Mi is a stressz, amelyre oly gyakran hivatkozunk a mindennapi életben, és amely egykor ismeretlen volt a népesség körében? Ma már az egykor ismeretlent, a stresszt tesszük felelőssé a mindennapokban: ha valami baj, betegség, valami rossz történik velünk.
Nem fér kétség hozzá, megváltozott az életünk. Dehogy változott meg! Teljesen a feje tetejére állt, s mi még keressük benne a helyünket. Szabad a szó, szabad a határ, mehetünk, amerre látunk, de mindehhez pénz, pénz és pénz szükséges. Ezzel együtt be is léptünk abba a taposómalomba, amelyből nincs kilábalás, mert a pénz pénzért kiált, a gyereknek menő cucc kell, ellenkezőleg lenézik, jönnek sorra a "menő" telefonkészülékek, az mp most már nem is tudom 3 vagy 4-es, de lesz majd ennél több számozás is a fülbe dugható dobhártya rongáló hanghordozókon.
A családban elkezdődnek a veszekedések: Anya dühös, Apa nem leli otthon a helyét, inkább a kiskocsmákban csillapítja a munkahelyi, majd az otthon stresszének viharát.
Korunk népbetegsége?
Lehet, megnyilvánulása feszültség, szorongás, majd később olyan komoly rizikófaktor, amely szívbetegség, infarktus okozója lehet, mert néha a munkahely, az otthon gondolata, a túlterhelés, az egyre többre való óhaj-sóhaj olyan idegi és hormonális hatásokat váltanak ki, amelyek a vérnyomás emelkedését, az erek összehúzódását, később az érelmeszesedés kialakulását okozzák.
Melyek azok a stresszhelyzetek, amelyek köztudottan feszültséget okoznak, és amelyet megoldásra várnak?
Családtag megbetegedése, eladósodás, elbocsátás a munkahelyről, otthoni veszekedés, házastárs halála, kölcsönök felvétele, gyerekek beiskolázása, hol nyaraljunk -és sorolhatnánk, mert se vége, se hossza a stresszhelyzeteknek, ha nem kezelünk mindent aszerint, hogy mire vagyunk képesek, mi az, amit megengedhetünk magunknak.
A stressz az élet sója?
Folyamatosan hajt a teljesítménykényszer, néhányan keresik is a stresszhelyzeteket, amelyektől azt remélik, jobban teljesítenek. Igazuk lenne, valóban "sósan" szép az élet? Válaszként egyre több szaktekintély mutat rá arra, hogy téves a feltevés, miszerint jó is lehet a feszültség élettani hatása. Mint ahogy arra is egyre többen mutatnak rá, hogy:
- az alkohol nem oldja a feszültséget,
- a dohányzás több kárt okoz, mint segítene,
- a koffein sem segít a stressz legyőzésében, mert a stressz bizonyos élettani helyzetekben súlyos élettani következményekkel járhat.
Tehát a stressz nem más, mint szervezetünk válasza a megterhelésekre: az állásféltésre, a társadalom elvárásaira, a betegségektől való félelemre, amely azt is jelentheti a mai világban, hogy megélhetésünket veszíthetjük el, a teljesítménykényszerre, a szeretett családtag elvesztésére. Nem mellékes az sem, hogy végső esetben a stressz agressziót szül, hisz régi megfigyelés, hogyha valaki felhergeli magát, alig tud lenyugodni.
Visszatérve cikkünk címére: A férfiakról női szemmel - hisz előbbi cikkeink témája a férfihalandóság -, mi nők sokat tehetünk a családban, hogy életünk harmonikus legyen.
- Elsősorban rá kell ébredni, és rámutatni a problémára, s ha ezt meg is értettük életünk párjával, akkor kezdődhet a terápia, amely lehet stresszoldó légzés, a fokozatos izomlazítás, sport, kirándulás.
- A stressz oldásához hozzájárul egy kellemes fürdő, egy megnyugtató zene, családban elköltött kellemes vacsora.
- A zajokozók: a Tv és rádió kikapcsolása, helyette játék a gyerekekkel; együttlét a családdal.
- Tudatosítani a családban a villogó reklámok célját és hatását, főként az ifjabb nemzedéknek rámutatni a fogyasztói társadalom veszélyeire.
- Nevelni, oktatni, hogy minden a helyére kerüljön, az élet értékeit helyezni előtérbe, ha pedig súlyosnak látjuk a helyzetet, feltétlen kérjük a szakemberek segítségét.
Mindenképp megfelelni az elvárásoknak, vagy a régi közmondás szerint: "Addig nyújtózz, ameddig a takaród ér?"
A helyes út a kettő között lehet...
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)