A front gyakori jelenség, és hazánkban különösen sokszor, évente több, mint száz alkalommal - vagyis pár naponta - keseríti meg számos honfitársunk életét.
A szervezet azonban néha túlzásba viszi az időjárásra való reagálást, és a hirtelen hangulatváltozáshoz még fejfájás, keringési zavarok, alvásproblémák és depresszió társulnak, anélkül, hogy ezeknek szervi oka lenne. Az orvosok „frontérzékenynek" nevezik az ilyen embereket. Aki ilyen, annak mind a ciklonok, mind az anticiklonok egyformán megterhelőek. Nem nyafognak, nem sajnáltatják magukat, ők valóban másképp működnek.
AZ EGÉSZSÉGÜNKRE HATÓ IDŐJÁRÁSI FÁZISOK
· Közepesen szép idő: álló magas légnyomású front hűvös, illetve enyhe hőmérséklettel, száraz levegő, jelentősebb éjszakai lehűlés. Frissíti és élénkíti a szervezetet, a vérnyomást enyhén emeli.
· Fokozódó szép idő: meleg, enyhe és száraz idő, emelkedő hőmérséklettel. Egészségünket nem terheli meg, fokozza a teljesítőképességet, jókedvre derít.
· Túlzottan szép idő: napos, meleg, száraz idő, csökkenő légnyomással. A hegyvidékek felől száraz meleg szél érkezik, mely kedvez a fejfájásnak és a migrénnek, a szív- és a keringési zavaroknak.
· Közelgő időjárás-változás: főként nedves, meleg levegő, csökkenő légnyomás, felhősödés. Különösen megterhelő időjárás, komoly keringési problémákat okoz és növeli a szívinfarktus veszélyét.
· Érkező időjárás-változás: alacsony légnyomású front nedves, hideg légáramlatokkal, esővel, növeli a fájdalomra érzékenységet - különösen reumásoknál.
· Lecsengő időjárás-változás: hűvös, száraz levegő, felszakadozó felhőzet, emelkedő légnyomás. Nem túl megterhelő, az esetleges panaszok ilyenkor többnyire megszűnnek.
Mi okozza?
A frontpanaszokat olyan jelenségek okozzák, mint a légnyomás- és hőmérsékletingadozás, vagy a levegő páratartalmának hirtelen megnövekedése, sőt a szélsebesség megváltozása is tüneteket generál. A frontérzékenységet erősen befolyásolja a szervezet alkalmazkodó képességét. Vannak, akiket a melegfront, vannak, akiket a hidegfront fordít ki önmagukból. Van, akinek teljesen mindegy, minden változásra rosszul reagál. Megfigyelték, hogy lényeges e tekintetben is az idegrendszer általános állapota, vagyis akik egyébként is pszichés, illetve szomatikus panaszokkal küzdenek, azoknál sokkal valószínűbb az is, hogy érzékenyen reagálnak az időjárás hirtelen megváltozására.
A melegfrontra érzékenyek a front beköszönte előtt pár órával már érzik a tüneteket. Ingerlékenység, fáradékonyság, koncentrációzavar, álmosság jelez…Jellemző tünet a szapora légzés, a vérnyomás emelkedése, a magas pulzusszám is. Sajnos, a melegfront hajlamosít a depresszióra, trombózis kialakulására is.
Ha jön a hideg
A hidegfront inkább már az időjárás megváltozása után kínozza az embert. A hidegfront hatására az idegrendszer ellazul, az ingerlékenység csökken. Tompulnak a reflexek, álmosságérzés, nehézkesebb gondolkodás és fejfájás kísérheti a változást. A hidegfrontra érzékenyek szédülnek, álmosak, a migrénre hajlamosakat komoly fejfájás kínozza, a gyomor, -vese és epebetegek pedig görcsök jelentkezésével is számolhatnak. Az asztmás rohamok, az allergiás tünetek felerősödnek, és fokozódnak az ízületi fájdalmak is. A hasi görcsök (vese-, epegörcs, hasi kólika) mellett a szív koszorúereinek görcsveszélye is nő. Lassúbbá válhat a szívműködés, ennek következménye lehet a vérnyomás csökkenése. A reumás fájdalmak fokozódását is okozhatja a közvetlen hideghatás.
Sérülékeny idegrendszer
Frontváltozások idején a levegő oxigéntartalma valamelyest csökken, tehát a szervezet megfelelő oxigénellátásához erősebb légzésre van szükség. Ez a jelenség okozhat nehéz légzést, „fulladást", illetve a szívelégtelenségben szenvedőknél komolyabb légzési problémákat is. A frontok jelentősen ronthatják a pánikbetegek állapotát. Emelkedhet a szorongásszintjük, ami hatással van a lélegzés gyakoriságára, a szívritmusa, a vérnyomásra. Vannak adatok arra is, hogy a levegő megváltozott ionösszetétele a pánikbetegségben is szerepet játszó szerotonin nevű ingerületátvivő anyag koncentrációjára hat, megzavarva ezáltal az egyébként is sérülékeny szabályozási rendszert. A fronthatások enyhítésére a szekemberek a B1-, a D- és az E-vitamin pótlását ajánlják, illetve e mellett patikában kapható gyógynövényi szerel is csökkenthetők a kellemetlen tünetek. A magas kálium- és magnéziumtartalmú ételek fogyasztása is segíthet átvészelni a fronthatások időszakát.
Őszi jelenségek
Nedves, hideg levegő. Fejfájás, magasabb vérnyomás, fokozódó görcshajlam, koszorúér-elégtelenség, növekvő kockázat a szívinfarktusra, ízületi gyulladások, reumás panaszok fokozódása, hasfájás, felvúvódás(puffadás)
Tartós rossz időjárás. Koszorúér-elégtelenség, ízületi gyulladás, reuma, puffadás, hasfájás, hascsikarás
Szép, de erősen szeles idő. Fejfájás, fokozódó görcshajlam, csökkenő vérnyomás, alvászavarok
Frontérzékenyek lehetnek a gyermekek is, főleg a kicsinyek. A leggyakoribb és leghevesebb panaszok kicsiknél az erősen szeles napokon jelentkeznek. Front idején a babák nyugtalanok, sírnak, rosszul vagy épen túl sokat alszanak, étvágyuk is megváltozik. A jelenség nem kóros, a tünetek általában két - három napig tartanak. Sajnos, a frontérzékenység örökölhető, vagyis ha a mama az, gyermeke is valószínűbben reagál rosszul az időjárás-változásra.
Az állatok sem kivételek
De nemcsak az emberek, az állatok is megérzik az időjárásváltozást. A macskák ilyenkor különös gondot fordítanak bundájuk tisztogatására, a kakasok a szokásosnál is többet kukorékolnak, a pókok pedig a front elmúltáig elnapolják teendőiket. Sajnos, ezt mi nem tehetjük meg - de számos gyógynövényi szerrel csökkenthetjük a front okozta tüneteket.
Ha Ön frontérzékeny, kérje a patikában gyógyszerésze segítségét - bizonyosan találnak a számos, speciálisan erre a problémára kifejlesztett gyógynövényi készítmény között olyat, amely az Ön panaszait is hatásosan képes enyhíteni
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)