SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zenetanulás a szülővel és nagyszerű eredmények a gyerekeknél: a Suzuki-módszer alapjai

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-08-30
Régi tapasztalat, hogy a zenei tehetség családi halmozódást mutat: a sikeres zenészek túlnyomó többségének a szülei és testvérei is játszanak valamilyen hangszeren, így a gyermek szó szerint az anyatejjel szívja magába a muzsika szeretetét. A Suzuki-módszer egy olyan zenetanítási metódus, amely a családi támogatásra épít.
Zenetanulás a szülővel és nagyszerű eredmények a gyerekeknél: a Suzuki-módszer alapjai

Hogy mennyire nem csak a géneken múlik, milyen zenész lesz valaki, jól mutatja a Virtuózok című műsor első győztesének, Lugosi Alinak az esete. Alit egy sokgyerekes zenész házaspár fogadta örökbe. A kisfiú csecsemőkorától fogva hangszerek között élt, és bár a tehetségét szüleitől értelemszerűen nem örökölhette, a családi minta és a támogató háttér hatására szó szerint csodagyerek lett belőle.

Erre a megfigyelésre épül a japán Shinchi Suzuki zenetanítási módszere is. Megfigyelte ugyanis, hogy azokban a családokban, ahol a szülő aktívan részt vesz gyermeke zenei fejlődésében, gyakorlati módon is segítve neki, sokkal kitartóbban játszanak a hangszeren a kicsik. De mégis hogyan lehet ezt kivitelezni, ha a szülő még soha nem fogott hangszert a kezébe?

Suzuki módszerének alapja a példa. Az ezt az utat választó szülők még azelőtt elkezdik a hangszertanulást, mielőtt az a gyereknél szóba jöhetne – úgy a kicsi kétéves kora körül. Otthon gyakorolnak, komolyzenét hallgatnak, de a gyereknek ebben az időszakban tilos a hangszerhez nyúlni. Egyszerűen úgy tanulja, mint az anyanyelvét, a környezetét utánozva.
A korai évek tiltása azt eredményezi, hogy a kicsiben nagyon hamar felébred a vágy arra, hogy ő is zenélhessen.

A konkrét tanítás 3-4 éves kor körül kezdődik, eddigre már a szülő is elért legalább egy alacsony szintet a tanulásban. Kezdetben nem zenedarabokat, csupán ujjgyakorlatokat tanul a gyermek, sokat ismételve, amíg készséggé nem válik. A szülő közben együtt gyakorol a gyerekkel, részt vesz vele a tanár által tartott órán is, bátorítja.

A hazánkban elterjedt gyakorlattól eltérően – ahol egy év szolfézstanulásnak kell megelőznie a hangszeres órákat annak érdekében, hogy a gyerek tudjon kottát olvasni – Suzukinál a kottaolvasás évekkel a valódi tanulás után kezdődik csak el. Mint mondta: a gyerek beszélni is előbb tanul meg, mint olvasni, miért lenne ez másképp a zenével?

A módszer nem garantálja, hogy csodagyerekeket lehet a segítségével kiképezni, nem is ez a szándéka. Sokkal fontosabb, hogy a gyerekek és fiatalok megtapasztalják a zenélés örömét, és kitartóan fejlődjenek benne.

Suzuki 99 éves korában halt meg, 1998-ban. Az elmúlt öt évtizedben gyerekek milliói tanultak a módszere segítségével. Jelenleg 8000 tanár nagyjából negyedmillió tanulót oktat szerte a világon a japán mester elmélete alapján.

Fotó: Knight Foundation / flickr

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja