más, mint „az arra jogosult intézmény által kibocsátott olyan fizetési eszköz, amellyel a munkavállalónak a munkáltató által utalt támogatás terhére - az arra felhatalmazott és a rendszerbe bevont szolgáltatónál - szolgáltatások vásárolhatók.” Egy adott évben a munkáltató által kedvezményes adózással legfeljebb 300.000,- forint támogatás utalható a SZÉP Kártyára. Ez azt jelenti, hogy a személyi jövedelemadóról szóló törvény béren kívüli juttatásokra vonatkozó, jelenleg hatályos előírásai szerint a munkáltatónak a támogatás értékének 1,19-szerese után kell 16 %-os mértékű személyi jövedelemadót fizetnie (ez a maximális, 300.000,- forint összegű cafeteria juttatás esetén 57.120,- forint jövedelemadót jelent), a juttatást más közteher nem terheli. Ugyanakkor a munkáltató a 300.000,- forint összegen felül is utalhat a kártyára, de az évi 300.000,- forint feletti összeg után az egyéb jövedelmekkel azonos járulékokat kell megfizetni. A SZÉP Kártya támogatás adott évben juttatott összegét a következő év december 31-ig fel kell használni.
A támogatást a munkavállalók ún. „elektronikus utalvány” formájában kapják meg, melyhez egy megjelenésében és használatában a bankkártyákhoz hasonló „elektronikus utalványkártya” kapcsolódik, ami lehetővé teszi, hogy a felhasználó munkavállaló a munkáltató által részére biztosított elektronikus utalványai terhére szolgáltatásokat vásároljon. Tehát tulajdonképpen a munkáltatók a támogatás során elektronikus utalványokat vásárolnak a kibocsátó intézménytől és azokat az elektronikus utalványkártyán keresztül biztosítják dolgozóiknak. Az elfogadóhelyek a kártyán lévő elektronikus utalványt készpénzre, vagy készpénz-helyettesíthető eszközre (pl. csekk) nem válthatják át. A kártyával a szolgáltatónál POS terminálon (kártyaolvasón) vagy interneten keresztül lehet majd fizetni.
A SZÉP Kártya felhasználhatósági köre úgy került meghatározásra, hogy az minél hatékonyabban és célirányosabban szolgálja a belföldi turizmus élénkítését. Ezért - túl azon, hogy a SZÉP Kártyával megvásárolható szolgáltatások mindegyike valamilyen formában kötődik a pihenéshez, üdüléshez, valamint az egészségmegőrzéshez - fontos tudni, hogy bármely szolgáltatás csak szálláshely-szolgáltatással együttesen vehető igénybe a kártya felhasználásával. A kártyával igénybe vehető minden olyan belföldi szolgáltatás, amely a pihenést, az egészség védelmét, megerősítését szolgálja. Ide
a tartoznak:
- a szálláshely-szolgáltatás,
- az éttermi vendéglátás,
- a fürdőszolgáltatás,
- a betegségmegelőző, egészségmegőrző, egészséghelyreállító szolgáltatás,
- a kulturális szolgáltatások közül a múzeumi, színházi, növény-állatkerti, egyéb művelődési intézményi belépőkre fordított összeg,
- a természetvédelmi területek, tematikus parkok, szabadidőparkok belépői,
- az utazásszervezőknél megrendelt belföldi utazási csomag,
- a testedzési szolgáltatás, valamint
- a verseny-és lovaglóistállók tevékenysége.
A fenti korlátozások betartásáról reméli a kormányzat, hogy a SZÉP Kártya eléri célját, és a belföldi turizmus új erőre kap, új és több munkalehetőséget generálva a turizmus területén.
Kovács Andrea
2011. 04. 17.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)