|
Kérdezz-felelek
Azért fordultam Önhöz, mert nem értem mit jelent a leletemre írtak. Jobb lebenyen echoszegény felritkulások de nem göb.
Ez általában a gyulladás jelenlétét jelzi.
Másfél éve műtöttek pajzsmirigy cisztás göb miatt a bal lebenyt eltávolították. Voltam azóta kontroll vizsgálaton egyszer és ma újra. Az orvos szóban azt mondta minden rendben. Viszont a leletemre azt írta, hogy a jobboldali lebenyen néhány apró echoszegény felritkulások vannak, melyek nem göbök. A bal oldalon a műtét helyén pedig csonk.
Ez mit jelent?
Köszönöm ha válaszol
A leírottak alapján ez szerencsére jóindulatú göb volt! Az ilyen göböt ma már nem is kell operálni, ha biopszia neg. volt. Szerencsére ma már már rendelkezésre áll az un. radiofrekvenciás abláció vagy az un. szklerotizáció (ezek mindegyikéről ezen a honlapon is írtam!).
A régióban elsőként Magyarországon lehetséges a vágás nélküli „pajzsmirigyműtét”! Közép-Kelet Európában kizárólag hazánkban végeznek rádiófrekvenciás strúma göb eltávolítást
Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) RÁDIÓFREKVENCIÁS ABLÁCIÓVAL történő, nyitott műtét nélküli kezelését. Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
A jóindulatú pajzsmirigy göb kezelésének - nemrég még az egyetlen - módja, melyet ma is a leggyakrabban alkalmaznak, a nyitott nyaki műtét volt. Az orvostudomány és az orvos technológia fejlődésével azonban lehetővé vált - a külföldön már népszerűnek számító, hazánkban még új eljárás - a pajzsmirigy göb rádiófrekvenciás ablációval (RFA) végzett kezelése – tudatta a Premier Med Egészségközpont igazgatója. Gátay Katalin elmondta: az metódus során vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket, ami sok pajzsmirigybetegnek nyújt a hagyományos műtétnél egyszerűbb, kíméletesebb és ambuláns megoldást. A termoabláció már régóta bevált módszer a különböző betegségek kezelésében, számos területen alkalmazható, ahol képalkotó vizsgálat során úgy tudunk eljuttatni egy tűt a gyógyítani kívánt részhez, hogy ne sérüljön más szerv. A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére, leggyakrabban a máj, vese, csont, tüdő olykor a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatai a célpontok, de jóindulatú elváltozások is kezelhetők vele. A metódus visszér problémákra is megoldást nyújt, az endovénás rádiófrekvenciás ablációt, már több mint 15 éve használják az érsebészetben. Örvendetes, hogy a régióban a magyar orvosok megint éllovasok egy területen, hiszen a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek rádiófrekvenciás ablációval történő hatékony és kíméletes kezelése nemcsak hazánkban, de egész Kelet-Közép Európában hamar el fog terjedi. A pajzsmirigy helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, ezáltal az egész szervezetünkre kihat, ezért a megfelelő kezelés létfontosságú.
Dr. Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségközpont intervenciós radiológusa - aki 2014-ben elsőként végezhette el ezt a beavatkozást az országban - úgy véli: hatalmas előrelépés, hogy Magyarországon a régióban egyedülállóan már a pajzsmirigy jóindulatú betegségei is kezelhetők nyitott műtét nélkül. A beavatkozás ambulánsan végezhető, nincs vágás a nyakon, ezért nem okoz erős fájdalmat és mozgási nehézséget sem, így a beteg akár a beavatkozás után egy-két nappal visszatérhet a megszokott életviteléhez, munkájához. A módszer alkalmazása során a nemzetközi ajánlások az irányadók: a beavatkozás csak jóindulatú göbök esetében végezhető, amennyiben a göb panaszokat okoz, mint például az idegentest érzése, nyelési zavar, nyaki diszkomfort, fájdalom, vagy a légcső, nyelőcső nyomása – sorolta a Semmelweis Egyetem adjunktusa. Szintén alkalmazható, ha túl gyorsan növekszik és így esztétikai, vagy nehezen viselhető hangulati, lelki problémákat okoz. Hatékony lehet az új módszer a fokozott pajzsmirigyműködést okozó göböknél, az úgynevezett autonóm adenómáknál is, valamint olyan esetekben, ahol az altatásban végzett nyitott műtét túlságosan kockázatos lenne. Minden hagyományos műtét kockázatokat rejt magában. Ha valaki korábban már átesett pajzsmirigy műtéten akkor a hegesedés miatt a szövődmények – vérzés, hangszalagbénulás – kockázata magasabb, ezért az ő esetükben az endokrinológus gyakran javasolja a vágás nélküli, ambulánsan végzett beavatkozást, hiszen a rádiófrekvenciás abláció rendkívül biztonságos. A nagy betegszámon végzett felmérések alapján az előforduló komplikációk aránya alig több mint egy százalék, melyek döntő többsége magától rendeződik, és semmiféle további kezelést nem igényel. A műtétet helyi érzéstelenítésben végezzük, így fájdalom alig érezhető. Az egész beavatkozás – előkészületekkel, lefedéssel és utóvizsgálatokkal – nagyjából egy órát vesz igénybe.
Tisztázni kellen, hogy pajzsmiriy autoimmun gyulladása nem áll-e a panaszok hátterében!
További információ:
Herczeg Dóra
kommunikációs igazgató
CABBAGE HOUSE
Mobil: +36-30-603-38-51
herczegdora@cabbage.hu
Tisztelettel
Ismételten csatolom az anyagot, kérem, legyen szíves jelezni, hogy megérkezett-e.
Nem értem, miért ilyen nehéz ide csatolni. Ha továbbra sem érkezik meg, szövegként be fogom írni.
Szeretném megkérdezni, hogy folytassam-e az Ön által javasoltakat:
Topevid 1 tabletta/nap,
C-vitamin,
D-vitamin (jelenleg 6000 NE-t szedek),
Sortis 20 mg (Ön nem javasolta, de a kardiológusom igen).
Előre is nagyon köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
Fejér Gizella
Ismételten csatolom az anyagot, kérem, legyen szíves jelezni, hogy megérkezett-e.
Nem értem, miért ilyen nehéz ide csatolni. Ha továbbra sem érkezik meg, szövegként be fogom írni.
Szeretném megkérdezni, hogy folytassam-e az Ön által javasoltakat:
Topevid 1 tabletta/nap,
C-vitamin,
D-vitamin (jelenleg 6000 NE-t szedek),
Sortis 20 mg (Ön nem javasolta, de a kardiológusom igen).
Előre is nagyon köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
Fejér Gizella
Tisztelt Fejér Gizella!
Utalok előző leleteire.
A: Testsúlya nem változott (?). hőhullámai nincsenek. Vérnyomása rendben gyógyszerrel.
St: Thyrocalc alapján közel euthyreoid st. A pm mko lebenye nodularis felépítésű, mko. Változó nagyságú, parenchymás tap. göbök.
Pm UH: nodularis szerkezetű.
Labor vizsgálatai:mellekelve TSH , FT4: Vit D3:. anti-TPO:
Dg: Struma multinodularis l.u. Sine malignitate, autoimmun thyreoiditis remisszióban, menopausa, Hypertonia
Jav: cukormentes és sómentes étrend, Gymnema 2x1 caps/nap, Vitamin D3 Béres 3200NE 1tbl/nap, Maca 1tbl/nap, anti-hypertenzív kezelés folytatása, Concor 2.5 mg 1tbl/nap, Topevid 1x1 caps/nap, Sze a Sortis kezelés folytatása.
Kontroll 6 hó múlva (előtte thyreoglobulin CA 125 CEA: AFP TSH, FT4, anti-TPO, vércukor, inzulin).
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:
Endokrinológusom metothyrint írt fel, 3 x 1 adagolásban. December 20-án voltam vérvételen, akkor az alábbi eredményeim lettek: TSH: 12,363 T4: 8,4 és a T3: 4,5 lett. TRAK érték: 21,8. Az eredményem láttán csökkentette gyógyszeremet napi 2 x 1 adagra. Kérdésem az lenne, hogy alhasi görcsöt és erős nőgyógyászati vérzést okozhat e az, hogy átestem a másik oldalra, úgymond alulműködésbe? Mert már 5. napja van erős vérzésem, és többször görcsös fájdalom is jelentkezik. Éves nőgyógyászati vizsgálatom tavaly októberben mindent rendben talált, rákszűrésem is negatív volt. Okozhatja ezt hormonzavar is? Ön mit javasolna ebben az esetben? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Muzsai Gabriella
Mindenek előtt azt kívánom hangsúlyozni, hogy nem a laboratóriumi leleteket vélszerű kezelni, hanem a beteget, az alapbetegséget. Ezek az értékei enyhe fokú alulműködésnem megfelelhetnek, de az alhasi görcsöt,ill. a fokozott menstruáció vérzést nem magyrázza. Célszerű volna a női horomonkat megnézni (prolactin, ösztrogén). A Metothyrin dózisának további csökkentése is megfontolás tárgya.
Miért?
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
A laboratóriumi vizsgálat tehát nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat és egyénre szabott kezelést.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Fejér Gizella vagyok, Kézdivásárhelyről, Erdélyből. Már több éve az Ön betege vagyok, és tavaly is volt időpontom Önhöz, azonban közölték, hogy már nem dolgozik. Én kizárólag Önnel szeretném folytatni a kezelését.
Többször próbáltam felvenni Önnel a kapcsolatot, de eddig nem sikerült. Csatolom az utolsó ambuláns lapomat és a vérképet, amit Ön szokott kérni.
Amennyiben lehetséges, kérem, szíveskedjen tájékoztatni, hogy milyen kezeléssel folytassam.
Előre is köszönöm szíves válaszát!
Tisztelettel:
Fejér Gizella
Fejér Gizella vagyok, Kézdivásárhelyről, Erdélyből. Már több éve az Ön betege vagyok, és tavaly is volt időpontom Önhöz, azonban közölték, hogy már nem dolgozik. Én kizárólag Önnel szeretném folytatni a kezelését.
Többször próbáltam felvenni Önnel a kapcsolatot, de eddig nem sikerült. Csatolom az utolsó ambuláns lapomat és a vérképet, amit Ön szokott kérni.
Amennyiben lehetséges, kérem, szíveskedjen tájékoztatni, hogy milyen kezeléssel folytassam.
Előre is köszönöm szíves válaszát!
Tisztelettel:
Fejér Gizella
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Valóban egyelőre nem dolgozhatok.
Kérésére természetesen válaszolok, de sajnálatos módon a mellékletet nem kaptam meg.
Jó egészséget kívánok, tisztelettelí.
A pajzsmirigyem jobb felében van egy 3x2cm-es részben cisztikus göb, ami a biopszia alapján jóindulatú. Mivel úgy érzem okoz panaszokat a nyelőcsövemnél, gondolkodom a lehetséges beavatkozásokon. Doktor Úrnak mi a véleménye az Rfa illetve a lézeres ablációról? Melyik a hatékonyabb? Köszönöm megtisztelő válaszát előre is!
Ebben az esetben az RFA egy lehetséges és sikeres megoldás lehet.
A pajzsmirigyem jobb felében van egy 3x2cm-es részben cisztikus göb, ami a biopszia alapján jóindulatú. Mivel úgy érzem okoz panaszokat a nyelőcsövemnél, gondolkodom a lehetséges beavatkozásokon. Doktor Úrnak mi a véleménye az Rfa illetve a lézeres ablációról? Melyik a hatékonyabb? Köszönöm megtisztelő válaszát előre is!
Ezzel a problémával sokat foglalkoztam. Korábban a az un.alkoholos szkelotizációt alkalmaztam sikerrel. Ez követően a kisebb megtehelés jelentő Rádiófrekvenciás abláció (RFA) mellet döntöttem.
Mi ez?
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%. Az intervenciós radiológia olyan klinikai irányzat, amely hagyományos műtéti beavatkozás, a testüregek megnyitása nélkül végez sejt- vagy szövetmintavételt, hajt végre gyógyító vagy diagnosztikus eljárásokat. Kivitelezéséhez képalkotó irányítást használ (CT, MR, ultrahang vagy fluoroszkópia). A radiológiának ez az ága az elmúlt időszakban rendkívül sokat fejlődött, mint külön szakma foglal helyet a gyógyításban.
Az eddigi ereményeink jók, lényeges mellékhatást nem észleltünk, tehát javaslom: Az RFA a nemzetközi adatok alapján is jobb mint a lézeres forma. Ennek hatalmas irodalma van (ezzel nem kívánom terhelni).
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:
Véleményére lenne szükségem .A megadott laborvizsgalatokat megcsinálttam.
Panaszaim : nyelési nehézség,szúró-fojtó érzés a torokban . Az ultrahang alapján fokozott gyulladást mondtak ,megnagyobbodott pajzsmirigyet.
Syntroxin 50-est szedek,ashwagandat,normoxilt.
Endometriozisra: indol3-at
Lupusra: glutation,curazym enzim,kurkuma,d-vitamin,omega3,metor gyulladáscsökkentő ,bentonit,same.
Litiumot,Ön javaslatára abba hagytam 5 hete kb.
Növényi etrenden vagyok.Glutenmentesen etkezem.
Crp : 0.5
Tsh:1.2
T4:18.0
T3:5.2
Atpo:350
Antitg-gen2: <1.3
Trak:<0.80
Segítséget kérnem a labor kiertekeleseben és ,hogy mivel lehetne csökkenteni a torok fájdalmat .
Köszönöm szépen a válaszát .
Az Anti-TPO még kis mértékben emelekedett, de ez nem a károsító, , enzimet gátló antitest. A torok fájdalomra az Immun-Plust javaslom:
Ez mit tartalmaz?
IMMUN PLUS - Biocom - IMMUNRENDSZER AKTIVÁLÓ KAPSZULA
Javasolt adagolás:akut esetben 3- 4 x 1, pár nap után erős bakteriális, vagy vírusos terheltségnél megemelhető 3 x 2-re, illetve a következő adagolással: reggel 2 és utána háromóránként 1 kapszula, majd lefekvés előtt újra kettő. Bőséges folyadék bevitel elengedhetetlen a szedése mellett!
Vírusos, bakteriális fertőzöttség esetén javasolt C- és D-vitaminnal támogatni a gyógyulás folyamatát. Más esetekben 3 – 4 x 1-2 maximum három hétig.Áldott állapotban lévők max. napi egyet vehetnek be a délelőtti órákban!
Összetétele:
C-vitamin, E-vitamin, Szelén, Graviola, Vörös málnalé, Zöld Tea, Beta-Glucan (100mg), Kurkumin, Macskakarom, Fokhagyma, Koreai Ginseng, Likopén, Quercetin, Gránátalma, Fenyőkéreg, Essiac Tea Complex, Indiai Rebarbara, Bojtorján por, Sheep Sorrel Powder és Szilfa por, Szőlőmag, Gomba Complex (Shitake, Reishi, Maitake), Arabinogalaktán - a Bíborkasvirág. Legfontosabb hatóanyaga: Olajfalevél kivonat.
AZ IMMUNE PLUS - Biocom - IMMUNRENDSZER AKTIVÁLÓ KAPSZULA LEHETSÉGES HATÁSAI:
- Különböző típusú vírus- és baktériumfertőzések esetén fokozza az immunrendszer működését
- Segít a nátha megelőzésében és kezelésében
- Mérsékli sok allergiát előidéző anyag hatását
- Védelmet nyújthat a rákkeltő anyagok hatása ellen
- Lassíthatja a tumor növekedését
- Nagy mennyiségben természetes hashajtóként hat
- Csökkenti a vénás vérrögök kialakulásának valószínűségét
- Lassítja a sejtek öregedését, és rendszeres szedésével fiatalosak maradhatunk
- Védi a bőrt a korai öregedéstől, erősíti a körmöket, a hajszálakat
- Részt vesz a szervezet fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcseréjében, valamint a folyadékháztartásban
- Antioxidáns
- Érelmeszesedés ellenes hatású
- Hozzájárul a pajzsmirigy normál működéséhez
- Nyugtat, enyhíti a depressziót
- Fokozza az energiát
- Vizelethajtó hatású
- Gátolja epekő, valamint a gyomorfekély kialakulását
- Hatékony Herpes vírus okozta fertőzés esetén is – megelőző jelleggel is
- Elősegíti a fogyást
- Immunstimuláló
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Köszönöm válaszát a héten küldött kérdésemre a göb kapcsán.
Elmentem egy kontrollra, májusban jártam Önnel utoljára (akkor gólt a negatív biopszia, eltérés a thyreoglobulin és az antitpo volt 274 és 1300 akkor). Másik orvosnál jártam most, aki teljesen rám ijesztett. Új laborokat ker tumor markerekkel, mert szerinte a tg lehet tumor miatt is magas, illetve a biopszia mintát rossz helyről is vehették. Azt mondta mr és újabb biopszia is kellhet, és akar műtét. Több esetben hallottam, hogy a biopszia negatív és mégis találtak utólag rosszindulatú sejteket kivétel után.
Köszönöm ha segít a helyzetben, bár On azt írta, a biopszia jó lett így ne aggódjak mégis most teljesen rám ijesztettek. A citológiai leletet az előző kérdéshez feltöltöttem most csak egyet hagy ( ? Makroszkópos leírás: A göb mérete 30x23x13 mm, echószegény, centrálisan cystosus részt tartalmaz.? Mikroszkópos leírás:? Hürthle-sejtes metaplasia jelei figyelhetők meg. ? Colloidgazdag, szabályos folliculussejtek csoportjai láthatók.? Kis mennyiségű histiocyták és érett lymphocyták jelen vannak.? Malignitás jele nincs.? Diagnózis/Vélemény? A Hashimoto-thyreoiditis talaján kialakult colloidgazdag, cysticusan degenerált strumagöb.? Malignitásra utaló jel nincs (TBS2 kategória).)
Véleményem változatlan: a tűbiopszia megismétlése indokolt, de egyelőre az eddigi kezelést folytassa! )A legutóbbi tűbiopsiát végző kolléga kiváló, vele történő konzultáció érdemes lehet)
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:
Onhoz jártam évek óta hashimoto + göb miatt, legutóbb májusi kontrollon voltam. A panaszaim nyak fájdalom voltak most, fülbe sugározva sokszor. Van egy gyanított néma reflux problémám is, ami visszatérő torokgyulladast is okoz.
Májusban a doktor úr javaslatára voltam biopszian is ami negatív lett rosszindulatú folyamatra. Mivel a göböm oldalán faj a nyakam (sokszor egyébként idegi fajdalomnak érzem, a vállam fele is fajdogal) és nyomásra fölötte alatta faj érzékeny, ezért kérdeznem mit tudok tenni ezügyben? Mi lehet a gond? Szedem a syntroxinet, szelen komplexet. A ful orr gegeszeti és gasztroenterologiai vizsgalataim negatívak voltak. Köszönöm előre is a segítséget! Kicsit felek, nehogy mégis valami rosszindulatú folyamat legyen. Köszönöm válaszát előre is!
A biopszia valóban teljesen negativ volt, rosszindulatú folyamatot kizárt, de gyulladásos jelek még vannak, amelyek panaszait magyarázzák. Egyelőre az eddigi kezelést folytassa, a reflux valóban diagnosztikus gondot okozhat,ezért célszerű volna Quamatel mini kezelést kapnia.
Jó egészségetk kívánok tisztelettel:
Szeretném kérni a véleményét a szelén szerepéről a szervezetben, a teljes pajzsmirigy eltávolítása után. Ajánlott a szelén szint folyamatos mérése bizonyos időközönként? Van szerepe az L-Thyroxin gyógyszer szedése esetén, a T4/T3 átalakításában, vagy egyéb funkciókban?
Valóban a T4/T3 átalakulást kedvezően változatatja meg. A szeléne (Se) felfedezésének izgalmas története már önmagában is „megérne egy szupplementumot” és ez még inkább igaz az elmúlt évtized biológiai és orvosi kutatásainak fényében. Ezt a nyomelemet Jakob Berzelius fedezte fel 1817-ben és jellegzetes sárga színe miatt a görög Hold istennő, Selene után kapta nevét . Az elnevezés azért is találó, mert miként a Holdnak, a Se-nek is két oldala van. Az elsőt, a károsat, a mérgező és rákkeltő hatású oldalát viszonylag korán felismerték. Az utóbbi évtized kitartó és napjainkban is folyó intenzív kutató munkája bizonyította fontosságát a biológiában, egyes betegségek kialakulásában, kezelésében és megelőzésében. Fontos megemlíteni, hogy a jód után ez volt a második mikroelem, amelyről sikerült igazolni, hogy a szelénhiány pótlásakor a hiánytüneteket ki lehet küszöbölni. Kína Keshan tartományában már 1935-ben felütötte fejét egy rejtélyes betegség, mely fatális szívizom degenerációval járt. 1979-ben sikerült bizonyítani, hogy ennek a szívbetegségnek az okozója a Se hiánya és ennek pótlásával a betegség gyógyítható, ill. megelőzhető . Az utóbbi évek kutatásai rávilágítottak arra is, hogy a Se anti-oxidáns-, antithrombotikus-, ill. lipid peroxidációt gátló hatásának szerepe lehet korunk kardiovaszkularis betegségeinek megelőzésében . A kezdetektől foglalkoztatta a kutatókat, hogy mi lehet a Se sokirányú hatásának magyarázata. A megismert antioxidáns, molekuláris genetikai, gyulladásgátló, rákmegelőző tulajdonságok sok részletét már ismerjük, ezekben a Se-t tartalmazó proteineknek, antioxidáns enzimeknek van kulcsszerepük. Bebizonyosodott, hogy a Se vegyületei már az eukariótákban is esszenciális fontosságúak. A szelenoproteinek a Se-t döntően szelenocisztein formában tartalmazzák, melyet az UGA kodon kódol . Ez a kodon a szelenociszteinen kívül az aminosavlánc végét is kódolja, ami az ún. STOP kodon, ezért sokáig nehézségekbe ütközött a szelenoproteinek azonosítása. Ez csak a 2000-es évek elején sikerült az összehasonlító genomika és klónozás segítségével és ma a szelenociszteint a 21. esszenciális aminosavnak tekintik. A kutatás fontos irányát a szelenoproteinek működésének jobb megértése és genetikai polimorfizmusának a feltárása képezi, melynek részeként ismertté vált a Se evoluciós jelentősége . A sokrétű biokémiai hatás magyarázatul szolgál arra, hogy ez a fontos nyomelem miért lehet felelős több, látszólag egymástól eltérő betegség kialakulásáért. Ebben a szupplementumban csupán a legfontosabb klinikai jelentőségű területekre próbáljuk a tisztelt Olvasó figyelmét felhívni. A kardiális megbetegedések mellett a súlyos, ún. kritikus állapotban lévő betegekben is Se hiányt bizonyítottak, melynek jelentőségét külön fejezetben tárgyaljuk. Epidemiológiai adatok alapján is jelentősek a magyar lakosságban az endokin, ezen belül a pajzsmirigy betegségei, ill. a női és férfi meddőség problémája, melyek összefüggésben vannak a Se hiányával. Ismert, hogy nemcsak a jódhiány, hanem a Se hiány is pajzsmirigy rendellenességekhez, súlyos esetben halálhoz vezethet. A Se biológiai hatásainak ismeretében nem tekinthető meglepetésnek, hogy a krónikus vesebetegségekben és a gasztroenterológiai kórképekben is patogenetikai és terápiás jelentősége van. Ezért is fontos, hogy hazánkban, amely a mérsékelt Se hiányos államok közé tartozik Európában, az egészséges élelmiszerek révén törekedjünk ennek a hiánynak a felszámolására. Ugyanakkor figyelembe kell vennünk, hogy ne essünk túlzásokba, azaz ne vigyünk be a szükségesnél nagyobb mennyiséget. Alapvető farmakológiai megállapítás ugyanis, hogy olyan anyag, amelyiknek semmilyen mellékhatása nincs, annak valószínüleg gyógyhatása is hiányzik. Meg kell találnunk tehát azt a tartományt, (általában 100-200 ug/nap), amelytől kedvező hatás várható, azonban a dózis függ a beteg állapotától, az indikációtól, ugyanis a kritikus állapotban lévő betegeknek ennél lényegesen nagyobb dózisra van szükségük. Tudnunk kell azonban, hogy az antioxidáns hatású Se a kívánatosnál nagyobb koncentrációban toxikus és betegségek kiváltására is képes. Így érthetjük meg igazán azt, hogy az antioxidáns anyagok prooxidánsként is viselkedhetnek és ezért van az, hogy a nagyobb mennyiségben mérgező Se kis mennyiségben létfontosságú és rákellenes, antiflogisztikus szerként használható. A mikroelemekkel történő ellátás szempontjából sem helyesek tehát az egyoldalú, kategorikus vélemények, az emberi egészség szempontjából minden paramétert egyidejűleg és gondosan kell mérlegelnünk. Az élemiszerek Se koncentrációja, a nyomelemek mennyiségének ellenőrzése és a hiány korrekciója alapvető fontosságú. A vegetáriánus életmód például sok tekintetben egészségesebb, mint a sok húst és zsírt tartalmazó étrend, mivel az előbbiből is hiányzik néhány olyan komponens, amely a szervezet zavartalan működéséhez szükséges, ezért egyedül üdvözítő megoldásnak semmi esetre sem tekinthetjük. Ugyanez érvényes a vitaminok és a mikroelemek "szedésére", a divatokkal ellentétben csak akkor és csak annyit, amit a szervezetünk feltétlenül ígényel.
Irodalom
[1] Keshan Disease Research Group of Chinese Academy of Medical Sciences:
Observations on effect of sodium selenite in prevention of Keshan disease.
Chin Med J (Engl) 1979, 92, 471–476.
[2] Rayman M.P.: The importance of selenium to human health. Lancet 2000, 356, 233–241.
[3] Flores-Mateo, G., Navas-Acien, A., Pastor-Barriuso, R.et al: Selenium and coronary heart disease: a metaanalysis. Amer J Clin Nutr. 2006, 84, 762)
[4] Liang, J., Jiazuan N., Qiong, L.: Evolution of selenoproteins in the metazoan. BMC Genomics 2012, 13, 446, doi:10.1186/1471-2164-13-446.
[5] Wheeler, B.M., Heimberg, A.M., Moy, V.N: The deep evolution of metazoan microRNAs. Evol Dev. 2009,1, 50-68. doi: 10.1111/j.1525-142X.2008.00302.
[6] Papp, L.V., Lu, J., Holmgren, A., et al. From selenium to selenoproteins: synthesis,
identity, and their role in human health. Antioxid Redox Signal 2007, 9,775–806.
[7] Iglesias. P., Selgas, R., Romero, S., et al:Selenium and kidney disease. J Nephrol. 2013, 26, 266-272. doi: 10.5301/jn.5000213. Epub 2012 Sep 18.
[8] WHO: Trace elements in human nutrition and health. (Prepared in collaboration with the Food and Agricultural Organization of the United Nations and with the International Atomic Energy Agency). 1996, 1-343 pp
Erről több helyen is részletesen írtam:
"The Effect of Selenium Therapy
on Autoimmune Thyroiditis
CSABA BALÁZS1 , JÁNOS FEHÉR2
Department of Medicine & Endocrinology,
Polyclinic of the Hospitaller Brother’s of St. John of God in Buda, Budapest 2
2nd Department of Internal Medicine,
Semmelweis University Medical School, Budapest, Hungary
Due to its antioxidant capacity, the essential trace element selenium exerts complex effects on the endocrine and immune systems. Selenium may have an important role in autoimmune
thyroid diseases because levels of free oxygen radicals are elevated during physiological thyroid hormone synthesis. Objective: To determine whether selenium therapy can influence anti-thyroid peroxidase and anti-thyroglobulin antibody levels or if there is a correlation between
antioxidant capacity and autoantibody titres. Method: 132 patients with autoimmune thyroiditis were investigated in a prospective, blinded and placebo controlled study. L-thyroxine substitution therapy was administered in both groups and TSH levels remained in the normal
range. The selenium treated group (70 patients, 68 female, mean age 41.4 ! 9.5 years) was compared with the placebo treated group (62 patients, 61 female, mean age 42.7 ! 8.3 years). Selenium therapy included oral administration of 100 µg L-seleno-methionine tablets twice a day for a year. Determinations of TSH, fT4 and fT3 as well as antibody levels were carried out by chemoluminescent method. Total antioxidant capacity was determined by Randox
kit, and serum selenium levels were measured by atomic absorption technique. In the course of the study patients were controlled every third month and at the end of the one year long
observation period. Results: Selenium levels in untreated patients were significantly lower than those in treated patients and controls. The fT3/fT4 ratio proved to be higher in patients after
selenium therapy. Titres of antithyroid antibodies (mostly antithyroid peroxidase) significantly decreased at the end of the study. An inverse correlation was found between antioxidant capacity and antithyroid peroxidase levels. The volume of thyroid gland slightly diminished in treated patients. No adverse reactions were observed. Conclusion: Selenium completed with L-thyroxine is a suitable therapy of patients with autoimmune thyroiditis."
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Remélem mihamarabb lesz lehetőség önnel konzultálni.
Három vetélésem volt, mindegyik spontán terhességből, a 8-10. hét között halt el. Az elsőnél üres volt a petezsák, a másodiknál nem fejlődött tovább, szívcsőpulzáció volt. A második után kezdtünk el vizsgálódni. Inzulinrezisztencia, 3 körüli TSH eredmény, MTHFR és PAI homozygota véralvadási zavar derült ki. Nekivágtunk a harmadik próbálkozásnak, előtte aspirin protectet szedtem és körülbelül a 6. hét körül kaptam Clexane vérhigítót. Kialakult egy hematoma, szívműködés volt, de a vizsgálatok során nagyon kicsi volt az embrió, majd sajnos ismét elhalt. A harmadik terhességnél 2,6 körül volt a TSH.
Ezután elkezdtünk még több dolgot kizárni. Férjemmel minden rendben volt. Kariotipizálás rendben, lupus, alloimmun jellegű vetélés elvileg kizárva. Immunrendszer nem működik túl, NK ölősejt nem magas. Összeférhetetlenség elvileg nincs, de alacsony volt a B sejt számom, de összességében azt írták nincs ilyen jellegű gond.
Viszont az antifoszfolipid szindróma kétes. Egyszer az egyik eredmény volt rossz, 2024 május :B2-GPI IgG/IgA/IgM 12,5 U/ml (10 a határ) (itt egyébként a kardiolipin 6,5 volt..) utána a másik, 2024 augusztus. Kardiolipin GAM 10,3 U/ml (10 a határ).
A harmadik vetélésem idén, 2024 márciusban volt.
Plaquenil szedését javasolták, viszont tartok tőle. Az egyik orvos azt mondta, ez kell. A másik azt mondta ő nem ajánlja. Sajnos teljes a tanácstalanság.
Ha lehetséges, szeretnék önnel konzultálni.
Köszönöm!
Ez valóban összetett kérdéskör, de lehet segíteni.
Röviden: egyelőre a Plaquenil szedését nem javaslom.
Ad I. Milyen immunológiai mechanizmusok biztosítják a magzat megtapadását és fejlődését?
Az endokrinológia, immunológia és a genomika módszereinek alkalmazása forradalmi változásokat eredményezett a terhességgel kapcsolatos kutatásokban. Az ún. microarray technika lehetőséget nyújt a citokin termeléssel és növekedéssel kapcsolatos génexpressziós mechanizmusok tanulmányozására. A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt a T helper-2 (Th2)(humorális immunitásért felelős) citokinek mennyisége növekszik a T helper1 (Th1) (celluláris immunitásért felelős) által termelt citokinekkel szemben. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség 2.-ik trimeszterétõl kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak . Amennyiben ez a fiziológiás immunszuppresszió nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán vetélés következhet be . A Th1 citokinek tehát a terhesség kimenetele szempontjából kedvezőtlen hatásúak. A Th1 csoportba tartozó gamma interferon (INFγ) cytotoxikus T sejteket aktivál, amelyek károsíthatják a magzatot. Az INFγ gátolja a trophoblast növekedését, illetve a Th2 citokineket termelő sejtek szaporodását és ennek révén az immunglobulinok termelését is. A másik Th1 citokin, a TNFα és a terhesség közötti kapcsolat is ismert. Egerekben a TNFα-val történő kezelés a terhesség megszakadásához vezetett. A TNFα szint emelkedését figyelték meg a habituálisan vetélő nőkben is. A Th1 citokinek termelését indukáló vírusfertőzésekről ismert, hogy szerepük van a spontán abortuszok kiváltásában1,2,11,20. Az élettani terhességben fontos, hogy az anya lymphocytái felismerjék a magzati antigéneket, tehát az immuntolerancia egy aktív immunreguláció eredménye. Az egyén immunológiai ujjlenyomatának tekinthető HLA antigének teszik lehetővé, hogy az immunrendszer a saját és az idegen struktúrákat megkülönböztesse. A trophoblastokról hiányoznak a polimorf HLA antigének, de a szervezetben gyakorlatilag egyedülállóan expressszálódnak a HLA-G molekulák. Ezek a MHC I. osztály molekuláitól eltérően alacsony polimorfizmust mutatnak. A HLA-G molekulák expresszálódnak a placentán, a thymuson, azonban az MHC I osztály további antigénjei (HLA–A és B) nem mutathatók ki . A HLA-G gén szerkezete hasonló a többi I. osztályú HLA gének szerkezetéhez, de sajátos promoter régióval rendelkezik és a transzkriptumok (mRNS) változatos hasítása („splicing”) következtében több membránhoz kötött és/vagy szolubilis izoformát produkálnak . A szolubilis HLA-G kulcsfontosságú a terhesség megtartása szempontjából, mivel azok az embriók implantálódnak sikeresen, amelyek aktívan képesek a HLA-G molekulákat szecernálni. A HLA-G expresszióban megfigyelhető különbségek részben genetikailag determináltak. A HLA-G kódoló gén 8. exonjának 3’- nem transzlálódó régiójában található egy 14 bp hosszú szakasz, amelynek deléciója vagy inszerciója összefüggésébe hozható a mesterséges megtermékenyítés sikertelenségével és a habituális vetélés fokozott kockázatával. Ennek a 14 bp hosszúságú szakasznak meghatározó fontossága van az immunmoduláció létrejöttében, az anyai gyilkos („killer”) sejtek átmeneti „megvakításában”. Érdekes, hogy a habituálisan vetélő nők férjeinek jelentős részében a HLA-G alléleken hiányzik ez a 14 bp hosszúságú szakasz, míg feleségeik döntő többségében ezt a 14 bp szekvenciát tartalmazó homozigóta HLA-G allélek kimutathatók10,14,17,18.
Ad II. Mi a kapcsolat az autoimmun pajzsmirigy-betegség és a meddőség, a spontán vetélések között?
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze. További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és ún. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a „host versus graft” reakció sajátos formája, és magyarázatot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek, az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
o Az autoimmun pajzsmirigy-betegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Glinoer és mtsai az első trimeszterben minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Jóllehet ez a megfigyelés nem ad magyarázatot a thyreoiditis és a magzati rendellenességek közötti közvetlen összefüggésre, azt azonban jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest titer emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából .
o A harmadik hipotézis az anyai életkorral magyarázza a jelenséget. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők átlagos életkora magasabb, mint az egészségeseké, az emelkedett kor tehát önmagában felelős lehet a fokozott vetélési hajlamért.
Ad III. Melyek a legújabb diagnosztikus és terápiás ajánlások?
A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a szubklinikus és a manifeszt hypothyreosist el kell kerülnünk megfelelő hormonpótló kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az ún „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a tiroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést kisebb dózissal kell elkezdeni, még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. A T4 kezelés hatására önmagában is csökken az autoantitestek titere és mérséklődik a pajzsmirigy állományának pusztulása. Ez a klinikai megfigyelés azzal a kísérletes adattal magyarázható, hogy a T4 csökkenti a TSH szintet, mely képes a thyreocyták HLA-DR expressziójának növelésére ("izohormonális" kezelés). A legújabb kutatások azt bizonyították, hogy a szelén lényeges szerepet játszik a pajzsmirigy működésében. Két fő hatása van: l. Befolyásolja a mirigy hormonjainak képződését és le bontását, mivel a szelén tartalmú enzimek (dejodinázok) döntőek a tiroxinnak (T4) trijódtironinná (T3) történő konverziójában, tehát az aktív metabolit képzésében. 2. A pajzsmirigyben a hormonképzés során magas a szabad oxigén-gyökök szintje és a szelén, ill. a szelenoproteinek jelentős gyökfogó hatásuk miatt védik a szöveteket. A pajzsmirigy-betegségben szenvedő infertilis nőkben gyakran figyeltek meg a szelén kezelés után gyermekáldást 7,8,12,13,21. A leggyakoribb diagnosztikus kérdés az, hogy a TPO elleni antitestek meghatározását minden terhes számára javasoljuk-e? A nemzetközi álláspont szerint a rutinszerű antitest meghatározás egyelőre nem javasolt, ha azonban fertilitási zavar, spontán vetélések voltak, akkor előzetes endokrin konzílium után, elvégzése tanácsos 11. Ezzel kapcsolatban irányelvként elfogadhatjuk az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2009-es ajánlását (1. táblázat). A terhesség alatt kialakuló védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik 1,2,13,17,. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva poszt-partum thyreoiditis (PPT) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs- és fertilitási zavaroknak, spontán vetéléseknek, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya ischemiás szívbetegségeinek. A fentiek arra hívják fel a figyelmet, hogy a fertilis korban lévő, pajzsmirigy-betegségben szenvedő nők gondozása szükséges.
Az alábbiakra feltétlen érdemes odafigyelni:
• Genetikai vizsgálat (F. V Leiden, MTHFR, Protrombin- F.II 20210)
{Ha az illetőnél MTHFR mutáció van jelen a homocisztein szint alacsony, akkor igen csekély a vérrögök kialakulásának esélye, míg magas érték esetén pedig jelentős}
• AT III (antithrombin 3)
• APTI
Protein S/C, Antifoszfolipid- antitest, Lupus anticoagulans, homocisztein szint
• INR
• Májfunkciók (GOT, GPT, GGT, AP Se-bi.)
• Vérkép
• Egyelőre a babaváró étrendet, a szervetlen jód kerülését (jodid nélküli magzatvédő vitamin és só!), a Clexane tartós alkalmazását, a Syntroxine dózisának emelését, Szelén Komplex 100 mg/nap szedését javaslom.
Étrend
Mindkét jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói.
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Lángfogók, PBDE-k
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Peszticidek, rovarírtók
Gyógyszerek
Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különösen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az élelemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok).
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Fólát: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a hormonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Esszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenységi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékban elegendő, de néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Karnitin szintén esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
Növényi anyagok
Több gyógynövényről tételeztek fel kedvező hatást. Ezek közül egyről, az Agnus Castus-ról (barátcserjeről) sikerült bizonyítani, hogy javítja egyértelműen a megtermékenyülés esélyét. Ez a növényi anyag egyértelműen javítja a hormonális egyensúly helyreállítását és a termékenységet. A készítmény különösen hatásos, ha a sárgatest fázis megrövidült, a prolactin szint emelkedett, növeli a progesteron- ösztrogén arányt, csökkenti a fokozott vérzést. Fontos azonban tudni, hogy a kezelésnek egyénre szabottnak kell lennie. Ez tehát nem egy olyan „csodaszer”, amelynek hatása mindeki számára egyformán, azonos dózisban és azonos módon alkalmazható a siker reményében.
Étkezés a nemzetközi szervezet (The Foundation of Health) ajánlásai alapján
Tápanyagok Nőknek Férjeknek
Fólsav 400ug 400 ug
Cink 30mg 30mg
Szelén 100-200 ug 100-200 ug
Halolaj 1000mg 1000mg
Vitamin B6 50mg 50mg
Vitamin B12 50 ug 50 ug
Vitamin E 300-400 IU 300-400 IU
Vitamin C 1000 mg 1000 mg
Vitamin A 2300 IU -
Vitamin D Napi ajánlott bevitel nemzetközi egységben terhes nőknek és fenőtteknek
Korcsoport Egy napra javasolt dózis Biztonságosan bevihető mennyiség egy napra eső felső határa
Csecsemők 400–1000 NE 1000 NE
Gyermekek (1–6 év) 600–1000 NE 2000 NE
Gyermekek (6 év felett) 600–1000 NE 2000 NE
Serdülők 800–1000 NE 4000 NE
Felnőttek 1500–2000 NE 4000 NE
Elhízott felnőttek 3000–4000 NE 4000 NE
Terhes nők 1500–2000 NE 4000 NE
Mielőbbi sikeres gyermekáldást kívánok,
tisztelettel:
31 éves anyuka vagyok két kislányom van. A második terhesség alatt cisztás pajzsmirigygöb alakult ki a baloldali lebenyen. Szülés után el kellett távolítani ezt a részt. A tsh értékeim a terhesség alatt és után is mindig normál tartományban voltak. A műtét után sem kellett hormonpótlás. Most azért írok Önnek, mert a férjemmel tervezzük a 3. gyermeket én viszont félek, hogy baja eshet a magzatnak (vagy megint velem történik valami), mivel féloldali pajzsmiriggyel vállalnám...
Nem tudom bele vágjak e vagy baj lesz belőle. Szeretném kérni a tanácsát, hogy mi várható ebben az esetben, milyen veszély állhat fenn a leendő babára nézve? Lehet teljesen egészséges terhesség így is ha a baloldali lebenyt eltávolították?
Hálásan köszönöm ha válaszol
Éppen 1 hete erről a kérdésről tartottam továbbképző előadást.
A kérdés az, hogy van-e autoimmun betegsége? .
Fontos:élettani hormonértékek, azaz euthyreosis mellett is lehet gyulladás. Euthyreosis: anti-TPO antitest pozitivitás esetén, de
1. Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható
2. A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak!
3. A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
4. A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
Amennyiben az anti-TPO nem emelkedett , akkor bártan vállalhatja az áldott állapotot,
Tisztelettel:
Szeretném kérni a javaslatát, hogy milyen irányba menjek további vizsgálatokra.
Párommal lassan 1 éve szeretnénk gyermeket. Eddig sajnos sikertelenül. Nőgyógyász nem talált nálam problémát az uh vizsgálaton, voltam endokrinológusnál, kért vérképet a luteális fázis időszakról. Ez el is készült, viszont egy érték kivételével minden tökéletes. Aldoszteron-Renin ráta ez nekem 22,07 ng/mU. Vitaminok közül a Femibion 0, C, E, D vitamint, folátot, Maca tablettát, ligetszépeolajat szedek, valamint tiszta méhpempőt. Heti 2-szer sportolok és pluszban 2-szer Aviva tornát végzek. Van esetleg javaslata, hogy szükséges még bármit szednem? Párom még nem volt vizsgálaton. Januárba megyünk a meddőségi központba.
Válaszát köszönöm szépen.
Sajnos arról nem írt, hogy miért nem sikerült eddig a gyermekáldás. Az elmúlt háéten erről a témáról tartottam továbbképző előadást, ezért több kédésről írok Önnek ezt csak rövideb vázlatos formában tehetem meg.l
1.Definíció:meddőségről akkor beszélünk,ha fogamzásgátlás nélkül, rendszeres szexuális élet mellett nem következik be a fogantatás egy év alatt.
Elsődleges meddőség: ha terhesség korábban egyáltalán nem jött létre
Másodlagos meddőség: ha előzőleg már sikeres volt a megtermékenyülés.
2.A női meddőség lehetséges okai (az összes ok 60 %-a)
hypothalamus működésének zavara
hypophysis eredetű meddőség
petefészek eredetű meddőség
anovulatiós infertilitás
mellékvese eredetű meddőség
pajzsmirigy eredetű meddőség
3.Várandóság előtti vizsgálatok:
Anti-Müllerian hormon (AMH): ez egy petefészek által termelt hormon, melynek mennyisége az életkorral folyamatosan csökken
Anti-TPO, FT4, FT3,TSH
D vitamin szint
NK ölősejt vizsgálat: többszörös vetélőknél, gyakori vetélések alloimmun okainak egyike lehet a természetes ölő sejtek (Natural killer cell NK cell) megnövekedett száma és/vagy aktivitásuk fokozódása. Vérvizsgálat, mely ciklusfüggő: a 21. ciklusnap körül ad a legpontosabb képet. teljesen egészséges legyél a vérvételkor (nátha / herpesz, ilyesmi kizáró ok!).
Trombózis panel vizsgálat, nagyjából a következők: Leiden V. faktor, MTHFR C677T és MTHFR A1298C mutáció, prothrombin mutáció, PAI1-gén polimorfizmusa
4.A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2019)
A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2019).
5.HELYES TÁPLÁLKOZÁS A FOGANTATÁSHOZ
A szervetlen jód kerülése! Szerves jód bevitele ételek formájában!
Fogyasszon tápláló , változatos ételeket
Egyen sok bioételt: gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonákat
Zárja ki az étrendjéből a nem tápláló ételeket, mint a vörös húsok,mesterséges édesítők, egyszerű szénhidrátok, előre elkészített ételek, koffein.
A fő tápanyagokat az ételeken keresztül vigye be a szervezetbe,kiegészítve magzatvédő vitaminnal, Omega-3 készítményekkel, C vitaminnal és cinkkel, foláttal, szelénnel
Igyon sok vizet a megfelelő hidratáció érdekében, a tápanyagok megfelelő felszívódásához és a méreganyagok kiürüléséhez.
Kerüljék a szójabab és más szójából készült termékek fogyasztását. vagy legalább a peteérési időszak két hetes időszakában.
6.Hypothyreosis, autoimmun thyreoiditis terhességbenKennedy R L et al, J Obstetrics Gynecol, 2019 30, nov. 774-783)
A hypothyreosist korrigálni kell a terhesség előtt!
A szervetlen jód bevitelét kerülni kell! Szerves jód bevitele ételekkel!
A T4 dózisát 30-50%-al emelni kell a terhesség bekövetkezése után
Az euthyreosist a terhesség alatt végig fenn kell tartani. A TSH 2,5 alatt, az FT4 a felső szint körül legyen.
További kivizsgálást, oki kezelést javaslol,
tisztelettel:
Távkonzultációra,ha lenne lehetőség,hogyan jutunk ehhez az információhoz?
Illetve Ön szerint a Lupus betegséget fokozhatja a hormon szedése ?
50-es syntroxint szedek.
Pm.gyulladásra milyen laborokat érdemes nézni ?
Köszönöm szépen !
Valószínüleg az SLE-re gondolt és nem a DLE-re.
A Syntroxine általában nem fokozza a lupus tüneteit (ha jól van beállítva).
Az autoimmun pajzsmirigybetegség esetén az alábbi laboratóriumi vizsgálatokat javaslom:
FT4, FT3, TSH, anti-TPO, thyreoglobulin elleni antitestek, TRAK, CRP
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Sajnos a COVID-19 gyakran jár thrombozis hajlammal. A tüdőembolia gyógyulása után még minden bizonnyal alvadásgátlót fog kapni (ennek több módja lehetséges). Az egyik mód az Aspiri Protect 1 tbl 100mg/nap.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Kérném szakvéleményét a problémámhoz!
50 éves nő vagyok.16 éve papilláris cc. miatt teljes pajzsmirigy eltávolításom volt. Ezt követően radiojód kezelések. 150mcg L-thiroxint szedtem 1 évig, majd 125mcg-t.
Később az Ön ajánlására áttértem Synthroxine-ra szintén 125mcg.
Ezen a dózison nem kellett korrigálni az évek alatt. TSH-m 0,007-0,2 között volt.
Mindvégig 125mcg mellett.
Idén júliusban a kánikulában kialakult , egyéb tünet nélküli láz (1 hétig tartó 38 C körüli)miatt háziorvosom laborvizsgálatra küldött, ahol TSH 0,005 volt. T4: 17,4 , T3:4,5, CRP: 35, a vasszintem is alacsony lett. Erős tarkótáji fájdalmam volt , főleg éjszaka.
Pár nap múlva kontroll, CRP :5. Vas is rendeződött. Synthroxine-t háziorvosom javaslatára 100mcg-ra csökkentettük.
Úgy éreztem, átmenetileg a hőszabályzásom rovására ment a tartós kánikula.
Szeptemberben kontroll, TSH: 0,05, T4 már csak 14.
Októbertől tüneteim a következők: bőrszárazság, extrém fáradtság, aluszékonyság, koncentrációs problémák, ödéma, +6kg súlynövekedés szigorú étrend mellett, kézzsibbadás, ha kísérletet tettem sportolásra, napokig tartó testfájdalom stb.
November TSH : 0,123, tehát 20-szorosa a júliusinak, T4-et nem néztek, gyanítom még kevesebb lett.
Kértem háziorvosnál, hogy állítsuk vissza a korábbi 125mcg synthroxine-t, mert nem érzem így jól magam.
Ő csak a TSH-t nézve nem érzi indokoltnak.
Hangulati és fizikai leépülést tapasztalok.
Ebben kérném szakvéleményét a Professzor Úrnak.
Sajnálom az Önnel történteket, és hogy nincs lehetőség a személyes konzultációra.
Válaszát, idejét tisztelettel megköszönöm: moni
Miként azt több alkalommal leírtam és az ezen a héten tartandó továbbkézésen is elmondom: a TSH nem egy állandó paraméter.
Mi a TSH (TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon):egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez.
Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Fontos! A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem a biológiailag aktív!, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Számos tényező befolyásolhatja:
Az életkor :- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél
A beteg által lakott terület jódellátottsága : jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak :- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak : a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Alkalmazott gyógyszerek - a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptin), glükokortikoidok, metformin,
Senyvesztő betegségek, szepszis esetében un.„Non Thyreoid Illness”
TSH elleni antitest jelenlétét (Makro TSH)
Ebben az esetben az un. tumor markereknek nagyobb szerepük van (pl thyreglobulin, CEA).
„Következtetések:
Tahát: A pajzsmirigy hormonszint, és különösen az fT4 szint szorosabban kapcsolódik a klinikai paraméterekhez, mint a TSH szintje. Emiatt azt a gyakorlatot, hogy a hyper-, ill. a hypothyreosis diagnózisának egyedüli kritériuma a TSH szint: indokolt felülvizsgálni, revideálni.
Ezt nem csak én mondom, hanem a vezető szakmai lapok is:
"Clinical Parameters Are More Likely to Be Associated with Thyroid Hormone Levels than with Thyrotropin Levels: A Systematic Review and Meta-analysisTHYROID Volume, Number 00, 2020 Mary Ann Liebert, Inc. DOI: 10.1089/thy.2019.0535Stephen P. Fitzgerald,1–3 Nigel G. Bean,4,5 Henrik Falhammar,6–8 and Jono Tuke"
Egyelő a korábbi dagana miatt a téli időszakban ha láza nincs, akkor Syntroxine dózisát 125ug-ra volna célszerű emelnie.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Két gyerekes Anyukaként szeretnék ismét egy kis segítséget kérni itt, Öntől.Sajnos személyesen már nem vehetek részt a rendelemésein.
Lupus-Hashimoto-Endometriózis autoimmun betegségem van .
A göböm nagyon pici volt már az utolsó időpontomkor.
Mostanában ismét el kezdett folytani a nyakamban valami .
Sajnos a mai napon voltam uh.-on és közölték velem,hogy az egész lebeny óriásira van duzzadva .
?Jobb lebeny 11*15*43mm,bal 12*14*42mm.
Az istmus 2-2.5mm széles.Az alapszerkezet durva szemcsés ,apró gőzös jellegű echoszegeny területekkel tarkítva.A vascularisatio fokozott.Göb nem azonosítható,de a jobb lebeny kp. Harmadában dorsalisan egy kb. 6*4mm.
Tsh : 1.35
SzabadT4:16.9
Prl:93
Atpo:341
Az Ön javaslatára.Jelenleg syntroxin 50-est szedek.
Lupusra kapott táplálékkiegeszítőim :
Lítium,glutation csepp,D-vitamin,Tricovel,bentonit,omega 3,curazym,lauricidin,mimósa.
Indol 3 karbimol
Professzor Úr kérem segítsen,mivel tudnám lejebb csökkenteni a gyulladást .
Hálásan köszönöm !
Egyelőre valóban nem tudunk találkozni, de jövőben remélem lagalább távkonzultáció formájában lesz rá mód.
A leírás és a mellékelt leletei alapján a Hashimoto thyreoiditis nagy valószínüséggel kiújult. Az UH lelete alapján nem értelmezhető:"Göb nem azonosítható,de a jobb lebeny kp. Harmadában dorsalisan egy kb. 6*4mm." micsoda van? göb talán?
Minden esetre a ha mód van rá, akkor litiumot ne szedje, mert a pajzsmirigy gyulladását kiváltja és fokozza! Elhagyni viszont csak fokozatosan szabad és vérben a szintet ellenőrizni kívánatos!
A többi készítményt szedheti.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: