Kiderült, nem véletlen a csodaszép növény viselkedése, hiszen a begónia szakszerű ápolás mellett, akár egész évben gazdag és pompás virágözönnel örvendeztethet meg bennünket.
A régóta kedvelt dísznövényt még 1690-ben fedezte fel egy Plumier nevű szerzetes-botanikus, az elnevezése is tőle származik, egy Begon nevű karibi kormányzót örökítve meg vele.
A begóniák több faj kereszteződéséből jöttek létre, innen származik formagazdagságuk.
Az ezer fajból álló növénycsalád sokfelé elterjedt, Ázsia, Afrika, Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein, de élnek az Andok fennsíkjain és a Himalája lejtőin is.
Hazánkban a szobai cserepes változat a legelterjedtebb, valamint erkélyek és sziklakertek kedvelt díszei lettek.
A fajták közös jellemzője a lapos szárgumó, amelynek rügyeiből fejlődnek ki a növény föld feletti részei. A levelek mindig szív formájúak, méretük különböző. A virágok a levélhónaljakból törnek elő, rövid kocsányú fürtökben nyílnak. A virágok bársonyosak, a fehértől, a sárgán át, rózsaszín, piros árnyalatokban pompáznak.
Néhány fajta:
Begonia semperflorens: Egynyári növény, főként virágágyásokba ültetik. Egész nyáron ontja a fehér, rózsaszín, piros virágokat. A fagy beállta előtt a töveket fel kell szednii, cserépben egész télen folytatja virágzást.
Begonia elatior: Szép, élénkzöld levelű növény, amely egész évben virágzik. Bármikor vásárolhatunk virágzó példányaiból.
Begonia hibrida Dragon Wing: Tavasszal vásárolható, gazdagon virágzó, elegáns fajta. Szintén egész évben virágzik, ha megfelelő ápolást kap. Közvetlen napfény nem érheti. Túl száraz levegőn takácsatka károsíthatja.
Királybegónia: Különböző színű és formájú leveleivel kedvelt virágoskerti növény. Tavasszal átültetést igényel, levelei két-három évet bírnak ki.
A begóniák nem igényelnek sok ápolást. A kissé savanyú kémhatású talajt kedvelik. Általában napos, világos helyet szeretnek. Nyáron rendszeres öntözés szükséges, de télen is igénylik a nedvességet, sőt vannak kifejezetten vízigényes fajták is. Virágzáskor érdemes hetente tápoldattal ellátni őket, növekedési időszakban kéthetente. A leveleket nem szerencsés permetezni, mert gombás fertőzés alakulhat ki rajtuk.
Leginkább szobahőmérsékleten érzik jól magukat, 13 C foknál hidegebbet már nem viselnek el. A huzatra és a gyakori helyváltoztatásra virág- és levélhullással reagálnak.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)