SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karanténbeszélgetések

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2020-12-18
A járvány időszakában féltő szeretettel óvjuk idős hozzátartozóinkat, s ez így is van jól. Azzal, hogy magunkat kell megtagadnunk tőlük, és ezt értük tesszük, a szeretet és féltés csodálatos jelét adhatjuk számukra. Ugyanakkor az idősebb korosztály magányosságot, elszigeteltséget élhet meg, még akkor is, ha a gyerekeik minden nap a küszöbre teszik a napi bevásárlást, és az unoka aszfaltkrétával rajzol nekik az ablak alatti betoncsíkra. Megmenthetjük testi egészségüket, miközben a lelkük a  testi törődés, a szeretetteli  érintés nélkül elhagyatottá, motiválatlanná válik. Az idős kori depresszió sajnos nagyon is jelenlévő állapot, ha sokszor nem is látható.
Karanténbeszélgetések

Az elmúlt száz évben nem volt világjárvány, nem rendelkezünk tehát kipróbált eszközökkel, megküzdési módokkal, bevált technikákkal a helyzet viselésére. Az elszigetelt emberek számára ma a technika szolgálhat jelentős segítségül, a számítógép, a telefon. Hogyan tudunk jól segíteni telefonon, hogyan tarthatjuk fenn magas szinten a kapcsolatot idős szüleinkkel, hogy tudjuk a távkapcsolattal átvészeltetni ezeket a társadalmi kapcsolatok terén ínséges időket?
 

A járvány alatt elszigetelten élő idős ember szoronghat, félelemmel töltheti el a helyzet ismeretlen volta, félhet a betegségtől, a kórháztól, az esetleg otthon maradó családtagját is féltheti, vagy az állatait, növényeit, abban az esetben, ha megbetegedne. Engedjük meg neki, hogy beszéljen ezekről, ne mondjuk, hogy nyugodjon meg, és hogy már nagyon sokan átvészelték ezt a betegséget. Ezzel nem nyugtatjuk meg, csak azt érzi, hogy hárítunk, nem akarjuk meghallgatni. Az emberi elme hajlamos a szorongását egy adott pontig elgondolni, és ott megijedve hirtelen abbahagyni a gondolkodást, ha már túl sok félelem kapcsolódik a gondolathoz. Később visszatérve a gondolathoz, elölről kezdhetjük az aggódást. Azzal segítünk, ha továbbgondoljuk a kínlódó idős emberrel a félelmetes képzetet, ha együtt megyünk vele végig a szorongás tárgyán. Mi lesz, ha tünetei lesznek? Mi lesz, ha kórházba kerül? Mi tölt el a legnagyobb félelemmel? Minél konkrétabb lesz a szorongás tárgya, annál könnyebb megnyugtató megoldásokat kidolgozni rá.
 

Nem kell bebizonyítanunk, hogy a félelmek nem reálisak, elég, ha csak meghallgatjuk őt, és kinyilvánítjuk, hogy megértjük a félelmeit.
 

Az idős emberek várják a bejelentkezésünket. Erre a generációra jellemző, hogy nem szívesen indítanak hívásokat, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem szeretnének beszélni. Azt szeretnék, ha őket hívnák fel, ez emberi méltóságuk része. Segítsünk nekik azzal, hogy a kialakított napirendjük része legyen a napi hívás, ami a napnak mindig ugyanarra az idejére essen. A Kis herceg rókája is szerette volna a találkozásokhoz díszbe öltöztetni a szívét, lelkünknek szüksége van a ceremóniákra, ez az állandóság érzetét nyújtja számunkra.
 

Ha sikerült a szorongást csökkenteni, és a napi kalandok témája is kimerült, kihasználhatjuk ezt a sajátságos időszakot arra, hogy a régmúlt eseményeit és emlékeit feldolgozzuk. Mindenkinek vannak meg nem válaszolt kérdései a szüleihez, itt a lehetőség, hogy ezeket feltegyük. Egyik kérdés hozhatja magával a másikat, így olyan dolgokat érthetünk meg, amik feszültségben tartottak minket évekig, és esetleg elhamarkodott döntéseink hátterében húzódtak. Adjuk meg a módját és lehetőségeit ennek az időszaknak!
 

Érezzük újra a sütemények izét, elmúlt Karácsonyok hangulatát, a nap melegét, halljuk a mezítlábak csattogását  a kövön, kérdezzük meg, te mire gondoltál, mit éreztél akkorMi volt a kedvenc mese? Milyen ruhákat hordtunk akkor? Miért hívták az Ikarust nylonbusznak?

Kapcsolatunkat idős hozzátartozónkkal egy minőségileg új szintre hozhatjuk emlékezetes, bensőséges „karanténbeszélgetésekkel”. Lehet, hogy ezekre az alkalmakra fogunk igazán jó szívvel visszagondolni, amikor majd újra ölelhetjük őket.

Fotó: Steve Buissinne-tól a pixabay.com-on

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja