|
Kérdezz-felelek
42 éves, vagyok, 3,5 éve távolították el a bal oldali lebenyemet egy göb miatt. Tavaly ősszel kezdődtek reumatikus panaszaim, majd szemproblémák is jelentkeztek nálam. Pajzsmirigy ultrahangon megállapították, hogy akut pm. gyulladásom van. A szemészeti vizsgálatok után megtudtam: úszó homályokat látok, sötétebb szürkéket ill. áttetszőeket is, meglehetősen sokat. Nagyon zavaróak! Ráadásul gyakran úgy érzem, mintha lenne valami a szememben, szúr stb.
Azt olvastam, hogy ezek a problémák összefüggésben lehetnek a pm. betegségel.
Az úszó homályokat is okozhatja ez? Mit tehetnék, hogy javuljon állapotom?
Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: Mihalikné Berecz Judit
Valóban, egyes autoimmun pajzsmirigybetegségek társulhatnak szemtünetekkel. Ilyen irányú kivizsgálását javaslom.
Tisztelettel:
Érdeklődni szeretnék ha a TSH (5,42) emelkedett,de a T3-T4 érték normális ez jelent-e problémát és javasol-e további vizsgálatot.
Tisztelettel és köszönettel.
Kozákné F.Noémi
Ezt az állapotot un. subklinikus hypothyreosisnak nevezzük, amely egyéni megítélés (panaszok esetén!) igényelhet kezelést.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Abban szeretnem tanacsat kerni mert nem igazan nyugtatott meg az eddigi vizsgalat hogy lehetseges e a pajzsmirigy problema.Mult heten voltam vervetelen ahol a TSH 1,6 tehat normalis volt.Viszont allandoan faradt vagyok ejjel hol izzadok es forgolodom ez eltart sokszor hetekig, aztan utana van hogy egy hetig is jol alszom.Ettöl független delutanra allandoan faradt vagyok.Az is elöfordult egyszer hogy arra ebredtem irtozatosan faj a vallam...,sokszor van hangulatingadozasom is.Ma voltam ultrahangon mert a kulcscsont feletti reszen a nyakamnal egy dudor van amit vizsgaltak.Az orvos azt mondta hogy egy 5mm-es joindulatu ciszta majd megnezi 4 het mulva de a pajzsmirigyemnek semmi baja.Ön szerint milyen vizsgalatokat kellene meg vegeztetnem? vagy tenyleg nem allhat pajzsmirigy betegseg a tünetek mögöt? Valaszat elöre is köszönöm .Üdvözlettel Taralik Beatrix
Bizonyára véletetlen, hogy az előző kérdezőnek jeleztem, a laboratóriumi tesztek un. referencia tartományon belüli értéke, ide értve a TSH-t is nem jelenti azt, hogy semmi probléma sincs (Önnek is javaslom a fentiekben jelzett 2 beteg esetének megismerését).
Sajnos 2 héttel ezelőtt jelentkezett nálam egy kedves beteg, akinek 5 éven át rendben volt a TSH-ja, de kiderült, hogy a pajzsmirigyében daganat van...(!).
További immuno-endokrin szakvizsgálatot és célzott kezelést javaslok.
Üdvözlettel:
Gyermeket várok és pajzsmirigy tekintetében az első trimeszteri labor leleteim az alábbiak:
TSH: 2.98 (referencia: 0-2.5)
T4: 11.4 (referencia: 7.75-15.21)
T3: 4.08 (referencia: 3.8-6)
Anti -TPO 89 U/mL (referencia: 0-9)
A pajzsmirigy ultrahang mindent rendben talált nálam. Kérdésem, hogy az Ön véleménye szerint érdemes e L-Thyroxin Henning vagy más egyéb gyógyszert szednem, vagy lehetséges, hogy a szervezetem idővel magától is "rendezi" a TSH illetve az Anti TPO szintemet? Jelent bármilyen kockázatot a babára nézve, ha nem kapok gyógyszeres kezelést?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel,
Eszter
Általában egyénre szabdott kezelést szoktam javasolni előzetes vizsgálat után!
Miért?
A laboratróriumi vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés gondot okozhat.
Utalok ezen a honlapon leírt cikkemre, ennek alapján érthető lesz, hogy miért volna felelőtlenség ezek alapján gyógyszeres kezelés indikálni. "Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigybetegeket csak a TSH érték alapján kezelik!"
Üdvözlettel:
Legközelebb szeptemberben megyek Önhöz konzultációra. Ám jelenleg fogászati kezelésre járok, és szeretném, ha megírná a véleményét a javasolt kezelésről, esetleg másokat is érinthet.
A kezelőorvosom AT Antimikrobális fotodin terápiát és PAR fogágykezelést zárt kürettel javasol, ám nem tudom, ez az én esetemben elvégezhető-e? Autoimmun pajzsmirigy alul működéssel kezel a professzor úr.
Köszönöm a megértését, minden jót kívánok, szívélyes üdvözlettel, hozsu
Az Antimikrobiális fotodinamikus terápia elvégezhető, mert olyan anyagot nem használnak, amely ártalmas lehetne a pajzsmirigyre.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:
Fiamnál korábban Ön NDC - t, DLE -t, struma nodosát, subklinikus hypothyreosist diagnosztizált. Legutóbbi fül -orr gégészeti vizsgálatán (állandó reggeli torokfájással küzd) a szakorvos idült mandulagyulladást vélelmezett (eleddig a manduláival nem volt problémája) és tonsillectomiát javasolt. A kérdésem az volna, hogy megalapozottnak tartja -e Ön a torokfájás és a kóros fáradtság okán a mandulák eltávolítását, továbbá mindennek megtörténte felerősítheti -e a jelenleg is fennálló pajzsmirigygyulladást. Türelmét és segítségét ezúton is nagyon köszönöm! Tisztelettel: M. Zs.
A tonsillectomiát akkor javasolom, ha az gócként szerepel, tehát a tenyésztés során ismételten baktérium tenyészik ki.
Tisztelettel:
A leírtakból jól látszik, hogy nem a laboratóriumi leleteket kell "gyógyítani", hanem a beteget.
Ami ahjhullást illeti:a hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. Ezek a tünetek nincsenek jelen minden esetben, a pajzsmirigy gyulladása még élettani funció mellett is okozhat hajhullást és más szervspecifikus autoimmun betegségeket. Ezek szerencsér már jól kezelhetők egyénre szabadott gyógyszeres terápiával.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Mivel csak augusztusra kaptam időpontot a Doktor Úrhoz így bàtorkodok itt kérdezni.
Màr többször volt pajzsmirigy gyulladàsom és kb fél éve a bal oldalt szúr és fàj olyan érzésem van mintha a bal oldalon lenne valami idegentestérzés a torkomban és a hidegek ahogy most begjöttek rosszabul lettem. csinàltatam labort és Uh. vizsgàlatot. aminek az eredménye : A pajzsmirigy mindkét lebenye norm.nagysàgú,. A jobb lebeny 12×14×44 a bal lebeny 10×14×41 mm àtmérőjű. Az alapàllomàny mko.norm.echogenitàsú és vascularisatiojú.Mko.lebenyben egy-egy apró 2-3mm átmérőjű,elmosódott kontúrú hypedens nodulus figyelhető meg.A trachea nem dislocalt.Nyaki nyirokcsom.nem tap.
vélemény :Struma Nodosa
Nem toxikus göb.
A labor: TSH:0,5307
FT4:14,76 FT3:4,78 Tireoglobulin: 0,300
Biopsziàra küldtek a leletekkel. Mi a véleménye a Doktor Úrnak a panaszok és a leletek alapjàn?
Köszönettel egy bizakodó beteg.
Sajnos a diagnózishoz a leírt tünezek és az adatok nem elgéségesek, ezek nem helyettesítik a személyes találkozást, vizsgálatot.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát. Későbbiek során un. telemedicina formájában lehet a kezelésen változtatni, un. finom hangolással, de a fentiek elhanyagolása ártalmas is lehet (utalok korábbi írásomra ezen a honlapon "Életveszélyes lehet , ha....."). A pajzsmirigy biopszia szükségességéről ezek után lehet szakszerűen dönteni.
(Egyébként, miként azt ma is írtam van lehetőség korábbi vizsgálatra).
Jó egészséget kívánok:
Szülés után fél évvel diagnosztizáltak nálam Hashimoto-thyreoditist, ami nem sokkal ezután IR-rel párosult.
Az állapotom közel 7éve kezelt, napi 100mcgr L-Thyroxint szedek, 2x500mg Merckformint, 160gr ch diétán vagyok (ez már számomra életmód és nem diéta), heti legalább 3x sportolok. IR-em gyógyul! A gyógyszereket vitaminokkal (D-vitamin, szelén, vas) egészítem ki kúraszerűen, jelenleg pecsétviaszgomba és oroszlánsörény gomba kúrát csinálok. Jól vagyok, nincs súlyfeleslegem, csupán olyan jelentéktelennek tűnő apró dolgokat veszek észre magamon, amivel más nem törődne, nekem csak jelzésértékű, hogy apró kilengések lehetnek a "rendszerben": néha hajhullás, ritkán szédülés, esténként fáradékonyság, most vagyok túl egy depressziós időszakon (körülmények nem indokolják).
Én osztom az Ön véleményét és holisztikus megközelítéssel állok saját magamhoz, a jelenlegi orvoslásban nem hiszek. A beteg segítsen magán és éljen EGÉSZ SÉG esen...
Ennek kapcsán kérdezem, hogy Ön szerint lehet-e még bármit tenni ennek a betegségnek a jobb viselése érdekében? Nehezen fogadtam el, hogy nekem ez van, de miután elfogadtam, mindent megteszek azért, hogy felelősségteljesen álljak hozzá. Korábban egy orvosom azt mondta, hogy emiatt ne legyen betegségtudatom. De sajnos van. Azért Önt kérdezem, mert habár az endokrinológusom elismert szaktekintély, nem nyitott az alternatív kezelésekre, gyógyszer és semmi más!
Konkrét kérdésem a szerves jód bevitellel kapcsolatos (a szervetlen jódot kerülöm!!!). Több tanulmányt olvastam pro és kontra, jelenleg az ellenjavallat felé hajlok...azt mondják a kutatók, hogy a szerves jód nagyon is kell, de a Hashimoto miatti gyulladásos állapot miatt azonban sokan ellenzik. Professzor úr, buta kérdés, de Hashimoto estén állandó a gyulladás?
Egy ideje szemezek egy kiváló Spirulina készítménnyel, aminek számos jótékony hatása van, de nyilván ez nagy mennyiségben tartalmaz szerves jódot, mint minden alga, ezért teljesen tanácstalan vagyok.
Köszönöm megtisztelő figyelmét és előre is köszönöm szíves válaszát!
Aemmnyiben leírásából kihámozható: krónikus autoimmun gyulladással és IR-val kezelik.
Sajnos a kérbetegség gyakran társul egymással.
Ezek a kórállapotok kezelhetők! A gond a szrvetlen jóddal van, a Spirulinát nem ajánlom!
Más készítményekkel is érdemes vigyáznia:
• Miképpen hatnak a szintjére egyes gyógyszerek?
Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH szintre. A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
Hormonális fogamzásgátlók
Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
Oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:
Több éve már, hogy kiderült, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. Közben 2 éve mióma miatt kivették a méhemet. Legfrissebb (2017.02.15) labor leletem a következő: TSH: 0,468 , T4: 0,94, T3: 3,01.
Ultrahang leletem: Pm. jobb lebenye 19x24x48 mm. Alsó harmadában 3 mm-es echoszegény képlet látható, A pm. bal lebenye 20x18x45 mm Kp. harmadában ventralisan 6x7 mm-es echoszegény göb ábrázolódik. Az isthmus vastagsága 4 mm, benne 4x6 mm-es echószegény göb ábrázolódik.
A nyaki nagyerek mentén megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható, a nyaki nagyerek lefutása megtartott.
Közben szemészeten is voltam homályos látás panasszal, ahol a műszeres vizsgálatok semmilyen eltérést nem mutatott ki, viszont aggaszt, hogy "fátyolos" a látásom. Elveszítettem az éleslátásom.
A tiszteletteljes kérdésem az lenne, hogy a pajzsmirigy leleteim mennyire adnak aggodalomra okot, illetve van-e összefüggés a rohamos látásproblémával a pm. túlműködés? (Nincs kidülledve a szemem.)
Van-e valamilyen étrendkiegészítő, illetve vitamin, ami helyrebillenthetné a pm. működésem. Nem szeretnék gyógyszert szedni, csak ha nagyon muszáj.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Dorka
Mindenek előtt az étrendkiegészítő alkalmazása is a betegség jellegétől függ és előzetes vizsgálatot igényel. Az új növényi erdetű un. fitohormon kezelésen dolgozunk. Fontos azonban, hogy nincs " általános csodagyógyszer", hanem a betegségnek megfelelő célzott terápia (sajnos erre ritkán gondolnak!).
A pajzsmirigy egyes betegségei társulhatnak szembetegségekkel is.
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
További kiegészítő vizsgálatot és célzott kezelést javaslok, tisztelettel::
A nyálból végzett hormon vizsgálat mennyite megbizható? Amit pl a német laborban végeznek?köszönöm
Van ilyen, pl. a kortizol meghatározás. A többi semikvantiativ eredményt ad csak.
Jó egészséget:
Ilyen több is van. A választás attól függ, hogy mi okozza a túlműködést és milyen fokú.
Decemberben derült ki, hogy a férjemnek pajzsmirigy problémája van. Először túlműködése volt, ez azonban átment alulműködésbe. Legutóbbi, egy héttel ezelőtti vérvételen a TSH-ja 48. Mai napon kapta meg az anti-TPO vizsgálat eredményét: 1300. Két hete járt nyaki ultrahangon is, göböt nem találtak, szövet károsodást viszont igen. A kérdésem, hogy létezik-e olyan módszer, amivel az anti-TPO szint csökkenthető, a pajzsmirigy károsodás lassítható, vagy kizárólag a T4 hormonpótlás az egyetlen ismert kezelés?
Köszönettel,
Dobóczy-Veres Andrea
Igen, létezik. Ennek beállítása egyénre szabott terápiát igényel.
Jó egészséget kívánok:
Több mint egy éve fordultam először orvoshoz a problémámmal. Hőhullámok, vizesedés, szédülés, fáradékonyság, hajhullás, hízás, pattanásos bőr stb. Több szakorvosnál jártam, góc kutatás is végeztek de minden eredmény negatív lett.
Mivel 39 éves vagyok így elvégeztek egy hormonlabort és inzulin terhelést is. Ezt követően nőgyógyász javaslatára abbahagytam a fogamzásgátló szedését (hogy valós eredményeket kapjunk) így egy második labor is készült 6 hónappal később. A labor eredmények alapján (lentebb részletezem) a nőgyógyász Qlaira nevű fogamzásgátlót írt fel (korábban yadine-t szedtem) ami sajnos nem hozott javulást.
Ezt követően felkerestem egy endokrinológus nőgyógyász szakorvost a Budai Endokrin központban. Véleménye szerint nem megfelelő a Qlaira hormontartalma ezért trisequens tablettát írt fel.
Kérdésem az, hogy van e más mód esetleg a hormonjaim rendbetételére, az életminőségem javítására és a tüneteim csökkentésére. Annyi negatív véleményt olvastam a trisequens-ről, hogy nem szívesen kezdenék vele, lévén, hogy jelenleg még csak 39 éves vagyok, ami azt jelenti hogy az elkövetkezendő 15 évben szükséges lenne a szedése ami igen nagy kockázatot jelenthet.
1. labor 2. labor (6 hónappal később, -fogamzásgátló mentes időszak)
TSH: 0,870 mIU/l 1,24 mIU/l
FSH: 62,0 IU/L 60,6 IU/L
LH: 16,6 IU/L 18 IU/L
Prolactin: 498 mIU/l 305 mIU/l
Progeszteron: 0,77 nmol/l 0,93 nmol/l
Ösztradiol: <43,6 pmol/l 67,9 pmol/l
Tesztoszteron: < 0,350 nmol/l <0,35 nmol/l
SHBG: 422,9 nmol/l 111,7 nmol/l
DHEA-S: 2,03 umil/l 2,87 umol/l
Éhgyomri glukóz (plazmából): 5,0 mmol/l
60 perc glukóz: 3,6 mmol/L
120 perc glukóz: 4,2 mmol/L
Inzulin: 7,4 mIU/L
Inzulin 60 perc38,4 mIU/L
Inzulin 120 perc 16,8 mIU/L
Homa index: 1,64
(mivel csak 1 file csatolható így a második - hormonmentes labor eredményeket csatolom is, a referencia tartományok miatt.)
Doktor Úr, mit gondol, létezik valamilyen más alternatíva esetleg amit érdemes lenne megpróbálni?
(Barátcserjét szedtem több hónapig, de sajnos az sem segített.)
Természetesen nem ezen weboldalon várom a megoldást a problémámra, igenlő válasz esetén felkeresném Önt szakrendelésén.
Válaszát előre is megköszönve
Tisztelettel:
Horváth Viktória
Természetesen nem kommentálhatom a leleteit, de lehet segíteni. Ehhez nem feltétlen szükséges szintetikus készítmény.
Kérem kérését jelezze kolléganőmnek, Székely Melindának:
szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Az interneten találtam rá a "pajzsmirigy is állhat a fájó kézzsibbadás mögött" cikkre, és szeretném tanácsát kérni, hogy hova forduljak a problémámmal.
Ez év januárjában erős váll és kézfájdalmam volt, nyaki gerinc MR vizsgálat CV discus herniát igazolt. Ez irányban kezeltek, szteroid injekciókat kaptam, melynek hatására 1 hónap múlva fájdalmaim megszűntek, de a baloldali kézzsibbadás megmaradt. Ez elég erős zsibbadás volt, elgyengült teljesen a kezem. Idegsebészetre küldtek, ahol személyes konzultáció után a doktor úr véleménye szerint a bal váll problémás, ez irányba kellene vizsgálni. Ahogy az idő haladt előre, a jobb kezem is kezdett zsibbadni. Kezdetben csak néha, mára már szinte folyamatos a zsibbadás. Voltam ENG vizsgálaton is, ereménye: normál ENG értékek. Cubitalis, carpalis alagút syndroma nem igazolható. Érsebészet szakvéleménye: addson manőverek során pozitivitás nem észlelhető, nehezített Addosnál tapintással szintén nincs lényeges differencia, dopplerrel: stenotikussá válik kissé az axillaris art. hangja. Egyéb helyen kóros nem észlelhető, subclaviák fölött zörej nem észlelhető. TOS manőver során valamelyest kompr. igazolható, ezért ilyen irányú tornáztatása szükséges.
Ezek a vizsgálatok zajlottak le eddig, de szeretném a pajzsmirigy problémát is leírni, melyet 2015-ben diagnosztizáltak. Oda is a reumatológus doktornő küldött, tehát nem voltam endokrinológiai szakrendelésen a leletekkel.
Az uh eredménye: A jobb lebeny felső harmadában egy echoszegény udvarral körülvett 11x6 mm-es kevert echoszerkezetű, az alsó pólusban egy 9x7 mm-es, ugyancsak kevert echoszerkezetű göb látható. Az alsó pólusban lévő göbban micromeszesedés is elkülönül. A bal lebenyben több 14-7 mm nagyságú, kevert echoszerkezetű göbök ábrázolódnak. Az alsó pólusban lévő 14 mm-es göbn kifijezetten heterogen szerkezetű, melyben apró meszesedések is feltűnnek. Egyebekben a lebenyek szerkezete echoszegényebb. Vascularizációjuk megtartott. Az isthrmus nem szélesebb. A nyaki nagyerek szabályos lefutásúak, környezetükben megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható. Mindkét carotis bulbusában durva meszesedések ábrázolódnak. A bal oldali v. jugularis normális tágasságú, benne kifejezetten lassú áramlás ábrázolódik. Voltam izotópos vizsgálaton is, onnan küldtek aspirációs cytológiai vizsgálatra, melynek diagnózisa, C2 (malignus folyamat fennálása nem bizonyítható) A cytológiai kép follicularis colloid struma és degeneratív folyamatai jelenléte mellett szól. Ezek voltak 2015-ben, azóta évente kell menni kontroll vizsgálatra, de lényeges eltérés nincs azóta. Voltam carotis duplex vizsgálaton is, eredménye: mindkét ACC és főleg carotis oszlási, ACI kezdeti jelentős arteriosclerosis jelei, jó áramlás, jelenleg súlyos szűkületre utaló jel nincs stenosis mértéke 40 % alatti.
Elnézést kérek, hogy ilyen hosszúra sikerült, de nagyonelkeseredett és tanácstalan vagyok, hogy milyen irányba induljak tovább, hogy megtalálják, mitől van a zsibbadásom a kezeimben, illetve sokszor a nyelvemben is érzem. Az Ön által írt cikkben olvastam, hogy sok esetben küldözgetik a pácienst mindenfelé vizsgálatra, még sincs meg a probléma oka. És lehet hogy a pajzsmirigy a felelős mindenért? Szerettem volna Önhöz időpontot kérni, de sajnos nagyon sokára tudnának biztosítani, ezért kérem tanácsát, hogy Ön véleménye szerint milyen irányba próbálkozzak a problémám kiderítéséhez.
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel
Hülber Attiláné
Köszönöm levelét, biztosan lesz korábban időpont, csupán Székely Melinda kolléganőmnek jelezze ezt: szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu
Valóban a pajzsmirigy csökkent működéséhez ilyen tünetek járulhatnak.Ilyan esetekben a célzott, egyénre szabott kezelés eredményes lehet.
Jó egészsége kívánok:
Tavaly májusban jártam Önnél személyesen, pm alulműködés, Hashimoto miatt. 42 éves vagyok, 3 vetélésem volt, gyermeket szeretnénk. Az elmúlt 1 évben volt 2 sikertelen IVF beavatkozásunk. A férjemmel arra az elhatározásra jutottunk, hogy még 1 alkalommal megpróbáljuk saját petesejttel, de ha nem leszünk sikeresek, akkor élni fogunk a donor petesejt adta lehetőséggel. Syntorxine 75 kapszulát szedek (reggel, éhgyomorra, utána egy óráig se kávé, se étel), korábban L thyroxint szedtem, a gyógyszerváltást ön javasolta. Napi 2 szem Seleno Precise 100-at és egy hónapja kezdtem a low dose naltrexone terápiát (napi 4,5 mg). Nem szedek jód tartalmú terhesvitamint. Most ellenőriztettem a pajzsmirigy értékeket, a TSH jó, a t4 már kicsit magas, de az anti TPO nem változott, pedig abban bíztam, hogy a szelén, a LDN javítanak az értéken. Pontosan ezek az eredmények: TSH 1,094 mIU/L, szabad T4 16, 03 pmol/L szabad T3 5, 11 pmol/L Anti TPO 445 U/ml. Betartom a Doktor Úr által javasolt „babaváró étrendet”. Szedek DHEA-t (az AMH érték eredményére még várok). Mit tehetek az Anti-TPO értékének csökkentése érdekében? A kicsit magas T4 értékkel van-e valami teendő, kell-e változtatnom a gyógyszerszedésen? A Hashimoto mellett még alloimmun problémára derült fény a 3. vetélésem után, arra 2 alkalommal kaptam Ivig kezelést. Ilyen eredmény mellett szabad-e újabb lombik programba kezdeni? PGS vizsgálat lesz, tehát visszaültetésre csak 2 hónap múlva fog sor kerülni. A donor petesejtes beavatkozás nagyon drága, májusban tervezzük, ha addig nem járunk sikerrel, de számomra kérdéses, hogy a magas anti TPO érték nem okozhat-e vetélést vagy magzati károsodást. Sok sikert és jó egészséget kívánok Professzor Úrnak, bizakodva várom válaszát! Köszönettel, Eszter
Több kérdést is tett fel,amelyek közül néhány vizsgálat nélkül nem válaszolható meg. Az anti-TPO esetében nem feltétlenül a titer számit, hanem a kedvezőtlen hatásának kivédés szelénnel vagy más készítménnyel. A low dose naltrexone terápia nem feltétlen a csökkenti az anti-TPO, inkább a thyreoglobilin elleni antitest szintet. FT4 érték emelkedett volta nem jelent gondot.
Az újabb beavatkozás előtt kontroll vizgsálatot javslok, jókívánságat köszönöm és viszont kívánom, tisztelettel:
Háziorvos beutalására mentem újra pajzsmirigy kivizsgálásra, most 40 évesen, megnagyobbodott pajzsmirigy miatt, panaszmentesen. Előzőleg 8 éve voltam, akkor a hormonszint rendben volt, UH-n elszórtan 4-11 mm-es göb és ciszta ábrázolódott.
Most ez szerepel a leleten: jobb lebeny alsó felében 20mm echoszegény göb, bal alsó harmadban 36 mm legnagyobb átmérőjű, folyadékos és meszesedéseket tartalmazó, hálóval övezett göb található. Egyebekben pm. lebenyek és isthmus mérete, és ismert cisztáinak, göbeinek nagysága érdemi változás nélkül. Hormonok rendben, nyelés, légzés nem gátolt. Scintigrafian pedig: Jobb lebeny 6,3x2,8 cm, bal 7,5 x 3,6 cm, isthmus kiszélesedett. Lebenyek alsó széle fekvő helyzeten csaknem a jugulum vonaláig ér. Aktivitás a lebenyekben egyenetlen. Bal lebeny alsó felében tapintható göb nem vette fel az izotópot.
Az endokrinológus ezután a sebészetre küldött, hogy ezt bizony műteni kell. A sebész visszaküldött az endokrinológushoz, hogy citológiához vegyen mintát, mert az alapján tudja eldönteni, hogy milyen műtét legyen, mennyit kell vágni. Ma vett is mintát az endokrinológus, egy vizsgáló székre fektetve, UH nélkül, kitapintással szúrva 1 db mintát, bár szerinte felesleges, mert az eredménytől függetlenül lehet, h 1 cm-rel arrébb más típsú sejtek vannak.
Mi a véleménye? Elegendő akkor ez a mintavétel annak eldöntésére, hogy van-e rosszindulatú elváltozás a pajzsmirigyben? Illetve ha nincsen, Ön szerint ezt a méretet feltétlenül operálni kell? Lehetséges-e, hogy pl. terhesség alatt nőtt a göb (4 éve szültem), de azóta rendben van? Vagy összefügghet-e azzal a növekedése, hogy hetek óta torokfájástól szenvedek, ami pár naponta elmúlik rövid időre, majd megint visszatér?
Köszönettel: Halász Erika
Sem szakmai, sem etikai szempontból nem volna helyes, ha a történteket kommentálnám vizsgálat nélkül.
A pajzsmirigy göbös betegségeinek több típus van.
A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. meleg göbök pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a hideg göbök pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek. A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően tárolás alapján egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai vizsgálat indokolt.
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen .
Kiváltó okok:
I. Endogén (genetikai) faktorok:
A pajzsmirigy-specifikus gének mutációi okozhatják a göbök kialakulását. Ezek mind a szerv túlműködését, mind csökkent funcióját eredményezhetik.
II. Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak és a jóddal nem megfelelően ellátott terhességnek meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
Fontos azonban kiemelni, hogy az anorganikus jód (ezt tartalmazhatják egyes magzatvédő vitaminok, a Betadin kúp és oldat is) a pajzsmirigy-gyulladásban szenvedők számára a betegség fellángolását, túlműködő göbös pajzsmirigy esetén a betegség rosszabbodását okozhatja!
Komplex vizsgálatok:
A pajzsmirigy göb minden esetben vizsgálatot igényel, tisztázni kell annak, ill. azoknak a méretét, számát, funkcióját. A pontos diagnózis felállításához a beteg részletes kikérdezését, az anamnézis felvételét követően a nyaki terület fizikális vizsgálata történik, melyet pajzsmirigy ultrahang követ. A fizikális vizsgálat során rendszerint az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával azonban már lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derülhet. Az UH vizsgálat alkalmas nemcsak a diagnózisra, hanem a göbök méretének meghatározására és a nyomon követésre egyaránt. A pontos diagnózis felállításának lényeges eleme a TSH hormon vérvétellel történő meghatározása, illetve a már korábban említett izotópos vizsgálat. Az izotópos vizsgálat (szcintigráfia) választ ad a göb funkcionális természetére (meleg vagy hideg göb). A biopszia elvégzése pedig, különösen hideg göbök esetében, az esetleges rosszindulatú elváltozások vizsgálatához szükséges.
Nem csak a műtét jelentheti a megoldást?
A pajzsmirigy göbök terápiája mindig egyénre szabott, a beteg állapotának megfelelő módon valósul meg. A következőkben általánosságban ismertetem a kezelési lehetőségeket.
A göbök kezelésének egyik sarkalatos kérdése a TSH képződésének visszaszorítása. A tartósan magas TSH szint ugyanis hozzájárul a hideg és a meleg göbök számának emelkedéséhez. Jellemző azonban, hogy mind a meleg, mind a hideg göbök lényegében autonóm módon viselkednek egy idő után, azaz TSH jelenléte nélkül is növekednek.A göb növekedése esetén, továbbá ha a citológiai vizsgálat daganatos elváltozás gyanúját veti fel, a műtét elvégzése szükséges.A nem rosszindulatú és a jódot felvevő pajzsmirigy göbök kezelésre az utóbbi évtizedekben radiojód kezelést alkalmaztak váltakozó sikerrel.
A legújabb módszer a Rádiófrekvenciás abláció (RFA)
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%. Intervenciós radiológia helye a mai medicinában.Az intervenciós radiológia olyan klinikai irányzat, amely hagyományos műtéti beavatkozás, a testüregek megnyitása nélkül végez sejt- vagy szövetmintavételt, hajt végre gyógyító vagy diagnosztikus eljárásokat. Kivitelezéséhez képalkotó irányítást használ (CT, MR, ultrahang vagy fluoroszkópia). A radiológiának ez az ága az elmúlt időszakban rendkívül sokat fejlődött, mint külön szakma foglal helyet a gyógyításban.
Ma már nálunk erre a kezelésre is van mód (utalok ezen a honlapon leírottakra!)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Ezen a fórumon olvasom rendszeresen a válaszait, nagyon értékes információkhoz jutottam eddig is, és a segítségét szeretném kérni. Már bejelentkeztem Önhöz, novemberre kaptam időpontot. Addig is szeretném megkérdezni, hogy mivel tudok javítani a helyzetemen. 47 éves nő vagyok, 2015 novemberében invazív lobuláris karcinómával operáltak. Masztektómia mellett döntöttem, így elkerültem a sugarat és a kemoterápiát. Mára teljes remissziót sikerült elérni. Jelenleg csak Zitazoniumot szedek. Más gyógyszert nem, mivel 2010 óta amenorrhoeám van. Emiatt a probléma miatt 2010 óta számos orvosnál jártam: endokrinológusnál és min. 5 nőgyógyásznál. 2014-ben műtöttek petefészek cisztával és méhmiómával. Ma már tudom, hogy a problémáimat a progeszteronhiány és az ösztrogéndominancia okozta. Az orvosok fogamzásgátlókat ajánlottak (ami szerintük rendezte volna a menstruációt), és végül az egyik nőgyógyász 2015 februárjában felírta a Trisequenst, amit elkezdtem szedni, és emiatt melldaganatom lett 8 hónap alatt. Nagyon bánt, hogy tudtam, hogy a hormonális problémám súlyos, segítséget is kértem, mégis bekövetkezett a tragédia. Előzményként pajzsmirigy problémám is volt 2003 óta. Erre is csak most jöttem rá, hogy ezek a betegségek összefüggenek egymással. Akkor egy vírusos gyulladáskor az anti-TPO értékem 600 volt. Azt mondta az orvosom, hogy alulműködés fog bekövetkezni idővel, de ez a mai napig nem következett be. 2015 óta, gyökeres életmódváltás segítségével jelenleg 48-ra sikerült levinni az anti-TPO-t. Egy éve finomított szénhidrát mentesen és cukormentesen táplálkozom, fél éve gluténmentesen, tejtermékmentesen is, autoimmun protokoll szerint étkezem, sportolok, futok, jógázom, relaxálok, lefogytam 6 kilót, jelenleg 59 kiló vagyok (168 cm magas), kizártam a vegyszereket a környezetemből, krémeket, samponokat stb. D3-vitamint szedek (3000 NE/nap), szelént (2*100/nap), probiotikumot a gyomorfunkció erősítésére. Mégis aggódom, hogy a Zitazonium mellett is továbbra is fennáll a hormonális egyensúlytalanság. A prolaktinszintem nagyon magas. A progeszteronszintem nagyon alacsony. Félek, hogy a daganat visszatéréséhez ezek az értékek továbbra is jó táptalajt jelentenek! Értékeim 2017 februárjában: TSH: 2,04mIU/L, FT4: 9,54 pmol/L, FT3: 4,34 pmol/L, tireoglobulin: 13,08, anti-tireoglobulin: 3,5 U/mL, anti-TPO: 48,1 U/mL, reverz T3: 0,14 ng/ml, csináltattam koponya MR-t, ami nem mutatott ki adenómát. Total 25-OH D-vitamin: 119 nmol/L, LH: 33,57 U/L, FSH: 57,65 U/L, prolaktin: 165 mIU/L, ösztradiol: kevesebb, mint 73 pmol/L, progeszteron: 0,8 nmol/L, tesztoszteron:1,1 nmol/L. Pajzsmirigy ultrahang eredménye: "A pm képe diszkrét diffúz parenchyma laesiora utalhat. Az isthmusban kisméretű struma-göbök figyelhetők meg." Kérdésem az lenne, hogy csökkenthető-e a prolaktinszintem olyan módon, ami nem eredményezi a daganat kiújulását. A progeszteronszint emelhető-e biztonságos módon (természetes progeszteron, barátcserje stb.), vagy ez az esetemben kizárt? Biztonságban vagyok-e jelenleg a daganat kiújulása szempontjából? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!
Köszönöm, kedves sorait,meg kell jegyeznem, hogy korábbi vizsgálatra is lesz mód...!
Igyekszem legalább panaszai egy részére választ adni.
1. Sajnos a pajzsmirigy betegségei esetében az emlő daganatok veszélye, rizikója nagyobb, ezért szoktam elvégezni az esetek nem kis részében az emlő átvizsgálását.
2. A Trisequens valóban növelheti a daganat iránti fogékonyságot.
3. A leletei alapján az eddigi diéta és kezelés megfelelőnek látszik, ennek beállítása, "fínom hangolása" a vizit során lehetséges.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Körülbelül másfél évvel ezelőtt volt az első pánikrohamon éjszaka. (kivert a víz, izomgyengeség a lábamban, szapora szívdobogás, félelem) Korábban soha nem volt ilyen panasz.
Kb. fél-egy óra elteltével szűnik meg, illetve levegővétel segítségével. (levegővétel, benntart, kifúj, benntart 4-ig számolva)
Körülbelül másfél évvel ezelőttig szedtem fogamzásgátló tablettát is: Dienille-t. Igazából nem tudom miért hagytam abba a szedését, mivel babát nem szeretnénk még.
A TSH szintem rendben szokott lenni, de a családban vannak pajzsmirigy problémák, dédinagymamámat strumára műtötték évekkel ezelőtt, és anyukámnak is vannak problémái.
Szeretnék érdeklődni, hogy Ön szerint a pánikrohamokat, rossz közérzetet, félelemérzetet, heves szívdobogást okozhatja-e a pajzsmirigy, illetve más hormonális probléma?
Egyébként szedek magnéziumot, B vitaminokat, D vitamint, illetve az alvás segítéséhez Sedacur Fortet. Rendszeresen iszom citromfű teát.
Van amikor sikerül elaludnom nagyon hamar, de akkor kb. egy-két óra múlva felébredek és jön a pánik. Van, hogy már az elalvás is nagyon nehezen megy.
A háziorvos felírt nekem Concor 5mg-t, abból szedek felet naponta, de van hogy két-járom napig nem is veszem be, mert jól vagyok.
Milyen hormonvizsgálatok illetve egyéb vizsgálatok elvégzését javasolja?
Előre is köszönöm szépen!
A pánik rohamnak sok oka lehet, ezek között a pajzsmirigy egyes betegségei is szerepelnek. Amennyiben az alkalmazott kezelés mellett panaszai továbbra is fennállanának, akkor endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:
Szeretném megkérdezni, hogy ha az Anti-Tpo szintem 156, akkor ez már okozhat e termékenységi problémát, teherbeesés esetén spontán vetéléseket, vagy ez az érték még nem vészes...
Szelénből mennyi a még biztonságosan szedhető, napi maximum mennyiség?
Nagyon jókat olvastam arra vonatkozólag, hogy hatékonyan csökkentheti az Anti-Tpo szintet,
akár meg is gyógyíthatja az autoimmun betegséget.
Ön szerint miért okoz fáradtságot, szétszórtságot a levothyroxine tartalmú gyógyszer?
Ez idővel meg fog szűnni? Ha ez tényleg szervezet azonos pajzsmirigy hormon, nem értem mitől jelentkezik ez a mellékhatás.
Válaszát előre is köszönöm!
1. Az anti-TPO szint emelkedése okozhat termékenységi problémát.
2. A szelén kezelés mellett a vérben cészerű a szelén szintet meghatározni.
3. A levothyroxine általában nem okoz fáradtságot, szétszórtságot. Persze attól is függ, hogy melyik készítményt használja.
Jó egészséget kívánok: