SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ez történik a spermával mRNS oltás után – tényleg meddőséget okozhat?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-10-11
"A koronavírus-vakcinák meddőséget okozhatnak" - szinte futótűzként terjed ez az álhír, hiába állítják sorra a kutatók, hogy az oltásoknak nincs káros hatása sem a nők, sem pedig a férfiak termékenységére. Most amerikai kutatók is megvizsgálták, hogyan hatnak a spermára az mRNS-típusú oltások.
Ez történik a spermával mRNS oltás után – tényleg meddőséget okozhat?

Álhírek az oltásokkal kapcsolatban

Újra és újra beszédtéma, hogy kell-e tartanunk az oltástól, ha szeretnénk még gyereket. Az álhír 2020. december elején indult, amikor két férfi levélben arra kérte az Európai Gyógyszerügynökséget, hogy fejezzék be az oltások klinikai vizsgálatait, mert a vakcinák meddőséget is okozhatnak. Szerintük ugyanis elképzelhető, hogy az oltás hatására termelődő antitestek megtámadják azokat a fehérjéket is, amelyek a méhlepény kialakulásáért felelősek.
 

Nincs eltérés az ondómintákban

A kutatók azonban eddig nem találtak semmit, ami arra utalna, hogy az oltás káros hatással lenne a termékenységre. Sőt. Most az izraeliek után amerikai kutatók is megvizsgálták, hogy mi történik az ondóval az mRNS-oltások után (Pfizer-BioNTech és Moderna vakcinák használata esetén).

A vizsgálat kiterjedt többek között a:

  • térfogatra,
  • spermium-koncentrációra,
  • a spermiumok mozgásképességére
  • és a mozgásképes spermiumok számára.

A kutatást a Miami Egyetem szervezte. 45 önkéntes részvételével készült a felmérés, a 18-50 éves korosztályból, 28 éves átlagéletkorral. Az önkéntesek 53 százaléka, 24 ember Moderna-vakcinát, míg a többiek - 47 százalék -, 21 fő Pfizer-vakcinát kapott.

A kutatásban résztvevők két oltáson estek át. A második mintájukat a második oltás után 70-86 nappal adták le. A vizsgálat, aminek részleteit Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő osztotta meg Facebook csoportjában, április 24-én zárult le. Az eredményeket a Journal of the American Medical Association tudományos folyóiratban jelentették meg.

Jelentős eltérést nem találtak egyik ondóminta esetében sem. Ahogy a korábbi, izraeli kutatás is hasonló eredményre jutott, vagyis a szakemberek szerint az mRNS-vakcináknak nincs káros hatásuk a hímivarsejtekre.
 

A vakcinák meddőséget okozó hatása lehetetlen

Nemcsak a férfiak, hanem a nők esetében is hamar szárnyra keltek az olyan hírek, miszerint az oltások meddőséget okoznak. A brit szülészek és nőgyógyászok szervezete az ilyen álhírek ellen harcol, közleményében éppen ezért hangsúlyozta, hogy: „a jelenlegi vakcináknak nincs olyan biológiailag lehetséges mechanizmusa, amelynek bármilyen hatása lenne a nők termékenységére.”

oltásNataliya Vaitkevich fotója a Pexels oldaláról

A Brit Termékenységi Társaság és a gyermeknemzéssel foglalkozó kutatók szövetsége pedig kiemelte, hogy: „semmiféle bizonyíték vagy valószerű elmélet nem mutat arra, hogy a vakcinák bármelyikének hatása lenne a nők vagy a férfiak termékenységére.”

Vagyis akár közvetlenül az oltás után el lehet kezdeni a termékenységi kezelést, az oltástól pedig nem kell tartaniuk azoknak a pároknak sem, akiknek már vetéléssel is szembe kellett nézniük.

”Ezzel az álhírrel nagyon nehéz megküzdeni. A közösségi média sokak életében óriási szerepet tölt be, és könnyen összeesküvések felé vagy más sötét helyekre vezetheti az embert. Ha vannak az életedben olyan dolgok, amik miatt szorongsz, akkor azokra biztosan megerősítést találhatsz”.

Virginia Beckett, a brit egészségügyi szolgálat (NHS) vezető reprodukciós szakorvosa szerint nagyon nehéz megküzdeni ezzel az tévhittel. Az az ötlete támadt, hogy egy Twitter-videóban próbálja meg eloszlatni a kétségeket. Ebben a videóban arra is felhívja a figyelmet, hogy a meddőséget okozó hatás lehetetlen, ellenben ha valaki nem oltatja be magát, azzal saját magát és a leendő gyermekét is veszélybe sodorja.

Indexkép: Karin Henseler képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja