SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekszületéshez kapcsolódó intézendők - GYED, GYES és társai

Családinet [cikkei] - 2013-09-24
Gyermekszületéshez kapcsolódó intézendők (okmányok, juttatások és kedvezmények)
Gyermekszületéshez kapcsolódó intézendők - GYED, GYES és társai
Amikor végre világra jön várva várt gyermekünk, – akár első, akár többedik gyermekként érkezik, – születése után bizony sokféle adminisztrációt és még több utánajárást igényel. Még jó, hogy a Munka Törvénykönyve biztosít lehetőségeket. 2013. január 1-jétől ugyan megszűnt az apáknak járó munkaidő-kedvezmény, de helyette bevezették a pótszabadságot. Hasonlóan a munkaidő-kedvezményhez, itt is 5 nap szabadság jár az apának, ha egy gyermeke született. Ikrek esetében ez az idő 7 napra nő. A pótszabadságot legkésőbb a gyermek(ek) születését követő második hónap végéig kell kiadni, miután a munkavállaló ezt kérvényezte. (Ha munkahelyet váltunk, akkor érdemes igazolást kérni a pótszabadságok idejéről. Ezt a munkáltatónak 3 napon belül ki kell adnia.)
 
A baba első saját okmánya a Születési anyakönyvi kivonat, melyet a születési hely (kórház) szerinti illetékes Polgármesteri Hivatal Anyakönyvi Hivatala állít ki. Egyes helyeken nem igényel külön utánajárást, mert a babával együtt ezt is hazavihetik a kórházból, máshol valamelyik szülőnek személyesen kell elmenni érte a hivatalba.
 
A társadalombiztosítási ellátások igénybevételéhez a babának is szüksége van TAJ-kártyára, melyet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területileg illetékes Regionális Kirendeltsége bocsát ki. A kórházak az Okmányirodákon keresztül hivatalból elindítják az igénylését, amelynek átfutási ideje kb 5-10 munkanap. A TAJ-kártya átvételéig nem lehet elkezdeni a születés után igényelhető ellátások igénylését, mivel mindegyik igénylésénél kérik ezt az okmányt. Esetleges személyes ügyintézéshez a regionális egészségbiztosítási pénztárak ügyfélszolgálatainak  címe, telefonszáma és nyitvatartási ideje elérhetőségei.
 
Ha megvan a TAJ-kártya, el lehet indítani a különféle ellátások igénylését. Az ellátások között vannak alanyi jogon járó ellátások, és biztosítási jogviszony alapján igényelhető ellátások. Az egyes ellátások részletesebb ismertetéséhez kérjük kattints az ellátás nevére.
 
 
Biztosítási jogviszony keretében igényelhető TB ellátások
 
(munkaviszonyban lévők, vállalkozók, megbízási jogviszonyosok, munkanélküli járadékot, keresetpótló juttatást vagy álláskeresést ösztönző juttatást kapók, egyéni megállapodást kötők)
  • terhességi-gyermekágyi segély (TGYÁS), vagy újabb nevén, csecsemőgondozási díj (CSED)
  • gyermekgondozási díj (GYED)
Az ellátások az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területileg illetékes Regionális Kirendeltségeinél igényelhetők. Az igényléshez szükséges letölthető nyomatványok elérhetőségét az egyes ellátási formák külön tájékoztató oldalain található linkeken közöljük.


Alanyi jogon járó családtámogatási ellátások
 
Az ellátások a Magyar Államkincstár területileg illetékes Regionális Igazatóságainál igényelhetők. Az igényléshez szükséges letölthető nyomatványok elérhetőségét az egyes ellátási formák külön tájékoztató oldalain található linkeken közöljük.
 

Családi adókedvezmény

Családi kedvezményt azok tudják teljes egészében igénybe venni, akiknek 3 vagy több gyerekük van, illetve a kétgyermekes egykeresetű családok. Várhatóan 2016-tól emelni fogják a kétgyermekeseknek járó kedvezmények mértékét. Az előzetes kijelentések szerint, ez 4 év alatt fog teljesen végbemenni, addig fokozatosan növekszik a jóváírható összeg. A szülő akkor tudja érvényesíteni, ha az egyéb adókedvezmények levonása után marad még adóelőlege.

 
 
Babakötvény
 
Az állam minden 2005.12.31. után született magyar gyermek részére életkezdési támogatást biztosít, melyet a Magyar Államkincstárnál születés automatikusan megnyitott befektetési számlán helyez el. Az összeg  csak a gyermek 18. életévének betöltése után használható fel, de ha a szülők áthelyezik Start-számlára, egyéni befizetéseikkel (részben államilag támogatottan) gyarapíthatják.
 
Kép: digitalart, Freedigitalphotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja