SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az elaprózódás csapdája anyaként: Így találjuk meg az egyensúlyt a mindennapokban

Családinet [cikkei] - 2024-02-27
Az elaprózódás fogalma nem ismeretlen az édesanyák számára. Sokan azt gondolják, hogy ez pusztán arról szól, hogy túl sok dologra koncentrálunk egyszerre, és elveszítjük a fókuszt. B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu szerint azonban valójában ennél sokkal mélyebb jelentéstartalommal bír, a megoldásához pedig négy egyszerű lépés is el tud vezetni.
Az elaprózódás csapdája anyaként: Így találjuk meg az egyensúlyt a mindennapokban

„Édesanyaként gyakran kerülünk olyan periódusba, hogy azon kapjuk magunkat: túl sok mindenre próbálunk egyszerre figyelni és egy időben számos problémára, kihívásra szeretnénk megoldást találni. Ilyenkor érezzük azt, hogy teljesen szétestünk, elaprózódtunk és változtatnunk kell” – magyarázza B. Szirtes Dóra.

Ösztönanyu szerint ebben az esetben azonban más nehezítő körülmény is felüti a fejét.

„Normális esetben az életünk egyfajta rutinban halad, ahol a teendők egymás után követik egymást, és megvan a helyük a napirendünkben. Gyermekünk születésével minden felborul, majd kialakul egy közös ritmus, napirend, ami stabilizálódik, és elkezdjük magabiztosnak, stabilnak érezni magunkat – és gyermekünket. Ám amikor ez az egyensúly felborul, gyakran a gyermek miatt, máskor a mi elaprózódásunk miatt, könnyen kibillenhetünk a nyugodt és szervezett életből” – mondja a Montessori pedagógus.

Hozzáteszi, az elaprózódás miatt kialakult kaotikus helyzetben azonban még a napirend is felborul, átmenetileg elveszítjük jól kialakult szokásainkat. Ilyenkor pedig egyszerűen azt érezzük: minden összedőlt körülöttünk. Van azonban megoldás, amihez az eszköz négy egyszerű lépés.

Így vedd fel a harcot az elaprózódás ellen négy lépésben

  1. Az elaprózódás kezelése érdekében fontos először felmérnünk, hogy mi az, ami hosszútávú és valós problémát jelent számunkra, és mi az, ami csak ideiglenes kihívásokkal jár. Álljunk meg, és gondoljuk át, hogy mi az, ami a legnagyobb stresszforrás számunkra, és mely területeken van szükségünk változtatásra. Érdemes ezt pontokba szedve összeírnunk.
     
  2. Ezután prioritásokat kell állítanunk. Listánkon karikázzuk be azokat a területeket, amelyekre szerintünk azonnal megoldást kell találnunk. Nézzük meg, hogy melyek azok a problémák, amelyek leginkább befolyásolják mind az anya, mind a gyerek jólétét. Gyakran előfordul, hogy ugyanazokat a területeket fogjuk bekarikázni mindkét szempontból.
     
  3. Ha már tudjuk, hogy mely területeken kell változtatnunk, cselekedjünk azonnal. Alkalmazzunk olyan az új stratégiákat, amelyek segítenek megszervezni és visszaállítani az egyensúlyt az életünkbe.
     
  4. Ne feledjük, hogy az elaprózódás nem egyedülálló probléma, sok más anya is küzd ugyanezzel a kihívással. Ne szégyelljük segítséget kérni, ha szükségünk van rá és bátran osszuk meg tapasztalatainkat másokkal is. Az együttműködés és a szülőtársak támogatása segíthet abban, hogy könnyebben megbirkózzunk a kialakult helyzetekkel és sikeres lépéseket tegyünk azok megoldása felé.

Nyitókép: depositphotos

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja