|
Kérdezz-felelek
1 missed abortuszom volt volt kb 2 éve, azóta nem sikerül teherbe esnem, ezért is írok Önnek, hogy milyen vizsgálatok javasoltak még. Meddőségi kp-ba járunk, minden vizsgálatot megcsináltattunk, az ajánlottakat is, leleteim jók, kivéve a TSH ami 5,1, és praolaktin 51,3, minden más normális a T3:5, T4:13,8 normális, anti TPO 10.8. A belgyógyász vizsgálat nélkül Syntroxin25-t írt fel, ami azóta sem állítja be a pajzsmirigyem. Ettől függetlenül a meddőségi orvosom inszeminációra írt ki, amit én a magas TSH miatt nem vállaltam be. Várom szíves válaszát.
köszönettel és üdvözlettel,
Monalizzy
Mind a missed abortusznak, mind a meddőségnek sok oka lehet. A laboratóriumi vizsgálatok nem döntenek el mindent!!!
A sok lehetőség közül az egyik fontos tényezőre hívom fel figyemét,
A pajzsmirigy gyulladása, vagy csökkent működése akár önmagában is meddőséget, vetélést okozhat. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a pajzsmirigy működésére ható hormonok a petefészek működését is befolyásolják. A petefészek által termelt hormon szintjének ellenőrzése meddőség, vetélés, korai klimax és lombikprogram előtt is javasolt.
Menstruációs ciklus és a petesejtek érése
A női ciklus két szakaszra bontható, az átlagosan 28 nap hosszú időszak első fele a follikuláris szakasz, a második fele a luteális szakasz. Az elnevezésük a két szakaszban termelődő, a petesejt érését stimuláló hormonok nevéből adódik.
Az érésre kész petesejtek mennyisége már az élet nagyon korai szakaszában eldől, melyből pubertás korra 300-500 korai fejlődési stádiumban levő „elő alak” marad, amelynek nagy része a fejlődése során elvész, kivéve abban az esetben, ha FSH (Follikulus Stimuláló Hormon) stimulálása éri. A túlélő petesejtek közül általában mindössze egy válik dominánssá, ami az LH (Luteinizáló Hormon) hatására megérik (ovuláció). Ez a ciklikus folyamat egészen addig zajlik, amíg a petefészek ki nem merül, tehát a menopauza (klimax) eléréséig. A menopauza előtt a megtermékenyítési képesség jelentősen csökken és a menstruációs ciklus általában rendszertelenné válik.A petesejtek állapotát az AMH mutatja
A petefészek kapacitása, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető, folyamatosan csökken az életkorral, rontva ezzel a nők teherbeesési képességét. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa elmondta, hogy a petesejtek állapotáról az ún. Anti-Müllerian Hormon (AMH) vizsgálatával kaphatunk képet. A petefészek által termelt hormon mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, aktuális szintjéből éppen ezért meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását, azaz azt, hogy körülbelül mikor „fogynak el” az érett petesejtek.
Megbecsülheti a menopauza idejét!
Sajnos napjainkban egyáltalán nem ritka jelenség a korai klimax, a hölgyek mintegy 10 százaléka válik az átlagosnál jóval korábban, akár már a huszadik éveik végére terméketlenné. Emellett jellemző a gyermekvállalás időpontjának kitolódása is, ezért lényeges volna ismerni a klimax várható időpontját. Az AMH segítségével fiatal korban is meg lehet becsülni az esetleges korai menopauza bekövetkeztének valószínűségét.
Lombikprogram során is fontos a mérése
Az egyéni petefészek kapacitás (stimulálható petesejt tartalék) meghatározásra általában a ciklus korai szakaszában mért szérum FSH és ösztradiol mérést alkalmazták. Napjainkban egyre jobban elterjed az AMH mérése, mivel ennek a hormonnak a mennyisége csökken a petesejtek érése során. Ez a specifikus tulajdonsága teszi alkalmassá az AMH-t, hogy az éretlen petesejtek számáról pontos képet alkossunk. Amennyiben a mért szérum AMH értéke alacsony, akkor a petefészek rezervoár kimerült és ekkor a jelenleg ismert, az in-vitro fertilizációs (IVF) centrumokban is alkalmazott stimulációs módszerekkel sem lehet sikert elérni. Ezért egy IVF kezelés előtt mindenképpen érdemes AMH szintet is mérni, hiszen így az ab-ovo sikertelenségre ítélt megtermékenyítési procedurákat el sem kell kezdeni, megkímélve a betegeket.
Csökkent AMH szint előfordulása gyakran. Bizonyos betegségek gyakran járnak az AMH szint csökkenésével. Ilyen állapot a korai menopauza, vagy menopauza, a petefészek elégtelenség, autoimmun betegségek és pajzsmirigygyulladás. Az AMH szintje a menstruációs ciklustól független, nőkben életkor függők, a hormonszintek a menopauza felé haladva egyre csökkennek, a menopauzában mérhetetlenül alacsonnyá válnak.
Pajzsmirigy és AMH
A csökkent pajzsmirigyműködés egyik paramétere a TSH, az anti-TPO és az AMH szint között kapcsolat van. Az alacsony AMH szint a pajzsmirigy megfelelő kezelésével emelhető és a várt gyermekáldás elérhető – magyarázza Balázs professzor. A Reproductive Biology and Endocrinology folyóiratban közölt kutatásból ismertté vált az is, hogy a petesejt minősége is függ a pajzsmirigy állapotától. 431 embrió minőségét határozták meg a beültetés előtt és egyértelmű volt az összefüggés a TSH (FT4 és FT3) és az embriók minősége között. Az alacsonyabb THS esetén sokkal magasabb volt a rossz, vagy gyenge minőségű embriók száma, mint normál TSH esetén. Ez azt jelenti, hogy a pajzsmirigy működésének, gyulladásának szerepe van a meddőség, a korai vetélések létrejöttében. Az érintettek kivizsgálása során tehát a TSH és az AMH hormonok vizsgálata is indokolt.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok, üdvözlettel:
30 éves nő vagyok, babát szeretnénk a férjemmel. 9 hónapja próbálkozunk. 2 éve hagytam abba fogamzásgátló tabletta szedését, azóta rendszertelen a ciklusom, 33-40 nap között mozog, azonban minden egyes menstruáció előtt "barnázom" akár 4-5 napig is.
A nőgyógyász vérvételre küldött.
Eredményem a 3. napon:
SH: 2,84. FT3: 4,5. FT4: 13,9. Prolaktin: 630. Tesztoszteron: 0,89. SHBG: 107,8. FSH: 6,1. LH: 7,4. Ösztradiol: 149.
Eredményem a 21. napon:
Progeszteron: 1,44.
Progeszteron Exeltis írt fel a nőgyógyászom, 200 mg, reggel és este 1-1 szemet, és azt mondta, a 16. naptól szedjem. Használok ovulációs tesztet, peteérésem a 19. napon szokott lenni, jó volt így, hogy a 21. napon történt a 2. vérvétel? Továbbá jó, ha már a 16. naptól elkezdem szedni?
Barátcserje kapszulát kezdtem el szedni ebben a hónapban. Mik az esélyeim a babára nézve?
Köszönöm válaszát!
Maradok Tisztelettel: Csilla
Remélem a gyógyszrszedés mellett az áhított baba megérkezik!
A gondot abban látom, hogy nem derült ki ezen vizsgálataiból az ok, amely miatt eddig nem volt sikeres próbálozásuk.
További kivizsgálást, ill. oki kezelést kívánok, tisztelettel:
Már 2 éve küzdünk eddig sikertelenül hogy kisbabánk lehessen.37 éves vagyok,3 éve korai klímaxot állapítottak meg,a hormon eredményeim hol jó hol nem. Jelenleg 3 stimulációt indítottunk el másfél év alatt, nagyon nehezen reagálok a hormonokra. Sajnos peteérésem sincs és tavaj kiderült az is hogy mindkét petevezetékem le van záródva. Pár napja újabb stimuláción estem át,de az ösztrogénem csak 32 es volt,az Lh 6-os. Kaptam clostylbegitet és bemfolát amitöl felment az ösztrogén 74 ig de az is nagyon alacsony,így kaptam még 2 napra hormont Gonal f-et,de sajnos visszaesett az értékem 29- re.A pajzsmirigyem rendben van többször lett nézve.Azt szeretném kérdezni,hogy az ösztrogént mivel lehetne megtámogatni ,hogy feljebb menjen,valószínű ez lehet az oka,hogy nincs peteérésem sem. Természetes dolgokat próbáltam:premens,inofolic,dhea kapszula.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:Bernát Krisztina
Mindenek előtt, ne adja fel. Nálunk 5 tablót tekinthet me, ahol azoknak a babaáknak a képe van, akiknek a megérkezéséről már lemondtak az orvosok. Tudom, hogy sok lelki és testi szenvedésen van túl. Az sem vígasztalja, hogy elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszi fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
1.A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
2.A petekürt átjárhatóságának zavara 10 % (ez valószínüleg fennáll
3.A spermium-ondó betegségei 30%
4. Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%!!!!
5.Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%
Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az anovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
Mit lehet tenni?
I.Étrend:Mindkén jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonlális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
II. Mi lehet még?
Azt gondolom, hogy az alacsony ösztrogén szint már következmény, amelynek okát meg kellene találni. Mire gondolok?
Természetesen vizsgálat nélkül ez gondolati kisérlet,de bizonyára közelebb vezethet a megoldáshoz. A leírásból az valószínú, hogy a probléma hátterében az agyalapimirigy nem megfelelő működése állhat. Ennek a szervnek az autoimmun gyulladása ill. más elváltozása, az un. "üres szella" okozhat hasonló panaszokat.
Mi az üres sella szindróma?
A betegség meghatározása:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában szerepe lehet a hypophysis gyulladásának és részleges pusztulásának.
Összességében: nem reménytelen a helyzet, további vizsgálatok után oki kezeléssel van remény a gyermekáldásra.
Tisztelettel:
Évek óta szedek Euthyrox-ot (75 mg) pajzsmirigy alulműködés miatt. A TSh, T3, T4 szintem rendben van.
Rendszeresen ellenőrzik vérvétellel.
Magánúton csináltattam Anti Tpo szint mérést. Az eredmény 750 lett.
Azt olvastam, hogy ez autoimmun pajzsmirigy gyulladást jelent.
A kérdésem az lenne, hogy minél magasabb az Anti tpo szint, annál nagyobb a pm gyulladás mértéke...?
Pontosan mit mutat meg az Anti tpo?
Euthyrox-al hány évvel lehet kitolni a pajzsmirigy pusztulását?
Olvastam, hogy kb 10 évvel, de ez lehet, hogy teljesen egyénfüggő.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Az anti-TPO valóban egyik (!) jelzője lehet az autoimmun gyulladásnak.A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek apikális membránjában található meg. A TPO a tireoidea
eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinban lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon
szintézisét eredményezi.1 A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg.
A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív
autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett.Az anti-TPO antitestek aktiválják a komplement rendszert, és feltételezések szerint jelentős
szerepet játszanak a pajzsmirigy-működési zavarokban és a hipotireózis patogenezisében.Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem
minden Hashimoto-tireoiditiszes betegben, a Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrópiás pajzsmirigygyulladásban és elsődleges
mixödémában szintén jelen vannak.
Irodalomjegyzék
1. Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on
TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.
A kérdésem az volna,hogy lehetnek-e pajzsmirigy problémára utaló jelek az alábbi tünetek:éjszaka többszöri felébredésnél teljes ,"csutakos" leizzadás,fáradékonyság,erős szívtáji szorító érzés,szaporának tűnő/méréskor normális/pulzus,kalimpàló érzéssel?
Ami a háttér információ:51 éves vagyok,1 éve menopauza,másfél hónapja halt meg az édesanyám,munkahelyi stressz,aktív sport,megerőltető 10 km-es futás rákészülés nélkül/másnap reggel jelentkezett, kb. 2 hete a szívtáji fájdalom,ami azóta is tart/,semmilyen gyógyszert nem szedek
Az új háziorvosom, először jártam nála, ránézésre és tapintásra kis göböt mutatott a nyakamon jobb oldalt ès ő biztosra veszi,hogy pajzsmirigy problémám van. Semmit nem írt fel,csak beszélgettünk és azt mondta,hogy ő háziorvosként nem tud olyan vizsgálatra küldeni,ami biztosan ki is mutatná,hogy tényleg ez a bajom. Korábbi háziorvosom már többször küldött emiatt laborba,de nem találtak akkor eltérést.
Önhöz hogyan juthatok el,ha kivizsgálás szükséges?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Ildikó
Igen, elvileg lehetséges.A pajzsmirigy túlműködésének ugyanis gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart is okozhat.
A pajzsmirigybetegség további vizsgálattal igazolható és fennállása esetén oki kezelés adható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
2016 december végén kezdődött a történetem erős hajhullással (aminek akkor nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget, mivel 2016 novemberében született a kislányunk) majd remegés, nyugtalanság,idegesség indokolatlanul, szapora pulzus, magasabb vérnyomás és hasmenés következett (ezek már nyugtalanítóbb tünetek voltak, de még mindig a terhesség/szülés utáni állapottal magyaráztam). A hajhullás erősödött, csomókban hullott, foltokban hiányzott már és addigra elég komoly volt a súlyvesztés is, 5 hét alatt 10 kg. Ekkor csináltattunk egy labort, aminek az eredménye: TSH:0,004, fT4: 25,63.
Egy ismerős segítségével viszonylag gyorsan eljutottam endokrinologushoz, aki propicyl-t írt fel (3*1) és kiegészítő labort kért. A kiegészítő labor eredménye: fT3:6,09, Anti-TPO: > 1300, TSH receptor elleni AT 0,9.
A propicyl-t 2 hét után csökkenteni kellett, két hét után készült egy labor a fehervérsejtszám miatt, a gyógyszer nem bántotta, így szedtem tovább a 2*1-et, viszont a korábbi tünetek 5-7 nap után újra erősebben jelentkeztek, visszaemelte 3*1-re, ekkor erős hasmenés kezdődött, ami 12 napon át meg is maradt (gyaníthatóan nem fertőzés okozta, mert a családban nem jelentkezett senkinél semmi panasz) és egy nagyon furcsa bőrfájdalom is kísérte ezt, test szerte fájt a bőröm (has, hónalj, hát lapocka résznél, tenyér) (azt gondolom a fájdalomküszöböm elég magas, de ezt már rosszul éltem meg). Ezekhez még hozzáfűzném, hogy március hónapban 2*4 napot menstruáltam is.
Az első vérvétel utáni 31. napon újabb következett aminek az eredménye: TSH: 20,17, fT4: 7,06
A gyógyszert 2*0,5-re kellett csökkentenem és annyi a teendőm, hogy várom a következő vérvételt, hogy hogyan alakul a TSH... 2 napra elmúlt a hasmenés, ma újra jelentkezett. A bőrfájdalom szerencsére nem.
Itt tartunk most.
A kérdésem, hogy Ön szerint nem lenne indokolt valami egyéb vizsgálat vagy bármi ami egy kicsit konkrétabb annál, hogy várunk...
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
K.Anita
Az Ön története is példázza, hogy a pajzsmirigy túllműködés okát kell/(ene) megkeresni és kezelni, nem laboratóriumi adatokat......
Vizsgálat nélkül diagnózis nem mondaható, de legvalószínűbb az, hogy a szülés utáni u.n. poszt-partum pajzsmirigyggyulladás (thyreoiditis (PPT) zajlot és zajlik le.Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség).
Tünetek, diagnózis, terápia:
A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az a TPO elleni antitest nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet anti-TPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket)!!!. Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hipotireózis .A hipotireózis járhat enyhébb, szokványos tünetekkel, de feltűnő lehet a koncentráció készség és a memória romlása, az apátia, gyengeség, száraz bőr, a hideg intolerancia. Tipikus helyzetnek írják le a nemrég szült asszony néha rendkívüli kimerültségét, és a gyakran jelentkező postpartum depressziót. A szülés utáni hetek során a kis csecsemő körüli teendők és a gyakori szoptatás nagy fizikai és szellemi megterhelést jelentenek az anyának. A hozzátartozó és az orvos könnyen minősítheti kifáradásnak a PPT és a depresszió tüneteit. Japán szerzők leírták, hogy súlyos esetekben kettős öngyilkosság is előfordul (anya és csecsemő), melyet japánul „Shinjuh”-nak neveznek.
Szerencsére a Propícil kezelésen remélhetőleg már túl van...
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget . Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Oki kezelést, mielőbbi javulást kívánok:
33 éves nő vagyok, kb.5 éve küzdök pattanásokkal. Felmerült a gyanú, hogy gond lehet a pajzsmirigyemmel, egy ismerősöm szerint a T3, T4, anti TPO megmutathatja, ha baj van. Korábban a háziorvos elküldött laborvizsgálatra, de ott csak a TSH hormont nézték, az rendben volt. Valamint végeztek ultrahangra vizsgálatot is, a nyakon kóros nyirokcsomó nem volt látható. Szeretném megkérdezni, hogy ezek alapján lehet még esélye annak, hogy a pajzsmiriggyel van gondom, vagy más területet vizsgáltassak meg? Előre is megköszönöm a választ!
Kriszta
A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat. Épp az elmúlt héten volt nálam egy kedves hölgy, akinek 5 éven át ellenőrizték a TSH-át, de nem vizsgálták meg. Kiderült, hogy rosszindulatú pajzsmirgydaganata van...
Jó egészséget kívánok:
34 éves vagyok, decemberben volt a 3. vetélésem, mindegyik a 6-8 hét között.
Voltam a Klinikák Hab Ab amulanciáján, andrológia,thrombophília, inzulinrezisztencia, cytogenetika, helicobacter, 3D ultrahang eredmények negatívak. MTHRF heterozigóta mutációt kimutattak nálam és férjemnél,de mindketten szedtük a femibiont már az utolsó terhesség előtt.Uttrogestan kúpot is használta,(3x1). Pajzsmirigy, női hormonok mind rendben voltak az előző terhesség előtt,de ezeket most újrra vizsgálják(eredmények folyamatban) fullicometria is történt az is rendben van. STD panel eredmények is folyamatban,de kizártnak tartom a nemibetegséget,mivel monogám életet élünk.
A celluláris immunstátusz vizsgálaton viszont ezeket állapították meg a napokban CRP kontrollal:
T lymphocita sejtarány normális(78.2%), B lympochita sejtarány csökkent (5.9%,NK lymphocity sejtarány határérték.
NK lymphcitya szám:, 0.14 G/l
az aktivált T lymphocita sejtarány normális. A helper/szupresszor sejtarány normális.
NK funkciós vizsgálatnál fokozott aktivitást mértünk:154 %
Ritkán vagyok beteg,vannak ugyan problémáim ,de nem gondolnám,hogy az immunrendszerhez kapcsolódnak: gyomorégés,alacsony testsúly, gerincferdülés és sípőasszimetria miatti hátfájás, illetve gyakori hüvelyi folyás, időnkénti égő érzés,amit többször néztek tenyésztéssel,de nem mutattak i gombát/bakrériumot.
Érdeklődnék,hogy az előbb feltüntetett számadatok jeleznek-e valamilyen betegséget?
Kapcsolatban állhat ez a vetéléssel?Ha a kérdésekre a válasz igen, hogyan tudják kezelni?
Ha minden vizsgálat készen lesz(még 1,5 hónap, mert 2 havi ciklusmonitorozást végeznek),akkor tudok időpontot kérni ismét az ambulanciára,illetve szándékozom elmenni egy Fülöp Vilmos nevű professzorhoz is.
Kérem,ha van egy kis ideje, írjon pár sort,mert megnyugtató lennem,ha nem csak találgatnék az eredmények jelentéséről!
Köszönettel és Üdvözlettel:
Kevei Andrea
Több egyéb oka is lehet, ezek közül csak az alábbiakat említem.
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Minenek előtt immuno-endokrin kivizgsálását és oki kezelését javaslom.
Üdvözlettel:
1.5 èvig jartam a haziorvoshoz azzal a problèmàval, hogy indokolatlanul hizok, hogy olyan mintha kevès lenne a beszivott levegő, hogy nèha köhögès roham jön ràm ami olyan mintha kiszaradna a torkom, fajnak az izmaim, nem birok, hullik a hajam, es meglazultak a fogaim, wc az utolso evek alatt heti 1-2 alkalommal tudtam menni ha 3x az mar jo de ritka vokt, es allando haspuffadasom volt. Amikor tehettem aladtam, ami megjobban megrontotta es leepitette a tüneteket.68kg rol 90 kg ra hiztam 1.5 èv alatt, ami miatt nagyon szomoru voltam mert mindig odafigyeltem magamra, torzult az arcom mert szerintem pocok arcom lett, a szemôldököm vège eltünt stb. Ezeket csak azert irom le, hogy làtható jelek voltam rajtam. Mar amikor egy heten egyszer se mentem wc re semmitől, es ha keveset ettem is olyan volt mintha egesznap ettem volna mert majd ki szakadt a hasam a puffadastol, akkor nem birtam tovabb es 1.5 èv àllandó szenvedès utàn lementem az orvoshoz hogy kèrek beutalot a leirt tünetek miatt mert mar nem birok lètezni, ès legyen szives pajzsmirigy vizsgalatot is kèrni a laboron. Igy nèztek nalam TSH t ami magasabb lett, okott adott azt gondolni hogy pajzsmirigy alulműködèsem van. A leletre hagyatkozva mèg akkor irt nekem L Thyroxin Henning 50 et kèt naponta felet, ami eleinte az anyagcserèmre jo is volt, utanna a pajzsmirigy ultrahang is alatamasztotta hogy gond van, mert a jobb oldalon 6x6 mm es nyirokcsomo, mig a baloldalon több aprobbat latott. Azota izotop vizsgalatra majus közepere, mig az endokrin vizsgalatra 2018 januarjaba jegyeztek elő. Tehat meg mindig csak a lelet eredmènyem van. A haziorvosnak szoltam hogy jo lenne ellenőrizni laborral megint a gyogyszer utan hogy hat a gyogyszer, ahol kaptam egy vervetelre papirt, de egyetlen egy kèrès van rajta a tsh. 😢 A fent emlitett gyogyszertől 2-3 hete nagyon rosszul vagyok, nagyon mèlyen alszom tőle, de napközben buszon is pillanatok alatt elaludtam tőle, àllando lüktető fejfàjàsom volt ami sosem szünt meg, csak enyhült azokon a napokon amikor nem kellett bevenni, a szememet olyan mintha valami nyomta volna ki a fejemből, az izmaim meg àllandoan fajtak aktiv illetve passziv időszakomban is. A vèrnyomàsom ilyen lett hogy 115/76,. 105/70,. 90/60 . Abba hagytam most egy hete ès azota a tünetek megszüntek ugyan, de most meg megint wc re nem tudok menni igy. Kèrdeztem dr urat nem e lehetne a tsh melle nezni t3, t4, es d vitamin szintet, de ugy leteremtett hogy mit kèpzelek èn hogy merem a szakèrtelmèt megkerdőjelezni, meg ha ilyen okos vagyok menjek mas orvoshoz stb. Nem is èrtem, mert semmi rosszat nem tettem, csak olvastam sok helyen hogy a tsh önmagaban nem elèg, ès szeretnèk a betegsegemmel tisztaban lenni, hogy amit lehet megtegyek magamèrt, mert a csaladomnak mèg fontos lennnèk sokaig. Kedves Profeszor Úr! Ön szerint a leirt dolgokban mit kellene megvizsgaltatni, ön szerint mi lehet nàlam, ès mik azok amik teljes kèpet adnanak. Ugy olvasgattam hogy a selen, a jod, a d vitami, a vas, es a b12 bevitele lenne fontos, de ha igy van ez gyogyszerbe kellene, vagy milyen ètelekbe? Nagyon elvagyok keseredve a betegseg miatt is, de bevallom a hozzààllàs miatt is. Vàrom vàlaszàt, amit előre is köszönök szèpen.
/A billentyűm rossz, az esetleges hibàkèrt bocsànat. /
Mindenek előtt szakrendelésen meg kellene keresni panaszainak okát és nem a leleteket, hanem a beteget kezelni.
Az elhízásnak sok oka van, az egyik kétségtelenül a pajzsmiirgy csökkent működése lehet. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigybetegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
Mit tehetünk a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
Összegezve, mielőbbi endokrin, sze immuno-endokrin vizsgálatot javaslok ( a TSH valóbane nem elegendő a diagnózishoz!).
Jó egészséget kívánok:
Az en ciklusom 34nap hosszusagu,elvileg 04.01.en volt az ovulaciom, marcius 29.tol teljesen aprilis 4.ig mindog volt koztunk aktus a parommal, viszont en 29.tol 31.ig peteerest ereztem elegge erosen,lehetseges,hogy hamarabb fogant a baba az ovulaciotol,mert a mai napon 04.06.an beagyazodasi mellfeszulesem,jobb oldali petefeszkemben szurkalast erzek, a menstruaciom 04.18ra varom. On szerint lehetek terhes, illetve on mikor ajanlana a terhessegi teszt hasznalatat? Nem szeretnek csalodni, a parommal 6honapja probalkozunk! De 3 honapja allt be a ciklusom ujra a 18honapos kisfiam szuletese ota, o az elozo paromtol fogant meg! Elnezest,hogy hosszura sikerult! Valaszat elore is koszonom!
Minél előbbi terhességi tesztet javaslok.
Jó egészséget:
Véleményét szeretném kérni, 33 éves vagyok, 2015 tavaszán pajzsmirigy alulműkődést diagnosztozáltak nálam! Azóta letrox 100m gyógyszert szedek. Tavalyi év októberéig panasz mentes voltam. Azóta igen szélsőséges idegi és lelki gondokkal küzdök. Többször van pánik szerű rosszulétem. Egyszer ajnos a két kis gyermekem társaságában lettem rosszul, akkor mentő kellett hívni, szegények nagyon meg ílyedtek. Ideggondozóba jártam, ahol szorongást állapítottak meg, voltam pajzsmirigy kontroll uh-n, ahol az eredmény: mindkét lebeny mérs.fokban megnagyobbodott. Conturok lekerekitettek, echszerkezetük kifejezetten echoszegény, durva. Isthmus kiszélesedett, 13mm-es, szerkezete hasonló a lebenyekéhez, körülirt göb egyik oldalon sem differenciálható, nyirokcsomók nem nagyobbak.
Folyamatos szédelgések miatt nyaki ér uh nál is minden renden, negatív eredményt kaptam.
Vérképem februárban: tsh: 1,30 MIU/ml, ft4: 14,0 pmol/l, koleszterin 5,40 mmol/l, triglicerid: 2,17mmol/l, alk.foszataz: 285U/l illeve sűllyedés: 33mm/H. Többi értékem rendben volt!
Az utóbbi 3-4 hónapban azt figyeltem meg, ogy tüneteim a menstuáció elött kb 1 héttel illetve menstruáció alatti 2-3 napban felerősödnek. Mikor 2015-ben diagnoztizálták a betegséget akkor is voltak hasonló tüneteim illetven foltos hajhullásom is, ami sajnos most is jelen van október óta, talán ez nem olyan intenzítással mint 2 éve.
Magán úton csináltattam anti-Tpo szint mérését ahol sajnos igen magas lett: >1300,0 IU/ml, anti-thyreoglobulin: 247,0 UI/ml. Ezt 2016.02-ban csináltattam. Milyen időközönként kell ellenőríztetni?
gyógyszer mellet 100mg-os szelént szedek, d3 vitamint, b vitamin komplexet és magnéziumót! Január óta jobban oda figyelek az életmódomra, következtében 6 kg-tól megszabadultam. A gyógyszer adagját ilyen esetben kell módosítani? Mit tudnék még tenni, hogy tüneteim enyhuljenek, elmúljanak? Ideggondozóban sze 1 szem 0,25 frontit írtak ki, amit nem szeretnék szedni, ha nem muszály.
Sajnos tüneteim nagyon megnehezítik a hétköznapokat, így nagyon nehéz a két kiskorú gyermek ellátása is. Sajnos nagyon sokat veszekszem velük ( nem tudatosan), mindig is egy nyugodt természett voltam, amit SZERETNÉK VISSZA KAPNI!
Mit tudna tanácsolni, hogy merre hova menjek esetleg további vizsgálatok miatt!
Válaszát előre is köszönöm, egy gyógyulni vágyó!
Nem valószínű, hogy ezek a tünetei a pajzsmirigybetegségtől vannak.
Több ok mellett az endometriosis lehetséges.A rendszertelen és fájdalmas menstruáció nem természetes dolog. Nem kell megszokni, nem kell beletörődni. Ezek lehetnek akár tünetek is, egy alattomos, meddőséghez vezető női megbetegedés, az endometriózis tünetei. Ez világszerte 70 millió, hazánkban közel 200.000 nőt érint. A 25-35 év közötti nők 10 százaléka szenved endometriózisban ma
Mi az az endometriózis?
Az endometriózis egy jóindulatú megbetegedés, amelynek során a méh üregében található méhnyálkahártyához hasonló endometrium-szövet kivándorol a méhből. Az elhelyezkedéstől függetlenül azonban követi a nemi ciklus változásait, amelynek hatására belső szervi összenövéseket, immunológiai reakciókat, ciklikus fájdalmat és meddőséget okozhat. Az elváltozások érinthetik a méh izomzatát, a méhen kívüli hasűri és nemi szerveket, így a petefészket, petevezetéket, hüvelyfalt, húgyhólyagot, húgyvezetéket, májat, vesét, tüdőt és a bélrendszert is. Kialakulásának pontos oka még nem ismert.
Bár napjainkban már az időben történő felismeréssel, megfelelő kezeléssel a tünetek enyhíthetők és az elváltozások terjedése megelőzhető, nem volt ez mindig így. Sokak szerint a hosszú évekig endometriózissal küzdő Marilyn Monroe, a halálához vezető fájdalomcsillapító-túladagolással is csak a betegség okozta kínokat szerette volna enyhíteni.
Milyen tünetei lehetnek az endometriózisnak?
Legjellemzőbb a fájdalmas, görcsös menstruáció vagy épp a kismedencei fájdalom. Sokan tünetként számolnak be a fájdalmas szexuális együttlétről is. Egyéb tünetek lehetnek: deréktáji fájások, nehéz székletürítés, rendszertelen menstruáció, meddőség, fokozott vérzés, emésztőszerv-rendszeri panaszok.
Továbi endokrin és nőgyógyászati kivizsgálálást javaslok.
Üdvözlettel:
Tavaly júniusban jelentkeztek éjszakai tachycardiás rohamaim, remegéssel, éjszakai izzadással, izomfeszüléssel. Többször kellett mentőt hívnunk, illetve sürgősségi ellátást igénybe venni. Kardiológiai szempontból teljesen körüljártam az ügyet, nem igazolódott szervi ok, ugyanakkor nebibeta-t írtak fel a tachycardia kezelésére, ritmuszavart, éjszakai izzadást, ingerültséget, izomfeszülést ugyanakkor továbbra is érzékelek (menstruációs panaszaim is vannak, a fent említett tünetek a hormonális ciklussal párhuzamosan erősödnek, illetve gyengülnek megfigyeléseim szerint). TSH-t többször is néztek, ami a normál tartományon belül volt, így ezt a problémát elvetették, ugyanakkor férjemmel tegnap vettük észre, hogy a pajzsmirigyemnél egy kisebb, tapintható göb található. Nagyon nagyon szeretném Doktor Úr segítségét kérni a panaszok hátterének kiderítésében (én már csak a Doktor Úrban tudok reménykedni), sajnos időpontot csak januárra tudtak volna adni Önhöz vizsgálatra. Kérem Doktor Urat, amennyiben lehetőségem volna korábbi vizsgálaton való részvételre, jelezze!
Nagyon köszönöm előre is megértő segítségét,
üdvözlettel,
Román Márta
(06705219440)
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek, ráadásul elég rapszódikusan („meleg” göbök). Ez azt jelenti, hogy vannak olyan periódusok, amikor a laboratróriumi adatok nem jelzik a túlműködést . Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható, ill ma már a radifrekvenviás ablációtól várható..
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
Az előjegyzés nem én végzem, de van lehetőség korábbbi vizsgálatra, ha betegtrásai jelzik, hogy valamilyen ok miatt nem tudnak bejönni (jelentkezzék soron kívüli vizsgálatra a recepción, vagy kolléganőmnél Székely Meilndánál, e-mail: info@endorkinkozpont.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu
Addigi is a 99m Tc pajzsmirigy vizsgálat elvégézést javaslom.
Jó egészságet, üdvözlettel:
Voltam IR vizsgálaton és Annexin vizsgálatot is csináltak.
éhgyomri glükóz (plazmàbòl) 5,3
120 perces glükóz 4,8
Inzulin 14,2
Inzulin 120 perc 51,2
Inzulin rezisztencia (homa index) 3,34
Annexin V IgG 0,8. (0,0-8,0)
Annexin. V IgM 1,2. (0,0-8,0)
Ön szerint jók az eredmények? Egy sikertelen lombikon vagyunk túl. 26 éves vagyok. Szükséges esetleg diéta vagy gyógyszeres kezelés?
Köszönöm szépen segitségét.
Felhívom kedves figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Valóban van benne az élettanitól eltérő adat is, de kezelés csak a klinikai kép ismeretében lehetséges.
Jó egészséget:
Problémám a következő lenne: 5 évvel ezelőtt endometriózissal sikeresen megműtöttek,azóta tünetmentes vagyok és született két gyönyörű gyermekem.Tavaly ősszel mikor abba hagytam a szoptatást tanácsolták a fogamzásgátló szedését.Négy hónapon keresztül szedtem Roxanelle-t,mikor már elkezdődtek a tünetek(bőrszárazság nagyon durván szájon és körülötte,de a szememen is égő,viszkető érzés. És a alkarjaimon és belső combon is száraz,viszkető néha csalánkiütésre emlékeztető pöttyök jelennek,-tek meg.Januárban felkerestem orvosomat,aki azt mondta nem hinné hogy a fogamzásgátlótól lenne,de azért próbáljunk újat,most Mirabellát kaptam. A bőrgyógyász és a szemész meg azt mondta lehet valami allergia!!???Most már harmadik hónapja szedem az új gyógyszert,de semmi változás.
Mit tanácsolna mi okozhatja,merre induljak el?????
Előre is köszönöm válaszát!!!
Üdvözlettel Berkes Kata
A gyógyszerek vivő anyagában (vehiculumában, ez különböző, nem ritkán allergizáló lehet!) található nagy valószínüséggel elsődlegesen a kiváltó ok. Megértem gondját, de esetében a legjobb egy újabb baba lehetett volna ....
Egyelőre a Mirabella elhagyását is javaslom és ezt követően allergia tesztet..
Érthető módon a szülést követő autoimmun betegéségek is szóba jöhetnek (thyreoiditis stb). Ilyen irányú további vizsgálatát javaslom.
Jó egészséget kívánok:
Krónikus fáradság( elegendő alvás mellett is ), hajhullás,változatlan táplálkozási szokás meleltti hízás, hirzutismus tünetekkel kerültem pajzsmirigy kivizsgálásra: TSH: 3,17, Szabad T4: 1,01, szabad T3: 1,6 tartomány alatti, eközben emelkedett koleszterin értéket és Kálium értéket is mértek. Gyakran ödémásodik a teljes lábam egészen combtőtől kezdve. Szeretném a tanácsát kérni, hogy milyen vizsgálatra menjek még el, ill. létezik-e célzott T3 pótlás? Köszönöm szépen!
Ez valóban összetett probléma.A hirzutizmusnak jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas). Ezzel egyidejüleg viszont hajhullás is jelentkezik!
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Másik kérdése a T3-ra vonatkozik: igen van T3 ksézítmény és azt is lehet megfelelő indikáció alapján használni.
Jó egészséget kívánok:
42 éves, vagyok, 3,5 éve távolították el a bal oldali lebenyemet egy göb miatt. Tavaly ősszel kezdődtek reumatikus panaszaim, majd szemproblémák is jelentkeztek nálam. Pajzsmirigy ultrahangon megállapították, hogy akut pm. gyulladásom van. A szemészeti vizsgálatok után megtudtam: úszó homályokat látok, sötétebb szürkéket ill. áttetszőeket is, meglehetősen sokat. Nagyon zavaróak! Ráadásul gyakran úgy érzem, mintha lenne valami a szememben, szúr stb.
Azt olvastam, hogy ezek a problémák összefüggésben lehetnek a pm. betegségel.
Az úszó homályokat is okozhatja ez? Mit tehetnék, hogy javuljon állapotom?
Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: Mihalikné Berecz Judit
Valóban, egyes autoimmun pajzsmirigybetegségek társulhatnak szemtünetekkel. Ilyen irányú kivizsgálását javaslom.
Tisztelettel:
Érdeklődni szeretnék ha a TSH (5,42) emelkedett,de a T3-T4 érték normális ez jelent-e problémát és javasol-e további vizsgálatot.
Tisztelettel és köszönettel.
Kozákné F.Noémi
Ezt az állapotot un. subklinikus hypothyreosisnak nevezzük, amely egyéni megítélés (panaszok esetén!) igényelhet kezelést.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Abban szeretnem tanacsat kerni mert nem igazan nyugtatott meg az eddigi vizsgalat hogy lehetseges e a pajzsmirigy problema.Mult heten voltam vervetelen ahol a TSH 1,6 tehat normalis volt.Viszont allandoan faradt vagyok ejjel hol izzadok es forgolodom ez eltart sokszor hetekig, aztan utana van hogy egy hetig is jol alszom.Ettöl független delutanra allandoan faradt vagyok.Az is elöfordult egyszer hogy arra ebredtem irtozatosan faj a vallam...,sokszor van hangulatingadozasom is.Ma voltam ultrahangon mert a kulcscsont feletti reszen a nyakamnal egy dudor van amit vizsgaltak.Az orvos azt mondta hogy egy 5mm-es joindulatu ciszta majd megnezi 4 het mulva de a pajzsmirigyemnek semmi baja.Ön szerint milyen vizsgalatokat kellene meg vegeztetnem? vagy tenyleg nem allhat pajzsmirigy betegseg a tünetek mögöt? Valaszat elöre is köszönöm .Üdvözlettel Taralik Beatrix
Bizonyára véletetlen, hogy az előző kérdezőnek jeleztem, a laboratóriumi tesztek un. referencia tartományon belüli értéke, ide értve a TSH-t is nem jelenti azt, hogy semmi probléma sincs (Önnek is javaslom a fentiekben jelzett 2 beteg esetének megismerését).
Sajnos 2 héttel ezelőtt jelentkezett nálam egy kedves beteg, akinek 5 éven át rendben volt a TSH-ja, de kiderült, hogy a pajzsmirigyében daganat van...(!).
További immuno-endokrin szakvizsgálatot és célzott kezelést javaslok.
Üdvözlettel:
Gyermeket várok és pajzsmirigy tekintetében az első trimeszteri labor leleteim az alábbiak:
TSH: 2.98 (referencia: 0-2.5)
T4: 11.4 (referencia: 7.75-15.21)
T3: 4.08 (referencia: 3.8-6)
Anti -TPO 89 U/mL (referencia: 0-9)
A pajzsmirigy ultrahang mindent rendben talált nálam. Kérdésem, hogy az Ön véleménye szerint érdemes e L-Thyroxin Henning vagy más egyéb gyógyszert szednem, vagy lehetséges, hogy a szervezetem idővel magától is "rendezi" a TSH illetve az Anti TPO szintemet? Jelent bármilyen kockázatot a babára nézve, ha nem kapok gyógyszeres kezelést?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel,
Eszter
Általában egyénre szabdott kezelést szoktam javasolni előzetes vizsgálat után!
Miért?
A laboratróriumi vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés gondot okozhat.
Utalok ezen a honlapon leírt cikkemre, ennek alapján érthető lesz, hogy miért volna felelőtlenség ezek alapján gyógyszeres kezelés indikálni. "Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigybetegeket csak a TSH érték alapján kezelik!"
Üdvözlettel:
Legközelebb szeptemberben megyek Önhöz konzultációra. Ám jelenleg fogászati kezelésre járok, és szeretném, ha megírná a véleményét a javasolt kezelésről, esetleg másokat is érinthet.
A kezelőorvosom AT Antimikrobális fotodin terápiát és PAR fogágykezelést zárt kürettel javasol, ám nem tudom, ez az én esetemben elvégezhető-e? Autoimmun pajzsmirigy alul működéssel kezel a professzor úr.
Köszönöm a megértését, minden jót kívánok, szívélyes üdvözlettel, hozsu
Az Antimikrobiális fotodinamikus terápia elvégezhető, mert olyan anyagot nem használnak, amely ártalmas lehetne a pajzsmirigyre.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel: