Mi a különbség a bolti és a professzionális fehérítés között? A fogfehérítő hatásúként reklámozott és boltban kapható fogkrémek és fehérítőnek mondott anyagok sajnos nem tudják a fog alapszínét észrevehetően világosítani, mivel kis koncentrációban tartalmazzák a fehérítő anyagot, illetve minimális ideig vannak a fogak felszínén. A komoly hatást garantáló fogfehérítő eljárást, melyet csak fogorvos segítségével alkalmazhat, az Egyesült Államokban 1993-tól alkalmazzák. Az esztétikai fogászatban használt modern, ún. professzionális fogfehérítő rendszerek biztonságos és hatékony eszközt kínálnak fogaink fehérebbé tételére.
Milyen okok miatt színeződnek el a fogak?
• Némelyeknél a maradó fogak eleve sötét színűek
• Erőteljes színező anyagoktól
• Elöregedett tömések miatt
• Gyökérkezelés után
• Egyes gyógyszerek hatására
Kinek lehet fogat fehéríteni?
A fogfehérítést el tudjuk végezni, amikor lezajlott már a fogváltás (maradó fogai vannak a tejfogak helyett, és a maradó fogak teljesen kinőttek). Felső korhatár nincs, mindenkinek ajánljuk, aki elégedetlen a fogai színével, mosolyával.
Kinek nem ajánljuk?
Ellátatlan súlyos zománcfejlődési rendellenességben szenvedőknek, terheseknek óvatosságból, akik allergiásak a peroxidra, akinél fix fogszabályozó készülék van felragasztva, akiknek lyukas foga, elégtelenül záródó tömése, vagy nem megfelelő koronája van. Ilyenkor előzetes kezelésekre lehet szükség. A fényérzékenyeknél nem javasolt a fénnyel történő aktiválás.
Fogfehérítés során első lépésben eltávolítjuk a fogköveket, lepolírozzuk a fogfelszínt, hogy eltávolítsuk a fogakra kívülről felrakódott sötét szennyeződéseket.
Sínes fogfehérítésnél a fogsorról készített gipszmintára modern mélyhúzásos technológiával vékony, átlátszó fóliasínt készítünk, amely pontosan a fogakra illeszkedik, de szabadon hagyja a környező ínyt. A sín viselése nem kellemetlen, a fogfehérítő zselé alvás közben is használható. Hatásának alapja, hogy a hatóanyaga, zselé formájában kifehéríti mind a fogfelszíni mind a fogon belüli elszíneződéseket. Az egyénileg készített sín a garancia arra, hogy a fehérítő csak ott hat, ahol szükséges. Szinte minden esetben az első éjszaka után érzékelhetően fehérednek a fogak. Általában a harmadik napon már jelentős a fehéredés, amely ekkor kissé lelassul. Nyolc, tizenkét nap alatt az esetek túlnyomó többségében elérjük a kívánt hatást.
A rendelői gyorsfehérítés során a fogakra helyezett tömény fogfehérítő zselét legtöbbször fénnyel, vagy ultrahanggal, rádiófrekvenciával aktiválhatjuk, így már 1 óra alatt látványos fehérítést érhetünk el.
Természetesen nemcsak az egész fogazat, hanem egyes fogak fehérítésére is van lehetőség, így az adott fog színét a környező fogak színéhez igyekszünk igazítani. Ezt egy másfajta, csak fogorvosi rendelőben alkalmazható eljárással végezzük. A módszer lényege, hogy a fehérítendő fog felszínére - és gyökérkezelt fogaknál a belsejébe is - az íny védelme mellett fehérítőanyagot helyezünk. Ezt a kezelést ismételhetjük a kívánt szín megközelítése érdekében.
A hibrid vagy kombinált fehérítésnek az az óriási előnye, hogy egyesíti a rendelői gyorsfehérítés és a sínes fehérítés előnyeit: gyors, hatékony, szabályozható, sokáig és kedvező költséggel fenntartható. A módszer lényege, hogy a konzultáció és a szájhigiénés előkészítés után első ülésben levesszük azt a lenyomatot, melyre a fehérítő sínt elkészítjük. Második alkalommal a rendelői gyorsfehérítés után megkapja a síneket, amivel az első nagymérvű fehéredés után beszabályozhatja a fogainak a fehéredését a kívánt színre. Ez a sín alkalmas lesz a későbbi ún. emlékeztető fehérítésre is.
Meddig tart a fogfehérítés hatása?
A fehérítés általában évekig hatásos. Tartóssága természetesen az egyéntől és az elfogyasztott tápláléktól is függ. A sínnel végzett fogfehérítés alkalmas arra, hogy az évenkénti rövid emlékeztető fehérítést alacsony költséggel végezhessük el.
Mit tehetünk az újabb elszíneződés megakadályozásáért?
Csökkenthetjük az elszíneződést a kávé, tea, vörösbor illetve más színezőanyag-tartalmú táplálékok és a dohányzás mellőzésével. Időközönként egy-két napos "emlékeztető" fehérítéssel folyamatosan fenntartható a világos fogszín.
Fehéríthetőek-e a tömések, hidak?
Sajnos nem. Célszerű a pótlások illetve tömések elkészítésénél figyelembe venni, hogy azokat a fehérítés után kialakult új színhez készítsük. A fehérítő kezelés előtt érdemes kicseréltetni az amalgámtöméseket, a fehérítő anyag ugyanis oldja az amalgámot.
Dr. Tóth György
esztétikai fogorvos
a Magyar Esztétikai Fogászati Akadémia alapító tagja
TriDent Esztétikai és Családi Fogászat
Bővebben a fogfehérítésről: www.feherites.hu
Aktuális fogfehérítés akció a TriDent Esztétikai és Családi Fogászaton:
http://www.feherites.hu/akcio.html
|
Dr. Tóth György M. Sc.Esztétikai fogorvos, implantológusElérhetőségeim: Rendelő: TriDent Esztétikai és Családi Fogászat, Implantológiai Központ 1048 Budapest Nádasdy Kálmán utca 17. I. em. Telefon: +36 1 230-80-67 +36-20/945-87-97 E-mail: fogorvos@trident.hu Honlapok: |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |