SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyaralni készül, hosszú út vár Önre?!

Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya és Baleset-megelőzési Bizottsága [cikkei] - 2012-07-04
Az egyéni utazás egyik legelterjedtebb módja, ha beülünk az autónkba és elindulunk a "nagyvilágba". Azonban ez nem ennyire egyszerű! Mielőtt útnak indulnánk, rengeteg dolgot kell elintézni.
Nyaralni készül, hosszú út vár Önre?!

Hasznos tudnivalók:
 

Készítsen útvonaltervet! (útvonaltervezésben segítségére lehet: egy időszerű térkép, GPS vagy az Internet adta lehetőségek).

Járjon utána a következő hasznos információknak:

  • Hány kilométerre van az indulási ponttól a kitűzött cél?
  • Milyen út (autóút, főút, autópálya) használatára van lehetőség vagy szükség, hogy eljuthasson úticéljához? (ez ezért is fontos lehet, mert az autópályák használata díjköteles, érdemes előre megvásárolni még itthon forintért az érvényes matricákat)
  • Nézzen utána a megtervezett útszakaszon, hol vannak benzinkutak, pihenő helyek, játszóterek (gyermekeire is gondoljon)! Legalább két óránként tervezzen pihenőt!
  • A rendelkezésre álló adatokat, lehetőségeket (út fajtának megfelelően alkalmazható sebességet, pihenők számát, stb.) figyelembe véve számolja ki mennyi idő alatt lehetséges megtenni a tervezett utat!

Indulás előtt nézze át, vagy nézesse át személygépkocsiját!

Ellenőrizni kell a kormányberendezés, a fékberendezés, a gumiabroncsok, valamint a kötelezően előírt világító- és fényjelző berendezések állapotát (működését), továbbá a hatósági jelzés(ek) [rendszámtábla(ák)] meglétét, állapotát. Ellenőrizni kell továbbá a guminyomást és a motorolaj szintjét.
Át kell tekinteni továbbá a megfelelő pótalkatrészek és kiegészítők meglétét is.
 

Úti okmányok megléte

A Magyarországon érvényes gépjármű iratokat (forgalmi engedély, kötelező gépjármű biztosítás, stb.) és a jogosítványt a többi uniós tagállam elismeri. Némely ország megköveteli azonban, hogy a belépők nemzetközi jogosítvánnyal is rendelkezzenek. Ezt a célország magyarországi nagykövetségén kell megérdeklődni. A nemzetközi vezetői engedélyt az illetékes okmányirodában lehet kérelmezni.


A gépjárműre itthon kötött és fizetett kötelező gépjármű- felelősségbiztosítás nem csak Magyarország területén érvényes, azt külföldi utazás esetén Európa más országaiban is elfogadják. Egyre többször kérik a külföldiektől az úgynevezett zöldkártyát, ami azt igazolja, hogy az autós Magyarországon fizeti a kötelező felelősségbiztosítást. A biztosító ingyen kiállítja ezt az igazolást, csupán a befizetést igazoló csekket vagy banki kivonatot kell bemutatni hozzá. A rendszámegyezményben részt nem vevő országokban a zöldkártya elengedhetetlen, ha az autótulajdonos ilyet nem tud felmutatni, az adott országban előírt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kell kötnie a határon.

Ha van, célszerű áttekinteni a casco szerződés szabályzatát. Egyes casco biztosítások egyik fontos szolgáltatása, hogy a biztosító társaságok megtérítik a sérült jármű mentésével, szállításával, tárolásával kapcsolatos költségeket is. Ha nincs folyamatos casco biztosításunk, akkor célszerű legalább az utazás idejére szóló biztosítást kötni (assistance szolgáltatások).

Jogszabályok betartása más országokban is kötelező!

Nem árt ismerni a helyi KRESZ szabályokat. Noha a közlekedés szabályai alapvetően minden európai országban azonosak, néhány egyedi kivétel előfordul. Hazánkban is tilos, de külföldön is komoly büntetést vonhat maga után, ha valaki nem kihangosítóval használja mobiltelefonját vezetés közben.

A csomagok biztonságos elhelyezése az autóban.

A gépkocsit a forgalmi engedélyben meghatározott megengedett együttes össztömeg eléréséig szabad megterhelni (természetesen nem csak a csomagokat, hanem a vezetőt és az utasokat is számításba kell venni). A csomagokat lehetőleg a csomagtartóban kell elhelyezni úgy, hogy a gépkocsi kanyarodásakor, gyorsulásakor és lassulásakor elmozdulásukkal sem az autó, sem pedig saját épségüket ne veszélyeztessék. Csomagokat lehet elhelyezni az utastérben is ilyen feltételekkel, de ügyelni kell arra is, hogy a szabad kilátást ne gátolják. Lehetséges még tetőcsomagtartón is a csomagok elhelyezése, de ügyeljen arra, hogy a csomagtartóra lehetőleg ne a nehezebb dolgokat tegye, illetőleg a gyártó által előírt súlynál nagyobb teher ne kerüljön rá. Az apróbb dolgok elhelyezésére pedig ott a kesztyűtartó, az oldalzsebek, ill. a háttámlára rögzíthető tárolók.

Az utasok biztonsága is fontos!

A velünk utazó(k) igényeire is legyünk tekintettel. Amennyiben gyermekekkel indulunk hosszú útra, a gépkocsivezetőn kívül lehetőség szerint legyen még egy személy, aki ügyel a gyermekekre. A gyermekek igényeit (éhesek, vizet kérnek, lejárt a CD, DVD, kérnek újat berakni stb.) ő lássa el, természetesen úgy, hogy ne zavarja a gépkocsivezetőt. Amennyiben szükséges, inkább álljanak meg arra a rövid időre!
A biztonsági öv és a gyerekülés szabályos használata kiemelkedő szerepet játszik a balesetek súlyossági fokának csökkentésében. Ezt fokozottan vegye figyelembe, gondoskodjon ezek szakszerű használatáról!

Kipihenten felkészülten, induljon útnak!

Még egy fontos és hasznos tanács: Külföldön, nyaralásunk alkalmával hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról az intelemről is, hogy ne hagyjunk látható helyen olyan tárgyakat, amelyek csábíthatják a tolvajokat. Figyeljen oda értéktárgyaira, azokat (okmányok, pénz stb.) mindig vigye magával, amennyiben gépjárművét elhagyja, zárja be és aktiválja a riasztót.

Jó pihenést, balesetmentes utat kívánunk!

 

Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Baleset-megelőzési Bizottság

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja