SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kamaszok bőrápolása

Nagy Judit [cikkei] - 2016-06-14
A tinik bőrápolása egyre nagyobb kihívást jelent, mert egyre korábban jelennek meg a gyerekek bőrén a mitesszerek, és pattanások. Nem ritka, hogy 8-10 évesen már egy-egy fekete mitesszer megjelenik az orron, 11-12 éves kortól pedig már egy-két, vagy akár több gyulladt pattanás is.
Kamaszok bőrápolása

Ha megjelennek az első bőrelváltozások, el kell kezdeni a megfelelő otthoni ápolást. Ekkor még nem kell drasztikus szerekre gondolni, cél a bőr természetes védőrétegének visszaállítása a 5.5 pH értékre. 

Tinédzser korban komoly hormonváltozások kezdődnek, amely kihat a faggyúmirigyek fokozott működésére. A túlzott faggyútermelés felborítja a bőr természetes védőrétegét, így a kórokozók könnyebben jutnak be a bőrbe.

Az, hogy kinek mennyire lesz zsíros a bőre genetikai hajlam is, de szinte mindenkit érintenek a “T” zónában (homlok, orr, áll) megjelenő mitesszerek, pattanások. Ezen kívül még a hát felső egyharmada tekinthető tipikusan olajosabb területnek.

 

Tinédzserek otthoni bőrápolása

Átlagosan 13-14 éves kortól elkezdenek tombolni a hormonok. Az összetettebb biokémiai folyamatok miatt rendszeres arcápolási rutint kell kialakítani, hogy csökkentsük a bőr kellemetlen komfortérzetét, és a pattanások kialakulását.

Napi arcápolási rutin:
 

  • tisztítás: bőrtípusnak megfelelő arctisztítóval
  • tonizálás: a bőrtípusnak megfelelő tonikkal (a bőr 5.5 pH érték visszaállítása)
  • krémezés: faggyúmirigy működést szabályozó és összetevőkkel

Heti 1-2 alkalommal bőrradír, utána tonik, és krém.

A gyulladt, pattanásos bőrt heti 1-2  alkalommal (ha nagyon pattanásos akár napi szinten) ki lehet egészíteni gyulladáscsökkentő pakolással. Ilyen esetben fontos, hogy a napi krém is tartalmazzon gyulladáscsökkentő hatóanyagokat. 

A fénylő, zsíros bőr otthoni kezelésénél legtöbbször a bőr szárítása van köztudatban. A zsíros bőr már száraz, mert nem tud feljönni a víz. Nem szárítani kell, hanem a faggyúmirigyek működését kell csökkenteni, és megfelelően hidratálni, hogy a bőr természetes bőrfelszíni emulziója egyensúlyba kerüljön.

Az otthoni termékek megválasztásánál törekedjünk a természetes összetevőkre, és arra, hogy a bőrtípusnak megfelelő hatóanyagokat tartalmazzanak. 
 

Alapozók használata

A pattanások takarására sokan alapozót használnak. Olyan alapozót kell választani, amely természetes összetevőket tartalmaz, és kifejezetten zsíros bőrre fejlesztették ki. A rossz minőségű alapozó felgyorsíthatja a gyulladásos folyamatokat.

Az esztétikailag is zavaró mitesszereken és pattanásokon az otthoni nyomkodással sokat lehet rontani.

A pattanások a kötőszövetig lenyúló gyulladásos folyamatok. Ha nem megfelelően kezelik, a gyulladás roncsolja a kötőszöveti részt, és nagy esély van rá, hogy hegesen gyógyul, ami maradandó esztétikai elváltozást okoz.

 

Tini kezelés? Mit tehet a kozmetikus?

Többször tapasztalom, hogy a szülők tini kezelést keresnek. Szerintem nincs külön tini kezelés, csak bőrprobléma, és azt a legjobb hatóanyagokkal kell kezelni minden korban.

A leggyakoribb kozmetikai kezelés a mélytisztítás. Azok bőrét lehet így kezelni, akiknek mitesszerei vannak, és néhány, nem csomós gyulladt pattanásuk. Olyan hatóanyagokat kell a kozmetikusnak alkalmaznia a kezelésekben, amelyek szabályozzák a faggyúmirigyek működését, csökkentik a gyulladásos folyamatokat, és megfelelően hidratálják a bőrt. A legtöbb tininek ez a kezelés elegendő a megfelelő otthoni ápolás mellett. 

Ha több pattanás van a bőrön, és csomós pattanás is megjelent, nem szabad, sőt tilos nyomkodni, mert a kötőszövetbe lenyúló gyulladásos folyamatokat csak fokozza. Ebben az esetben a szalicilsavas kémiai peelingek javasoltak.


fotó: commons.wikimedia.org

A szalicilsavas hámlasztások komoly szaktudást igényelnek, mindenképp győződjünk meg róla, hogy kellő tudással rendelkezik-e a szakember. Érdemes peeling szakembereket felkeresni, akik folyamatosan képzéseken vesznek részt.
 

Mikor kell a bőrgyógyász?

Ha összefüggő, csomós pattanások vannak a bőrön, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Orvosi vizsgálat alapján lehet eldönteni, hogy hormonális, vagy bakteriális fertőzés áll-e a bőr gyulladásos folyamata mögött.

Ha komolyabb aknés problémával kerestek fel kozmetikust, győződjetek meg arról, hogy kellő tapasztalattal rendelkezik-e. Kozmetikusnak nem lehet minden típusú aknét kezelnie, fontos hogy felismerje hol a határ a kozmetikai és orvosi kezelések között!

Ha kérdésed van, az alábbi elérhetőségeken vagyok megtalálható:

Indexkép: Caitlin Regan/flickr

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

Viszket vagy ég a szeme, amikor kontaktlencsét visel? Számos oka lehet annak, hogy kontaktlencse-viseléssel összefüggő kellemetlenségeket tapasztal. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével összeszedtük a probléma hátterében álló lehetséges okokat, illetve tippeket is adunk a panaszok enyhítésére.
A szerkesztő ajánlja