|
Kérdezz-felelek
36 éves 3 gyermekes anyuka vagyok, pajzsmirigyem tele kisebb-nagyobb hideg, és meleg göbökkel. Biopszián 2 éve voltam, eredmény negatív. Az orvosom teljes eltávolító műtétet javasol, el is mentem sebészhez konzultálni, aki a műtet előtt mindenképp javasolja, hogy járjak utána kaphatok-e radiojód kezelést. HA kaphatok, akkor inkább az, mint a műtét. Ezen kicsit meglepődtem, mivel az endokrinológusom egyáltalán nem említette. Több gyermeket nem szeretnénk. Doktor Úrnak mi a véleménye, melyik lehet a jobb megoldás? Úgy tudom a műtét, és a sugárterápia után is gyógyszert kellene szedni életem végéig. Válaszát előre is köszönöm!
Valób az esetek jelentős részében radiojód kezeléssel, ill. az un. radio-frekvenciás úton a pajzsmirigy kezelhető. Előtte endokrinológiai vizsgálat indokolt.
Mi az RFA?
Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon
végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma)
rádiófrekvenciás ablációval történő, nyitott műtét nélküli
kezelését. A régióban elsőként Magyarországon lehetséges a vágás nélküli pajzsmirigyműtét! Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a
régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai
egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
A lényeg: egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Babatervezés kapcsán a nőgyógyász kiírt prolaktin terheléses vizsgálatra. (Alapból teljesen jó a prolaktin szintem, az alsó határértéknél van.) Terheléses vizsgálat (Cerucal injekció) után 4000 fölé ment, erre Bromocriptint írt fel az orvos, sajnos sok mellékhatása lett és a ciklusomat is összezavarta. Kíváncsi lennék Doktor Úr véleményére, hogy mennyire releváns ez a terheléses vizsgálat, tényleg annyira jelentős, ha terhelés hatására megy csak fel a prolaktin, de alapjáraton teljesen jó?
Szíves válaszát előre is köszönöm!
Amennyiben az un. bazális prolactin szint élettani, akkor Bromocriptint nem szoktam javasloni, vagy csak nagyon kis dózisban.A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el. Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik .A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására!!!!
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)!!!!
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
A családneten általam olvasott bölcs, humánus tanácsai és tapasztalata miatt fordulok Önhöz. Röviden ez év májusában- 51 éves koromban-bekerültem egy budapesti klinikára, mert munkahelyemen rosszul lettem. A vizsgálatok során hypopituitarismus E2300, egyéb és k.m.n. mellékvesekéreg elégtelenség E2740 igazolódott, erre Letrox (reggel) 100ug, Cortef reggel:20mg, délután:10mg hormonokat kaptam. Eddig soha nem szedtem hormont és bevallom idegenkedtem is a tudattól, hogy ez vár rám életem végéig?! Sajnos a kórházban is tapasztalt alvásproblémám és a hormonális túlpörgés jelenleg is folytatódik. Itt jegyzem meg, hogy a kórházi körülmények közt senki nem vette észre testsúlycsökkenésemet- amúgy is alacsony testsúlyomból 8 kg-t veszítettem.
Jelenleg, nyugtalanság jellemez, állandó tenniakarás, közben pedig tartok tőle, hogy milyen lesz ismételten visszatérni a munkavilágába. A szintetikus hormonok túlzott mértéke aggaszt, ami jelenlegi az életminőségemet befolyásolja. Hiányolom, hogy sem életmódbeli tanácsokat, sem alternatív megoldásokat pl. étkezési javaslatok, jódozott só, testmozgás, gyógynövények hatásai egyéb természetes készítmények sem kerültek szóba, ha Ön fontosnak tartja az előbbieket, kérem ossza meg velem!
Ráadásul a Letrox gyógyszer hatóanyagához adott segédanyag most változik- gyógyszer tájékoztatója szerint- és akár pajzsmirigyhormon-szint eltéréseket idézhet elő. A Cortef okozhatja a hangulati ingadozásokat és a felfokozott aktivitást és az alvászavart? Léteznek növényekből és állatokból kivont hormonok, nem lehetséges az én betegségemnél ezek használata?
Kontrollvizsgálatok (leletek) eredményei, kérdéseim:
Anaemia: Ön ajánlaná ezekre az értékekre az intravénás vaspótlást?
Vörösvértest szám 3.12 T/L L 4.00-5.20
Hemoglobin 90 g/L L 120-150
Hematokrit 0.27 L/L L 0.34-0.45
Mellékvese betegség, pajzsmirigy betegség lelete: Ön szerint megfelelő adagolásban kapom a Letroxot?
T4 szabadfrakció 15.29 pmol/L 9.00-23.20 T3 szabadfrakció 4.81 pmol/L 2.63-5.70
Várom megtisztelő válaszát: Krisztina
Köszönöm, hogy megosztotta velem a nem kicsiny gondját.
Sajnos vizsgálat nélkül kezelésre vonatkozó tanácsot nem adhatok.
Néhány krédésére kitérhetek:
1. A Letrox hatóanyaga válaóban változó, ezt a kezelés során figylemebe kell(ene) venni.
2. Szervetlen jódot nem tanácsolok (erről ezen a honlapon részletesen is írtam!)
Valóban vannak növényi eredetű hormonok, de az nem biztos, hogy az Ön helyezteében elegendők-e (erről is írtam ezen a honlapon korábban).
3. A nyugatalnságot valóban okozhat hormon, de nem kizárt a psziché háttér, ezért ilyen irányú vizsgát indokolt.
4.Ami a diétát illeti:A pajzsmirigy rendellenessége az egész szervezetre hatással van. Hangulati ingadozások, menstruációs problémák, hajhullás is jelezhetik a betegséget, de a legtöbb problémát mégis a hirtelen fogyás, vagy hízás okozza. A hirtelen bekövetkező súlyvesztés mindig valamilyen rendellenességre hívja fel a figyelmet, ez a tünet pajzsmirigy túlműködést is jelezhet. Az alulműködő pajzsmirigy épp ellenkezőleg hat, vagyis lelassítja az anyagcserét, a betegeknél változatlan étkezési szokások mellett is egyre jelentősebb súlygyarapodás jelentkezik. Túlműködés esetén, a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása után rendszerint a fogyás problémája is megoldódik és a felszedett kilók megmaradnak. A pajzsmirigy alulműködéssel küzdő hölgyek helyzete ennél bonyolultabb, náluk a kezelés mellett étrendi és mozgásprogram is szükséges, hogy a hormonrendszer felborulása miatt felszedett plusz kilók leolvadjanak.
Tiltólistán a káposztafélék és a szója
A fogyókúra során lényeges, hogy kerüljük az olyan ételeket, amelyek lelassítják a pajzsmirigy működését. - Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogének, vagyis meggátolják a pajzsmirigy egészséges működéséhez nélkülözhetetlen jód felszívódását. Golyvaképző ételeknek is hívják őket, mert a jód hasznosulásának gátlásával akadályozzák a T4 és T3 pajzsmirigy hormonok képződését. Jó hír azonban, hogy a goitrogének igen érzékenyek a magas hőre, így alapos főzés után már fogyaszthatók a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. Mellőzni az étlapról csak az esetben szükséges, ha fogyasztásuk a főzés ellenére is negatívan hat a pajzsmirigy működésére, megnehezíti a hormonpótló gyógyszerek beállítását. A káposztafélék mellett a szója is gátolja a pajzsmirigy megfelelő működését, fogyasztása pajzsmirigy betegeknek nem ajánlott.
A gyógyszerek csökkent felszívódása is hizlal
Pajzsmirigy alulműködés esetén a fogyáshoz lényeges a gyógyszerek megfelelő beállítása, melyet aztán kiegészítünk diétával és a rendszeres mozgással. Előfordulhat, hogy mindent megteszünk, a várt súlyvesztés mégsem következik be, ennek pedig gyakran a gyógyszerek nem megfelelő szedése az oka. A pajzsmirigy betegségre felírt hormonpótló készítmények bevételével kapcsolatban a következőkre érdemes ügyelni:
- a kalcium- és vaspótló készítmények, tejtermékek rontják a gyógyszerek felszívódását, ezért legalább egy óra teljen el a kettő bevétele közt.
- a kávéivást szintén ez okból érdemes egy órával előbbre, vagy későbbre halasztani.
- a fogyást lassíthatja, ha egyéb gyógyszereket is szedünk – a savkötők, szteroidok, fogamzásgátlók és egyes antibiotikumok, szívgyógyszerek - szintén befolyásolják a pajzsmirigy működését - ilyen esetben kérdezzük meg kezelőorvosunkat a bevételük helyes sorrendjéről.
• Miképpen hatnak a szintjére egyes gyógyszerek?
Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH szintre. A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
Hormonális fogamzásgátlók
Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
További oki, egyénre szabaott kezelést javaslok, tisztelettel:
1 éves kislányom testszerte szőrösödik. Sajnos a helyzet egyre csúnyább a cicije körül igen látványos ami nagyon aggaszt.. A kérdésem az lenne, hogy ha például mellékvesekéreg túltengés okozza és gyógyszert írnak neki akkor ami kinőtt szőr az eltűnik a gyógyszer szedestol? Egyáltalán ilyen kicsi korban írnak rá gyógyszert?
Nagyon hálás lennék a válaszért
Egy aggódó anyuka
Természatesen -ha szüksége- a gyógyszer segítségével a folyamat viszafordítható.
Tisztelettel:
Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz,hogy kb. 6hete kezdődött.Hasimotó betegségem van kb. 6éve.Eddig különböző dózisban L-thyroxint szedtem 100-200-ig.Most 150-etszedek,de azt vettem észre,hogy a gyógyszer felemeli a vérnyomásom. Volt hogy kórházba kerültem miatta.Ott egy hetet töltöttem,és másik gyártótól kaptam L-thyroxint,mint amit otthon szedtem,és lassan a vérnyomásom rendeződött.Aztán hazakerültem,és egy idő után újra jelentkeztek a tünetek.Belső remegés,folyamatos szívdobogásérzés,emelkedett pulzus,mellkasi szorítás..égő torok.Lehetséges hogy valamiért érzékeny lettem a gyógyszerre,vagy összetevőire?Az értékeim rendben vannak,de rosszul vagyok a gyógyszertől.Vagy esetleg egy gyógyszer csere kellene?
Köszönöm a válaszát.
Tisztelettel:Forgács Erzsébet
Amennyiben bizonyítottan Hashimoto thyreoiditise van, akkor a gyulladás csökkentése az L-thyroxin nem a megfelelő gyógyszer, az a csökkent pajzsmitigyműködést hivatott pótolni, de sajnos ezeket a hormonokat túl is lehte adagolni, miként azt a mellékelt esetben le is írtam, tapasztaltam. Gondolom az emelkedett TSH érték miatt kapta a gyógyszert......
Mit tehetünk, ha a TSH értéke nagyon magas?
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is).
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők, és ami még fontosabb az, hogy a „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.).
Mit jelent ez a mindennapi gyakorlatban?
Az alábbiakban bemutatott betege esete ezt a diagnosztikus és terápiás dilemmát mutatja.
A beteg leírása: 32 éves fiatalasszony, akit lényegesebb panasz és fizikális vizsgálat nélkül laboratóriumba küldték. Az elvégzett TSH érték 100 feletti értéket (!) mutatott. A szakrendelésen elkezdett l-tiroxin kezelés először 100 ug-gal lényeges változást nem mutatott a leletében, amelyet a kezelés után 7 nappal ismételtek meg ugyanabban a laboratóriumban (!). Ezt követő hetekben az l-tiroxin dózisát 200 ug-gra emelték, annak ellenére, hogy szívtáji panaszok, rendetlen szívdobogás lépett fel! Amikor már 500 ug-os dózisig eljutottak szívpanaszai fokozódtak és súlyos ritmuszavar lépett fel, ezért akut intenzív osztályra utalták. Ekkor találkoztam a beteggel, akinek a pajzsmirigy megnagyobbodott volt, egész testében remegett, szabálytalan szív-működés (134/min!) volt észlelhető. Az elvégzett EKG súlyos ritmuszavart mutatott (pitvarfibrilláció). Az elvégzett speciális laboratóriumi vizsgálattal sikerült bizonyítani, hogy a biológiailag hasznos TSH, 4,8 IU/l volt!), az anti-TPO és a TSH elleni antitest egyértelműen pozitív volt. A gyógyszer dózisának radikális csökkentésével a ritmus-zavar megszűnt, a betegünk állapota 7 nap alatt fokozatosan rendeződött, a kontroll vizsgálatok során lényeges panasza nem volt. Az immunológiai tesztek is javulást mutattak kombinált mioinositol és szelén kezelés alkalmazása után.
Fontos tehát! A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni tehát a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak.
Összegezve: a laboratóriumi vizsgálatok nem helyettesíthetik a részletes immuno-endokrin fizikális és ultrahang vizsgálatot!!! Ezek alapján egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok,, tisztelettel:
Sajnos ez ilyen állapotban nagyon gyakrtan előfordul. Ha mellékpajzsmirigy jelentősen megnagyobbodott, akkor a műtét jöhet számításba (Debrecen, Sebészeti Klinikán, Dr.Győri tanár úr).
Ami a Mimpara nevű gyogyszert illeti itthon csak a nephrológusok írhatják fel (nem tudom, hogy Erdélyben ezt miér nem így teszik?..)
Mielőbbi teljes gyógyulást kívánok,
tisztelettel:
Pajzsmirigy UH alapján a jobb és bal lebeny mérete 14x22x45 mm, 14x22x46 mm, egyik lebenyben 12 mm, a másikban 17 mm-es göb van.
TSH 11, ATPO 1000.
Ez Hashimoto-t jelent? 10 éve meg volt nagyobbodva (egyik nagyobb volt, mint a másik), de mostanra ez megszűnt. Gyógyszert sosem szedtem.
Múlt hónapban a TSH értéke 4 volt, FT3 és FT4 értékek mindig a ref.tartományban vannak.
Válaszát előre is köszönöm!
Ezek alapján valóban felmerült az autoimmun pajzsmirigybetegség és a csökkent működés lehetősége. Ennek több formája ismert (utalok ezen a honlapon leírt cikkemre!). További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Üdvözlettel:
évek óta szedek Letrox 100-at PM alulműködésre, a gyógyszer bevált, a pajzsmirigy értékeim rendben vannak. Ma olvastam, hogy júniustól újfajta segédanyaggal készült Letrox kerül forgalomba, ami körültekintést igényel. Kérdésem az lenne, szükséges -e az új gyógyszer miatt újra beállítani majd a dolgokat, mert másfajta adagolást tesz majd indokolttá az új összetétel, vagy szedjem nyugodtan majd az újfajtából is a 100-ast?
Köszönöm szépen a segítségét előre is!
Üdvözlettel,
Fruzsina
Valóban jelezték, hogy a Letrox tbl vivő anyaga változik, ezért különösen kell figyelni a betegek állapotát (nem egyedül a TSH-t!).
Amennyiben panaszai lennének a Letrox100 mellett, akor másik készítmény elérhető.
Üdvözlettel:
Íme a vérképeredményeim bemásolva (a glükóz csalóka, mert véletlenül egy kávét ittam fél kávéskanálnyi cukorral):
GOT (ASAT) 23 U/L - 35
GPT (ALAT) 19 U/L - 35
Gamma GT (GGT) 22 U/L - 38
Alkalikus foszfatáz 74 U/L 35 - 104
Totál bilirubin 6,5 umol/L 5,0 - 21,0
Karbamid 4,4 mmol/L 2,8 - 7,2
Kreatinin 78,0umol/L 49,0 - 90,0
eGFR-EPI (mL/min/1.73m2) 81,0 * 90,0 -
Húgysav 157 umol/L 155 - 357
Glükóz (fluoridos csõ) 5,8 mmol/L 3,7 - 6,0
Nátrium (Na) 142 mmol/L 136 - 146
Kálium (K) 3,9 mmol/L 3,5 - 5,1
Összfehérje 76,0g/L 66,0 - 83,0
Albumin 47,0g/L 35,0 - 52,0
C reaktív protein (CRP) 1,10 mg/L 0,00 - 5,00
Koleszterin 4,60mmol/L - 5,20
Triglicerid 0,60mmol/L - 1,71
HDL koleszterin 1,66mmol/L 1,17 -
LDL koleszterin 2,59mmol/L - 3,34
Vas (Fe) 8,8 umol/L * 10,7 - 32,2
Transzferrin 2,8 g/L 2,0 - 3,6
Transzferrin szaturáció 12,69 % * 15,00 - 45,00
TSH 1,650mIU/L 0,550 - 4,780
Szabad T4 16,20pmol/L 11,50 - 22,70
Szabad T3 4,60pmol/L 3,50 - 6,50
Anti-TPO >1300IU/mL * 0,0 - 60,0
Fehérvérsejtszám 6,6G/l 4,4 - 11,3
Neutrofil granulocita # 3,77G/l 2,20 - 7,90
Limfocita # 1,88G/l 1,10 - 4,50
Monocita # 0,66G/l 0,10 - 0,90
Eozinofil granulocita # 0,27G/l 0,05 - 0,45
Bazofil granulocita # 0,06G/l 0,00 - 0,10
Neutrofil granulocita % 56,80% 50,00 - 70,00
Limfocita % 28,30% 25,00 - 40,00
Monocita % 9,90% * 2,00 - 8,00
Eozinofil granulocita % 4,10% * 1,00 - 4,00
Bazofil granulocita % 0,90% 0,00 - 1,00
Vörösvérsejtszám 4,6 T/l 4,1 - 5,1
Hemoglobin 140 g/l 123 - 153
Hematokrit 0,43l/l 0,35 - 0,47
MCV 95,0fl 80,0 - 96,0
MCH 31,0pg 28,0 - 33,0
MCHC 323g/l 310 - 370
RDW-CV 13,3% 11,6 - 15,6
Trombocitaszám 136 G/l * 150 - 450
MPV 13,7 fl * 7,2 - 13,0
Tisztelettel,
Magdolna
A leletek a pajzsmirigy gyulladása mellett szólnak és a thrombocyta száma is alacsonyabb (módszertani hiba?).
Egyelőre az eddigi kezelést folytassa, az autoimmun folyamat további kezelés kíván.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:
csatolom az előző kérdésemhez a teljes vérképet is.
Nagyon szépen köszönöm!
Május közepén volt teljes pajzsmirigy eltávolításom,a szövettan 2cm egygócú,nyirokcsomó terjedéstől mentes, papilláris carcinómát állapított meg.Júniusban hasi mellkasi ct vizsgálatom lesz.Úgy hallottam,hogy a jódos kontrasztanyag miatt ha 3 hónapon belül kapok radiojód kezelést,az nem fogja kifejteni hatását.Kérdésem az lenne,ez valóban így van?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Nóra
Ez sajnos valóban így van, ha radiojód kezelést akarnak végezni.Persze ez függ attól, hogy a maradék lebeny radioaktív jódot tud-e felvenni!!!!
Tisztelettel:
Május közepén volt teljes pajzsmirigy eltávolításom,a szövettan 2cm egygócú,nyirokcsomó terjedéstől mentes, papilláris carcinómát állapított meg.Júniusban hasi mellkasi ct vizsgálatom lesz.Úgy hallottam,hogy a jódos kontrasztanyag miatt ha 3 hónapon belül kapok radiojód kezelést,az nem fogja kifejteni hatását.Kérdésem az lenne,ez valóban így van?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Nóra
Ez sajnos valóba így van, ha radijód kzeleét íkarnak végezni.
Tisztelettel:
Kérnem segítségét a laboreredményem értelmezésében, az alábbi paraméterek alapján fen állhat-e pajzsmirigy alul működés.
TSH 1,903
Szabad T4 (fT4) 10,32
Szabad T3 (fT3) 4,26
Anti-TPO 0,4
Köszönettel
Ezek csak laboratóriumi adatok, ezekből nem ajánlatos diagnózist mondani!
Miért?
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is).
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők, és ami még fontosabb az, hogy a „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.).
Mit jelent ez a mindennapi gyakorlatban?
Az alábbiakban bemutatott betege esete ezt a diagnosztikus és terápiás dilemmát mutatja.
A beteg leírása: 32 éves fiatalasszony, akit lényegesebb panasz és fizikális vizsgálat nélkül laboratóriumba küldték. Az elvégzett TSH érték 100 feletti értéket (!) mutatott. A szakrendelésen elkezdett l-tiroxin kezelés először 100 ug-gal lényeges változást nem mutatott a leletében, amelyet a kezelés után 7 nappal ismételtek meg ugyanabban a laboratóriumban (!). Ezt követő hetekben az l-tiroxin dózisát 100 ug-gal emelték, annak ellenére, hogy szívtáji panaszok, rendetlen szívdobogás lépett fel! Amikor már 500 ug-os dózisig eljutottak szívpanaszai fokozódtak és súlyos ritmuszavar lépett fel, ezért akut intenzív osztályra utalták. Ekkor találkoztam a beteggel, akinek a pajzsmirigy megnagyobbodott volt, egész testében remegett, szabálytalan szív-működés (134/min!) volt észlelhető. Az elvégzett EKG súlyos ritmuszavart mutatott (pitvarfibrilláció). Az elvégzett speciális laboratóriumi vizsgálattal sikerült bizonyítani, hogy a biológiailag hasznos TSH, 4,8 IU/l volt!), az anti-TPO és a TSH elleni antitest egyértelműen pozitív volt. A gyógyszer dózisának radikális csökkentésével a ritmus-zavar megszűnt, a betegünk állapota 7 nap alatt fokozatosan rendeződött, a kontroll vizsgálatok során lényeges panasza nem volt. Az immunológiai tesztek is javulást mutattak kombinált mioinositol és szelén kezelés alkalmazása után.
Fontos tehát! A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni tehát a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
A klinikai tünetek és a vizsgálati adatok a meghatározóak, a laboratóriumi értékek tehát csak segítséget nyújthatnak!
Üdvözlettel:
Évekkel ezelőtt Hashimotót diagnosztizáltak nálam. TSH-m jelenleg is emelkedett (3 fölötti), de hormonpótlást még nem írtak elő az orvosaim. Életmódváltással nagyon sok kellemetlen tünettől megszabadultam, az aTg szint teljesen lecsökkent, viszont az aTPO szintem nem tud 1000 alá menni. Jól tudom, hogy a magas aTPO nagy mértékben rontja a gyermekvállalás esélyeit? Hogyan tudnám ezt a szintet csökkenteni?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
A Hashimoto thyreoiditis nem azonos a csökkent pajzsmirigy működéssel! A diéta mellett további vizsgálatokat és oki, egyénre szabott kezelést javaslok. Az emelkedett anti-TPO valóban rontja a gyermekvállalás esélyeit. Egyébként nincs nap, hogy nem keresnének fel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének lehetősége (gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik!). Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz, akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő. Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is {Miko E és munkatársai: Characteristics of peripheral blood NK and NKT-like cells in euthyroid and subclinical hypothyroid women with thyroid autoimmunity experiencing reproductive failure. J Reprod Immunol. 2017 Sep 28;124:62-70. doi: 10.1016/j.jri.2017.09.008. [Epub ahead of print]}.
Elegendő-e a TSH meghatározása?
Ismert, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát a autoimmun thyreoiditises nőkben.
További immuno-endokrin vizsgálatot, gondozást javaslok, tisztelettelí.
A következő problémára szeretnék választ kapni:
Elmentem a háziorvosomhoz,mert többször éreztem,hogy nagyon szapora a pulzusom és a vérnyomásom is magas RR:170/100 P:100/min fölött még nyugalomban is.
Azt javasolta,hogy menjek el Pajzsmirigy UH-ba,mert a TSH értékem nagyon alacsony0,031 IU/ml,lehet az okozza a vérnyomás emelkedést,hogy a pm. túlműködik.
Az ultrahang leletem a következő:
Az isthmus legnagyobb szélessége 7 mm,állományában egy 3 mm-es echoszegény göb látható.A pm jobb lebenyének mérete 19x19x49 mm. A lebeny felső harmadában egy 18x13x25 mm-es echoszegény udvarral övezett inhomogén,isoechogen hypervascularisált göb észlelhető. Az alsó harmadban az isthmus határon egy 10x6 mm-es ill. elszórtan néhány 4-7 mm-es echoszegény udvarral övezett isoechogén hypovascularizalt göb követhető. A pm bal lebenyének mérete:13x9x35 mm.
A bal lebeny alsó harmadán egy 10 mm-es ,az ellenoldaliakkal megegyező karakterisztikájú,valamint a lebenyhatáron egy 4 mm-es echoszegény göb látható.
A fentieken kívül a pm. teljes állománya diffusan inhomogén.
Jobb o. II.nycs. compartmentben 16x5mm-es,az ellenoldalon 26x4 mm-es reaktív jellegű nycs.észlelhető.
Az lenne a kérdésem,hogy igényel-e további kivizsgálást a pm,és ezek göbök milyen jellegűek? Okozhatja-e a magas vérnyomást?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Szűcs Péterné
A panaszai és leletei alapján további részletes kivizsgálást javaslok.
Addig is érdemes volna a pajzsmirigy izotópos vizsgálatát elvégeztetnie! Továbbá indokolt volna következő immuno-endokrin laboratóriumi tesztek elvégzése:
1. TRAK, anti-TPO
2. FT4, FT3 thyreoglobulin
Leletei birtokában célzott kezelést javaslok,
tisztelettel:
Elnézést a zavarásért, páciense vagyok Önnek Szécsényből, május 23-án voltam Önnél, akkor minden rendben volt. Most viszont egy hete éjjel- nappal is hőhullámok jönnek elő, a menstruációm 8 napja késik, fáj a fejem, reggelente megy a hasam, amikor a hőhullám jön nagyon ver a szívem.
Syntroxin 50 mg szedek.
Mi a teendőm Professzor Úr?
Nagyon köszönöm a segítségét.
Percze Nándorné
Ez az un. perimenopauza jele.
Mit javaslok?
1. A Syntroxine dózisát csökkentse (egyelőre csak másnaponta vegye be az 50ug-os kapszulát.
2. Szedjen a Maca tbl-ból 2x1-t naponta, (recept nélkül megkaphatja!)
3. A Japonica Feminából 2x1 tbl-t.(recept nélkül megkaphatja!).
Mielőbbi javulást kívánok, panaszok esetleges fennállása esetén kontroll vizsgálat jön szóba.
Jó egészsége tkívánok, tisztelettel:
a legnagyobb 4cm-es. Thyreoditis gyanú merül fel.
Nem egyértelmű az orvosoknak. 3 hétig szedtem a cataflame-ot, most 2 hétig az Apronax 500 mg-ot szedem. Vannak napok jobban voltam de újra visszatért a fájdalom nyeléskor. Nagyon fáradékony, gyenge vagyok. Steroidot akarnak irni
ha nem javul. A versullyedesem 54,
TSH 0,896,Thyreoidea-peroxid 28,CRP 68,5.
Elkepzelheto hogy a pajzsmirigy van begyulladva vagy más gyulladás van a szervezetemben? Kell a szteroid, csak azzal érhető el a javulás? Köszönöm szépen válaszát.
A leleteiből sajnos nem lehet diagnózis mondani.
A kezelésről csak a pontos klinikai diagnózis birtokában célszerű dönteni.
Kérem olvassa át ezen a honlpon általam korábban a pajzsmirigy gyulládásról leírottakat!
További kivizsgálást javaslok:üdvözlettel:
9 hónapos kislányomnál vele született mellékvese túltengésre gyanakszunk az oldalon olvasottak alapján. Gyermek endokrinologushoz szeretném vinni, egyre súlyosabb szőrösödés miatt.(már a kis cicije körül is). A kérdésem az lenne hogy ilyen hamar lehet e neki gyógyszerrel kezelni? Nem lesz tőle baja?
Illetve milyen vizsgálatok történnek majd?
Érdemes már most elvinnem vagy ha pár éves lesz?
Válaszát köszönöm
Sajnos ilyen valóban előfordulhat.A háttérben gyakran hormonális, néha genetikai ok állhat. A biztató az, hogy ma már gyermek-endokrinológiai részletes kivizsgálás után az elkezdett kezelés teljes sikerrel jár.
Várom majd további tájákoztatását,
mielőbbi javulást, gyógyulást kívánok:
Hashimotom van, synthroxine 13-t szedek valamint Szepen komplexet. Elkezdenek szedni egy vitamin kapszulat, de úgy látom, hogy Wakame tengeri algák tartalmaz (60mg/nap). Úgy tudom, hogy a JOD tartalom miatt nem ajánlott az alga. Nem szedheto ilyen esetben a vitamin? Köszönöm válaszát előre is! Anna
A Syntroxine nem a gyulladásra hat , hanem a már esetleg károsodott pajzsmirigy működést hivatott pótolin. A gyulladásra adandó készítményt egyénre szabottam érdeme beállítani.
Ehhez előtte vizsgálatot javasok.
Jó egészséget kívánok:
Az alábbi aspirációs citológiai lelet kapcsán kérném a véleményét. Tanácstalan vagyok.
Lokalizáció:
A pajzsmirigy jobb lebenyének kp. harmadában medialisan kb. 11 mm nagyságú, elmosott konturú echoszegény elváltozás látható melynek caudalisabb részében macro és micro meszesedés figyelhető meg, melyből AC mintavétel történt (2 szárított kenet). Jobb oldalon a IV. nyirok régióban 6 mm harántátmérőjű apró pontszerű echogenitásokat tartalmazó nyirokcsomó látható (FNAB malignitás gyanuját vetette fel) . Cranialisabban a pajzsmirigy magasságában egy 3 mm-es hasonló szerkezetű nyirokcsomó látható. Egyéb kórosnak imponálló nyirokcsomó nem azonosítható.
Mikroszkópos leírás:
A Giemsa festett sejtszegény kenetekben kifejezetten véres háttérben igen kevés cseppszerű, sűrű kolloid jelenléte mellett kisebb csoportokban atípusos follicularis hámsejtek láthatóak. Ezen sejtek cytoplasmája acélszürke, magja megnagyobbodott, egyenetlen kontúrú. Több látótérben magbarázda, illetve egy-egy sejtmagban maginklúzió is azonosítható. Egyértelmű papilláris stuktúrák nem jelennek meg. Vannak sejtcsoportok, ahol a sejtek cytoplasmája kissé szélesebb, onkocyter jellegű. A háttérben a szokásosnál nagyobb számban lymphocyták is megjelennek.
Vélemény, diagnózis, javaslat:
TBSRTC V. A cytológiai kép alapján papilláris carcinoma gyanúja merül fel. Az oncocyter jelleg felveti, hogy papilláris carcinoma oncocyter variánsáról van szó, azonban a lymphoid sejtek jelenléte miatt felmerül az is, hogy a háttérben Hashimoto thyreoditis van.
Mit tegyek? Hova forduljak?
Nagyon köszönöm.
Anna
Mélységesen megértem és átélem gondját. Miután a biopsziákat még elsőként az országban magam csináltam és értékeltem, ezért tiszta lelkiismerettel mondhatom, hogy a döntés a legjobb patológus kezében sem mindig egyszerű és egyértelmű. A jobb és pontosabb mielőbbi diagnózist a következők vihetik előbbre:
o Az un. tumor markerek meghatározása: ilyenek a thyreoglobulin és a calcitonin
o Sokat foglalkoztam azzal, hogy a termográfia (hőtérkép) új és biztató módszer lehet. Ilyen irányú vizsgálatokkal már régóta foglalkoztam és a legújabb eredményeket alább röviden leírom. A képeket nem tudom mellékelni, de ezen a honlapon megtalálhatja. Sajnos (milyen különös!) az alkalmazását éppen a rendőrségi orvos tiltotta meg (ugye milyen paradox!).
o A nyert pajzsmirigyszövetből genetikai analízist lehet végezni és megtalálni a tumorra jellemző gén (pl. a papillaris carcinoma esetében). Ezen okból is fejlesztettem ki munkatársaimmal (még Debrecenben a pajzsmirigy molekuláris genetikai laboratóriumát, amelyet a szakmai irigység miatt szétvertek…!)
A pajzsmirigy csomók (göbök) gyakoriak az általános populációban. A felnőtt populációs vizsgálatok szerint a nők körülbelül 4–7%-ának és a férfiak 1-3%-ának vannak tapintható pajzsmirigycsomói. Az ultrahangvizsgálattal megbecsült göbök gyakorisága azonban magasabb, eléri a lakosság 68%-át. A pajzsmirigycsomók nemcsak a pajzsmirigy térfogatának növekedését jelentik, hanem ez egyidejűleg a mirigy túlnövekedésével és strukturális vagy funkcionális átalakulásaival is együtt jár. Bár a pajzsmirigy göbök többsége jóindulatú, a rosszindulatú daganatok kizárása kötelező.
Milyen módszerek állnak rendelkezésre a göbök vizsgálatában?
o Kötelező a pajzsmirigy fizikális vizsgálata, tapintása, amely sajnálatos módon egyre gyakrabban elmarad. Jóllehet a tapintás során a pajzsmirigy állomány (rugalmas? tömött?, érzékeny?, kemény? stb.) sok információt adhat.
o A göbök izotópos vizsgálata során kiderülhet, hogy a göb sok izotópot vesz fel, túlműködik (ezek az un. meleg, vagy forró göbök), amelyek túlműködést okozhatnak. A szív ritmuszavarainak hátterében gyakran ilyen göbök állnak. A gyulladás vagy a rosszindulatú folyamat miatti göbök nem vagy alig vesznek fel izotópot, ezért „hideg göböknek” nevezzük.
o Az ultrahang (UH) valóban további módot jelentett a göbök vizsgálatában, ezért ezeket már rendszeresen végezzük.
o Az UH-gal kombinált tűszúrásos vizsgálat tovább javította a göbök funkciójának megítélését (jó- vagy rosszindulatú, gyulladásos eredetű folyamat áll-e fenn). Jelenleg a „finomtű biopsziát (FNAB)” tartjuk a diagnózis „arany standard” eszközének. A 95% -nál nagyobb specifitás ellenére a határozatlan eredmények az esetek 15–30%-ában fordulnak elő és ekkor mind a beteg, mind a sebész kezelési dilemmába kerül. Ezért ezekben az esetekben más műtét előtti diagnosztikai technikák alkalmazásával elkerülhetjük a felesleges további diagnosztikai eljárásokat és a műtétet is. Ennek a problémának a megoldásához hasznos segítséget nyújt az infravörös termográfia, amelyik olcsó és nem invazív, fájdalmatlan módszer a göbök vizsgálatára. Fontos, hogy a pajzsmirigyrák az összes pajzsmirigy göb 7–15% -át képviseli. A göbökben az erek növekedése a helyi bőrhőmérséklet emelkedésével járhat. Ezenkívül a rossz-indulatú sejtszaporulat (sejtek számának növekedése) által termelt nitrogén-oxid szint növekedése helyi értágulatokat eredményez, ami egyre több hő kibocsájtáshoz vezet. Figyelembe véve ezeket az információkat és azt a tényt, hogy a pajzsmirigy felszínes mirigy, logikusnak tűnt, hogy a pajzsmirigy feletti bőrhőmérsékletet meghatározzuk. Ez a hő az infra tartományban található, ezért külön eszközöket kellett kifejleszteni. Ennek az infravörös termográfiának a hasznosságát már korábban felvetették. Az utóbbi években ezekről számos tanulmány jelent meg, de csak a napjainkba került be az orvosi gyakorlatba (CP Damião CP és munkatársai Sci Rep.2020; 10:21010. Published online 2020 Dec 3. doi:10.1038/s41598-020-78047-1).
o Az infravörös termográfia mérésére több és gyakran komplikált módszert dolgoztak ki. Ezért a korábbi komplikált és gyakran igen drága technikák helyébe már az okos telefonokra szerelhető applikációt fejlesztették ki, amelynek segítségével pontosan mérhetjük a göbök funkcióját. Örömteli, hogy hazánkban először ez a módszer is rendelkezésünkre áll (1 ábra).
1. ábra. az okos telefonra szerelt infravörös kamera
A göbök értékelésben a meghatározó az volt, hogy a göbök mért átlagos hőmérséklete mennyiben tért el az ép résztől.
2. ábra. A pajzsmirigy színes termogram és fekete-fehér képe
A következő összetett és matematikai modellekkel végzett feladat az volt, hogy az eltérő, tehát fokozott vagy csökkent működésű pajzsmirigy aktivitását meghatározzuk. Azt az eredményt kaptuk, hogy a hőmérséklet lényegesen eltért a két állapotban (3. ábra)
3. ábra Termogram hiper és hipotireoid állapotban. A vizsgált két betegben a következő mérések voltak megfigyelhetők:a túlműködő (hipertireoid) állapotban a helyi átlagos hőmérséklet 37,1-37.5 ° C, míg csökkent működés esetén 34,6-34,9 °C volt.
Az egyes csoportok bőrhőmérséklet megoszlását mutatja az eltérő pajzsmirigyműködés függvényében a 4. ábra. A legmagasabb a hipertireoid a legalacsonyabb a hipotireoid csoportban volt.
4. ábra A bőrhőmérséklet a hiper és hipotireoid állapotban és a kontroll csoportban.
Nagyobb számú egyénben az volt kimutatható, hogy az átlag a hőmérséklet ± standard eltérés 37,63 ± 0,56 ° C volt a hiperthireoisisban, de csak 34,93 ± 0,32 °C volt hipotireózisban és 35,76 ± 0,49 ° C pedig a kontroll csoportokban. Az egyes göbök vizsgálat azt mutatta, hogy a jóindulatú göbök hőmérséklete nem tért el s normális területtől (36,21 ± 0,73 °C), de a rosszindulatúak magasabb hőmérsékletet mutattak (37,63 ± 0,29 ° C) (5. ábra)
5. ábra. Túlműködő, nem rosszindulatú göb.
6.ábra. A pajzsmirigygöbök termográfia vizsgálata (a-i-ig)(a sötét vörös göbök rosszindulatú folyamatot valószínüsítenek
Mivel a pajzsmirigy rosszindulatú megbetegedése gyakran társul az emlő daganatával ezért meghatározták az emlők göbeinek hőmérsékletét és szignifikáns összefüggést találtak a göbök funkciójával (8.ábra).
8.ábra Az emlők termográfiás képe ( a bo-on kifejelett fokozott aktivitással)
Az eredmények azt mutatják, th a termográfia fontos módszer lehet, és ha más képalkotási móddal együtt alkalmazva lényeges szerepet játszhat a a pajzsmirigy betegségeinek funkcionális diagnózisában.
Azért, hogy ezt az eljárást alkalmazhassam még harcolni kell!Meddig? ezt nem tudhatom......
Egyelőre azt javaslom, hogy a tumor markereket végeztesse el és a későbbiekben a biopsziát ismételjék meg.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: